„Next Level Automation": sukces 14. edycji targów Hunkeler InnovationdaysPoprzedni artykuł 

Wśród niemal 7 tysięcy zwiedzających znaleźli się goście z Polski, głównie przedstawiciele drukarń dziełowych i komercyjnych (web-to-print).
Wśród niemal 7 tysięcy zwiedzających znaleźli się goście z Polski, głównie przedstawiciele drukarń dziełowych i komercyjnych (web-to-print).

„Next Level Automation” – pod takim hasłem przebiegała 14. edycja targów Hunkeler Innovationdays, zorganizowana przez firmę Hunkeler przy wsparciu ponad 100 jej partnerów technologicznych.

Odbywające się w dniach 27 lutego – 2 marca wydarzenie przyciągnęło niemal 7 tysięcy gości. Wśród polskich odwiedzających znaleźli się głównie przedstawiciele drukarń dziełowych i komercyjnych (web-to-print). W dwóch pawilonach w Lucernie zaprezentowano 50 linii technologicznych, uwzględniających maszyny drukujące czołowych producentów (zwojowe i arkuszowe) oraz ponad 20 urządzeń marki Hunkeler. W dużej mierze były one dedykowane wstępnemu przetwarzaniu oraz obróbce wydruków cyfrowych z roli (oferowanych przez Hunkeler pod marką Web Finishing Systems). W tym roku zostały wzbogacone o rozwiązania wykraczające poza sam proces produkcji i integrujące ją z procesami logistycznymi. Z myślą o nich powstał brand Smart Logistics Solutions. Całość oferty Hunkeler uzupełniały maszyny z serii Digital Sheet Finishing, dedykowane produkcji arkuszowej realizowanej w technologii cyfrowej.

„Zorganizowane po czteroletniej przerwie targi Hunkeler Innovationdays 2023 okazały się wielkim sukcesem – mówi Michał Okurowski, dyrektor zarządzający firmy Docufield, od wielu lat będącej polskim dystrybutorem marki Hunkeler. – Miałem przyjemność być na nich przez wszystkie dni, oprowadzając po wystawie licznych przedstawicieli polskiej branży poligraficznej, w większości reprezentujących segment produkcji dziełowej. Wysoka frekwencja wyraźnie pokazuje jak w ostatnich latach zmieniał się rynek zwojowego druku cyfrowego, ale też jak ważnym i rozpoznawalnym dla drukarzy wydarzeniem stały się Hunkeler Innovationdays. Nasze rozwiązania są od lat z powodzeniem implementowane w drukarniach specjalizujących się w produkcji książek, a coraz częściej – również komercyjnych typu web-to-print. Z Polski dotarło do Lucerny ponad 100 osób, byli wśród nich również przedstawiciele naszych partnerów technologicznych. Liczna obecność tych ostatnich to kolejne potwierdzenie wzmożonego popytu na rozwiązania pracujące w technologii druku cyfrowego”.

Premiery spod znaku Web Finishing Solutions

„Cztery lata w kontekście technologii druku cyfrowego to niemal epoka, więc tegoroczna edycja Hunkeler Innovationdays stała się okazją do zaprezentowania dziesiątek nowych rozwiązań, w tym najnowszych modeli zwojowych maszyn drukujących, oferowanych przez naszych partnerów – kontynuuje Michał Okurowski. – Również dla firmy Hunkeler była to możliwość pokazania zaawansowanych rozwiązań, jakie pojawiały się sukcesywnie w jej portfolio. Gros z nich reprezentuje segment Web Finishing Solutions – maszyn do przetwarzania i wykańczania zadrukowanej wstęgi. Były wśród nich również światowe premiery”.

„Gwiazdą” w portfolio firmy Hunkeler była nowa linia Starbook Plowfolder, będąca ewolucją znanego – także z wdrożeń na polskim rynku – rozwiązania do produkcji książek. „Starbook to kolejna generacja naszego sztandarowego rozwiązania z działu Web Finishing Solutions – mówi Michał Okurowski. – Wynosi ona proces produkcji wstępnie sklejonych bloków książkowych na jeszcze wyższy poziom automatyzacji i wydajności (oferuje prędkość do 250 m/min.) Starbook umożliwia wykonanie w ciągu godziny do 2 tys. stosów lub pojedynczych sklejonych bloków książkowych w trybie FIFO”.

Jak dodaje Michał Okurowski, w polskich drukarniach dziełowych pracuje obecnie sześć linii produkcyjnych z nadal oferowanej serii Plowfolder POPP7 poprzedzającej pojawienie się rozwiązania Starbook: „Powstało ono m.in. w oparciu o doświadczenia naszych klientów i przekazywane przez nich sugestie. Mamy nadzieję, że liczna obecność przedstawicieli rodzimych drukarń dziełowych na targach zaowocuje kolejnymi jej wdrożeniami w naszym kraju”.

W ramach brandu Web Finishing Solutions firma Hunkeler zaprezentowała też inne nowe rozwiązania, współpracujące z maszynami jej partnerów i integrowane z nimi w trybie inline. Wśród nich znalazły się m.in. urządzenia typu roll-to-stack i roll-to-fold – Hunkeler Generation 8, współpracujące z liniami do oprawy miękkiej, kierujące do nich gotowe do obróbki luźne arkusze czy Hunkeler Media Changer RX8, umożliwiające zmianę zwojów bez zatrzymywania produkcji.

Smart Logistics Solution – integracja druku z procesami produkcyjnymi

Zauważając rosnącą potrzebę drukarń w kontekście automatyzacji procesów logistycznych następujących po druku, firma Hunkeler stworzyła dedykowany im brand – Smart Logistics Solutions. Linia oferowanych w jego ramach rozwiązań zakłada integrację maszyn drukujących i przeznaczonych do przetwarzania zadrukowanej wstęgi w ramach całego workflow produkcyjnego, zgodnie z ideą Przemysłu 4.0. Przedstawicielem nowego brandu jest zaprezentowany na Hunkeler Innovationdays 2023 automatyczny sorter do książek – Book Sorting Module (BSM). „To swego rodzaju rewolucja w procesie kompletowania zamówień. Dotychczas ten proces opierał się na pracy ręcznej. BSM bazując na kodach 2D czy innych danych identyfikacyjnych pozwala zebrać książki o różnym formacie, objętości i rodzaju oprawy w jeden zestaw i skierować do dystrybucji. Podczas targów BSM został po raz pierwszy pokazany szerokiej publiczności, ale na całym świecie wdrożonych jest już kilkanaście takich maszyn, również w Polsce. Okazało się, że rozwiązanie to jest antidotum na – będące w niektórych przypadkach „wąskim gardłem” – procesy logistyczne wieku drukarń”.

Digital Sheet Finishing – rozwiązania dedykowane produkcji arkuszowej

„Firma Hunkeler od lat jest postrzegana głównie jako producent zaawansowanych rozwiązań do wstępnego przygotowania i przetwarzania papieru podawanego z roli – kontynuuje Michał Okurowski. – Mając jednak na uwadze dużą popularność technologii arkuszowej w wielu drukarniach cyfrowych i oferowane przez naszych partnerów rozwiązania, stworzony został dedykowany im brand – Digital Sheet Finishing”. Najważniejszym rozwiązaniem w tej części portfolio firmy Hunkeler była maszyna DocuTrim B2+ do cięcia półformatowych arkuszy z myślą o docelowych produktach w formacie od A3 do A6.

Inne rozwiązania partnerów firmy Docufield

„Hunkeler to wiodący brand w naszej ofercie skierowanej do branży poligraficznej – mówi Michał Okurowski – ale targi były okazją do promocji rozwiązań także innych reprezentowanych przez nas w Polsce marek. Tu warto zwrócić uwagę na nową kopertownicę firmy Kern K3200. Obsługuje ona wszystkie powszechnie dostępne formaty kopert (od C4 do C6) i jest kompatybilna zarówno z produkcją realizowaną z roli jak też w formie arkuszy”.

Wśród promowanych rozwiązań znalazły się też propozycje Hunkeler Systeme AG – specjalizującej się w produkcji zaawansowanych, kompletnych systemów utylizacji odpadów, skierowanych do drukarń wysokonakładowych, głównie opakowaniowych. Pozwalają one m.in. na odsysanie ścinków i tworzenie beli papieru gotowych do odbioru przez firmy zajmujące się recyklingiem bądź przetwarzaniem odpadów; filtrację powietrza i jego ponowne wykorzystanie w procesach wytwórczych oraz odzysk energii. Uwzględniają zatem zarówno aspekty ekonomiczne, jak i ekologiczne prowadzonej produkcji” – mówi Krzysztof Zabielski, dyrektor handlowy Docufield.

„Bardzo dziękujemy wszystkim gościom z Polski, którzy znaleźli czas i dotarli do Lucerny. Targi były też okazją do wspólnego z naszymi klientami i partnerami świętowania niedawnej 100. rocznicy powstania firmy Hunkeler. Mamy nadzieję, że wizyta na Hunkeler Innovationdays 2023 stanie się dla nich inspiracją do podjęcia kolejnych kroków biznesowych. Wszystkich zainteresowanych rozwiązaniami z oferty Docufield prosimy o kontakt z nami. Jednocześnie już dziś anonsujemy kolejną edycję Hunkeler Innovationdays. Targi odbędą się w dniach 24-27 lutego 2025 roku”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności