Kodak na targach World Publishing Expo 2014: nowe rozwiązania dla branży gazetowejPoprzedni artykuł 

Wśród wystawców zbliżającej się wystawy World Publishing Expo, organizowanej przez stowarzyszenie WAN-IFRA w Amsterdamie w dniach 13-15 października, tradycyjnie znajdzie się firma Kodak. Na stoisku nr 560 w pawilonie 11 zaprezentuje ona system CtP Kodak Trendsetter News, naświetlający bezprocesowe płyty gazetowe Kodak Sonora News. Firma będzie też promowała swoje rozwiązania w dziedzinie inkjetowego druku cyfrowego, dedykowane do produkcji prasowej: maszynę Kodak Prosper 6000P i system wdrukowywania personalizowanych danych Kodak Prosper S. Zaprezentowane zostaną również offsetowe płyty termiczne Kodak ThermalNews PT.

Już po raz drugi na targach World Publishing Expo stoisko firmy Kodak znajdzie się w ramach tzw. Digital Pavilion, grupującego dostawców specjalizujących się w technologiach cyfrowych. Mówi Philip Cullimore, dyrektor zarządzający w regionie EAMER: „Tegoroczna ekspozycja na targach World Publishing Expo ma stanowić odzwierciedlenie głębokiej wiedzy firmy Kodak na temat kompletnego procesu produkcji poligraficznej. Nasza oferta dla sektora prasowego jest unikalna w skali całego rynku, gdyż obejmuje rozwiązania bazujące na dwóch technologiach: offsetowej i cyfrowej. Co więcej, tworząc je wykorzystujemy naszą własność intelektualną, własne materiały eksploatacyjne i urządzenia; z naszych fabryk pochodzą też poszczególne, kluczowe dla działania całego procesu przetwarzania obrazu elementy, jak głowice termiczne do systemów CtP czy glowice drukujące do maszyn inkjetowych”.

Dodatkowa automatyzacja: naświetlarka CtP Kodak Trendsetter News
Z myślą o użytkownikach oczekujących jeszcze wyższej wydajności i dalszej redukcji kosztów związanych z obsługą sprzętu, firma Kodak wprowadziła w naświetlarce Trendsetter News nowy moduł SCU (Single Casette Unit). Umożliwia on automatyczne ładowanie i wyładowywanie płyt z prędkością do 150 egz./h (jest ona uzależniona od specyfiki zlecenia). Zastosowano w nim m.in. systemy usuwania przekładek ochronnych oraz automatycznego obracania płyt.
Dzięki wprowadzeniu modułu SCU, naświetlarki Trendsetter News są obecnie dostępne w czterech wersjach: półautomatycznej, z automatycznym wyładowywaniem i ładowaniem płyt oraz z oboma procesami automatycznie obsługiwanymi przez SCU. Opcja ta pozwala znacząco zwiększyć wydajność działań drukarni, gdyż umożliwia nieprzerwaną produkcję form drukowych nawet do trzech godzin. Jej zastosowanie umożliwia też redukcję ilości czasu niezbędnego na obsługę systemu CtP, jak również szybsze wykonanie matryc i rozpoczęcie procesu drukowania.

Koniec z wywoływaniem: bezprocesowe płyty Kodak Sonora News
Całkowite wyeliminowanie etapu wywoływania redukuje ilość chemii zużywanej przez drukarnię, koszty związane z zakupem i utrzymaniem sprzętu, jak również wydatki na energię niezbędną do pracy wywoływarki. Zdaniem firmy Kodak dodatkowe korzyści dla użytkowników to: poprawa kontroli w całym procesie wytwarzania formy drukowej (wpływająca na finalną jakość produktu), wyższa wydajność działań w zakresie prepressu, znacząco mniejszy wpływ na środowisko naturalne oraz większe zyski z działalności. Z myślą o zastosowaniach gazetowych firma Kodak stworzyła bezprocesowe płyty Sonora News, kompatybilne zarówno z naświetlarkami z manualną obsługą jak i w pełni zautomatyzowanymi. Charakteryzują się one krótkim czasem naświetlania, o czym będzie można przekonać się odwiedzając stoisko firmy na targach World Publishing Expo. Podczas prezentacji będą one naświetlane w systemie Trendsetter News. Inna naświetlarka z oferty firmy Kodak – Generation News – oferuje jeszcze wyższą prędkość, umożliwiając wykonanie do 240 form drukowych/h. Została ona dostosowana do wymagań największych, wysokowydajnych drukarń gazetowych.

Wychodząc ponad standardy rynkowe: Kodak Prosper 6000P
Od niedawna w ofercie firmy Kodak znajdują się wydajne maszyny cyfrowe z serii Prosper 6000, przeznaczone do pełnokolorowej produkcji gazetowej. Zdaniem producenta wyznaczają one zupełnie nowej standardy rynkowe w tym segmencie. Nowe rozwiązania w zakresie transportu mediów, suszenia i nanoszenia atramentu, w połączeniu z zaawansowaną technologią zarządzania produkcją, sprawiają, że maszyny Prosper 6000 stają się atrakcyjnym systemem drukującym, oferującym wysoką niezawodność, prędkość i elastyczność.
Zdaniem dostawcy, wychodzą one naprzeciw rosnącym oczekiwaniom i wymaganiom wydawców i drukarń prasowych, którzy poszukują innowacyjnych, wciąż udoskonalanych pod względem technologicznym rozwiązań, pozwalających uzyskać przewagę rynkową. Kodak Prosper 6000 to seria maszyn, która umożliwia dotarcie do zupełnie nowych grup odbiorców, usprawnienie procesu produkcyjnego oraz dostosowanie poszczególnych wydań gazet do zróżnicowanych grup docelowych. Gazety drukowane na maszynach Kodak Prosper 6000 powstają w takich samych formatach jak ich offsetowe odpowiedniki, oferują podobne cechy wizualne i dotykowe. Ich atrakcyjny wygląd jest powszechnie akceptowany zarówno przez czytelników, jak i reklamodawców. Seria Prosper 6000 pozwala ponadto na wydajną produkcję wielu tytułów w bardzo krótkich seriach. Zdaniem firmy Kodak, szczególną uwagę powinni na nie zwrócić wydawcy gazet średnionakładowych (15-20 tys. egzemplarzy), oczekujący wydajnej produkcji różnych edycji tego samego tytułu.

Personalizacja w druku gazetowym: Kodak Prosper S
Z myślą o wprowadzaniu indywidualnych, personalizowanych danych w produkcji gazetowej firma Kodak stworzyła serię systemów drukujących Kodak Prosper S. Pracujące z prędkością do 900 m/min., są one w pełni dostosowane do wysokich wydajności hybrydowego (a więc uwzględniającego technologie tradycyjną i cyfrową) środowiska produkcji prasowej.
Jak pokazują doświadczenia użytkowników z różnych stron świata, systemy Prosper S pomagają w zwiększeniu nakładów gazet oraz umożliwiają wprowadzanie nowych formatów reklamowych, bazujących na personalizacji. Instalowane bezpośrednio w zwojowej maszynie drukującej lub introligatorskiej, umożliwiają nanoszenie zróżnicowanych danych takich jak: kupony loteryjne, kody QR czy zmieniające się grafiki. Co więcej, wszystko odbywa się przy pełnej prędkości maszyny drukującej, na wstędze papieru o maksymalnej szerokości 10,56 cm. „Systemy z serii Prosper S otwierają zupełnie nowe możliwości pod względem kreatywności, tak oczekiwanej przez wydawców gazetowych. Wykorzystane w nich głowice drukujące pozwalają na dostosowanie tradycyjnego produktu, jakim jest gazeta, do oczekiwań i wymagań rynkowych na miarę 21. wieku” – podkreśla Philip Cullimore.

„Gorący” temat: termiczne płyty gazetowe Kodak ThermalNews PT
Dla drukarń prasowych oczekujących wyższej konkurencyjności w działaniu i proekologiczności firma Kodak ma do zaoferowania termiczne płyty ThermalNews PT. Jak zapewnia producent, oferują one jakość i stabilność charakterystyczne dla „klasycznej” płyty termicznej, przy czym eliminują z całego procesu etapy wstępnego podgrzewania i mycia. Tym samym umożliwiają redukcję zużycia energii i wody wykorzystywanych w procesie poligraficznym, obniżają też zmienność parametrów, charakterystyczną dla etapu wywoływania.  
Zdaniem firmy Kodak jedną z największych ich zalet jest wyeliminowanie wstępnego podgrzewania płyty przed jej naświetleniem (co odróżnia je od płyt fotopolimerowych). Dzięki temu płyty zapewniają one wyższą stabilność i jakość, przy tej samej wydajności produkcji. Jak podaje  Kodak, brak wstępnego wygrzewania oznacza oszczędność energii rzędu nawet 60%, zaś wody – 50% (biorąc pod uwagę cały proces obróbki form drukowych), przy podobnej bądź zredukowanej ilości wywoływacza.  Płyty te znajdują zastosowanie w wywoływarkach, w których wyeliminowano wspomniane wcześniej funkcje wstępnego wygrzewania i mycia, takich jak Kodak T-DHX, jak też w urządzeniach standardowych. W przypadku tych drugich wystarczy wyłączyć funkcję wstępnego wygrzewania, co pozwoli na dodatkową oszczędność energii. Funkcja ta powinna pozostać włączona, jeżeli płyta jest stosowana do realizacji wyższych nakładów.
Bez wygrzewania wydajność płyt ThermalNews PT jest podobna to tej oferowanej przez płyty Kodak ThermalNews Gold, tj. 200 tys. odbitek. W przypadku wyższych nakładów – ok. 350 tys. egz. – należy użyć funkcji wstępnego wygrzewania. Po wypaleniu płyty można ją wykorzystać do produkcji tytułów przekraczających 350 tys. egz.

Zaawansowane funkcje: wNewsNet Workflow 7 firmy wobe-team
Na stoisku Kodaka będzie również prezentowane rozwiązanie jej partnera technologicznego – niemieckiej firmy wobe-team. Mowa o gazetowym systemie produkcyjnym wNewsNet Workflow 7, który łączy w sobie wysoką automatyzację procesów, bazujące na sieci planowanie produkcji oraz łatwiejszą obsługę całego procesu obróbki danych cyfrowych. Wszystko po to, by usprawnić i zwiększyć wydajność działań, realizowanych w dziale przygotowalni gazetowej. W Amsterdamie zostaną zaprezentowane nowe funkcje systemu, m.in. moduł do parowania stron (na arkuszu w formacie B1 i większych), bazujący na definiowanych przez użytkownika schematach łamania gazety. Nowością jest także oparty na przeglądarce internetowej portal wNewsNet, zawierający moduły planowania publikacji, ładowania dokumentów PDF, wstępnej weryfikacji plików w trybie online oraz zatwierdzania prac przez klienta. Narzędzie to – zdaniem firm Kodak i wobe-team – znacząco usprawnia proces współpracy drukarń gazetowych z jej klientami.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności