Supraprint przyspiesza dzięki nowym ploterom do cięcia etykiet GrafmaszPoprzedni artykuł 

Pruszkowska drukarnia Supraprint jest obecna na rynku już prawie 25 lat. Podstawą jej działalności jest druk cyfrowy i wielkoformatowy na różnorodnych materiałach wykorzystywanych w reklamie od niewielkich etykiet produktowych do banerów reklamowych XXL. Oferta drukarni obejmuje także pełną obróbkę introligatorską.

Jedną z nowszych inwestycji w drukarni jest cyfrowe urządzenie do druku etykiet na roli Konica Minolta Accurio Label 230. Zakup urządzenia drukującego zgodnie ze strategią drukarni wymagał także dobrania do niej odpowiedniego urządzenia do finishingu. Po sprawdzeniu dostępnych na rynku technologii zapadła decyzja, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycinanie nożem za pomocą plotera – urządzenia niewymagającego wykrojników, które pozwoli na szybką realizację zróżnicowanych zamówień.

Plotery wycinające z roli na rolę to urządzenia doskonale wpisujące się w filozofię druku cyfrowego – dzięki braku konieczności stosowania form pod każdą pracę, pozwalają w szybki sposób realizację zlecenia obejmującego etykiety i naklejki w dowolnych kształtach. Mankamentem jest jednak zazwyczaj prędkość cięcia. W większości przypadków dostępne na rynku urządzenia są wyposażone tylko w jedną głowicę tnącą podczas gdy drukowane etykiety są zazwyczaj w niewielkim formacie. W związku z czym cyfrowa drukarka o szerokości roboczej 320 mm pozwala je drukować w kilku rzędach. W takiej sytuacji wydajność cięcia na ploterze jest znacznie niższa niż prędkość druku. Drukarnia poszukując bardziej wydajnego rozwiązania postawiła na ploter wyposażony w większą ilość głowic tnących.

Po dokładniejszym zapoznaniu się z ofertą poprzez kontakt z bezpośrednim dystrybutorem marki Vorey na polskim rynku – firmą Grafmasz najpierw zapadła decyzja o zakupie czterogłowicowego plotera VD 320III o prędkości cięcia do 6 metrów na minutę. Po dość krótkim czasie od wdrożenia okazało się jednak, że biorąc pod uwagę ilość zleceń i wymagany przez klientów czas realizacji nawet czterogłowicowa maszyna tnąca nie była wystarczająco wydajna. Drukarnia Supraprint postawiła zainwestować drugi ploter, jako jedna z pierwszych w Polsce, zakupiła najnowszy model plotera VD3350 II, który wyposażony jest w dwie stacje po 4 głowice w każdej.

Ploter VD 3350II to urządzenie wyposażony jest w 8 noży tnących. Rozwiązanie to umożliwia cięcie etykiet- z prędkością (zależnie od wzoru etykiet) nawet do 16 m/min. Szereg dodatkowych funkcji takich jak automatyczna zmiana pracy na kolejną poprzez odczyt kodów za pomocą kamery CCD, automatyczne ustawienie rozstawu głowic, automatyczna kontrola naciągu ograniczają czas potrzebny do ustawienia maszyny pod nową pracę do niezbędnego minimum.

Po kilkumiesięcznej eksploatacji urządzenia, zainstalowanego w listopadzie 2022 r., można śmiało stwierdzić, że spełnia ona w drukarni swoją rolę. Czas realizacji zamówień na etykiety na roli obejmujący druk i cięcie uległ znaczącemu skróceniu, na co bardzo pozytywnie zareagowali klienci drukarni. Co równie istotne pozwoliło to na zoptymalizowanie organizacji pracy w drukarni dla której druk na roli to tylko jeden z wielu istotnych działów.

Na podstawie informacji firmy Supraprint

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności