Agfa Graphics wprowadza na rynek nową bezprocesową płytę termoczułą Azura TEPoprzedni artykuł 

Wśród licznych zalet płyty Azura TE warto wymienić jej wysoki kontrast, możliwość pracy przy świetle dziennym oraz szybkie uzyskiwanie pierwszych odbitek nakładowych
Wśród licznych zalet płyty Azura TE warto wymienić jej wysoki kontrast, możliwość pracy przy świetle dziennym oraz szybkie uzyskiwanie pierwszych odbitek nakładowych

Z początkiem grudnia w ofercie Agfa Graphics pojawiła się nowa płyta bezprocesowa Azura TE. Bazując – podobnie jak cała seria Azura – na technologii ThermoFuse, nie wymaga ona po naświetleniu żadnych dodatkowych czynności; warstwa z obszarów niedrukujących jest usuwana podczas rozruchu maszyny. O nowej płycie, należącej do segmentu „direct-on-press”, firma poinformowała podczas specjalnej telekonferencji, w której udział wzięli przedstawiciele belgijskiej centrali Agfa Graphics.

10 lat płyty Azura
Rok 2014 jest – w kontekście technologii ThermoFuse i Azura – bardzo ważny dla Agfa Graphics. Firma świętuje w nim bowiem 10-lecie wprowadzenia na rynek tej bezchemicznej płyty. Jej historię przypomniał podczas telekonferencji Eddy De Dobbeleer – menedżer marketingu w dziale drukowania akcydensowego i wydawniczego Agfa Graphics. Podkreślił, że bazą wszystkich płyt Azura jest stworzona i opatentowana przez tę firmę technologia ThermoFuse, zaś sam proces tworzenia formy drukowej przy jej wykorzystaniu jest w 100% fizyczny. „Pojawiając się dekadę temu na rynku, Azura była rozwiązaniem przełomowym – mówił Eddy De Dobbeleer. – Wyeliminowaliśmy dzięki niej wszystkie newralgiczne zmienne, decydujące o niestabilności procesu wywoływania, wprowadzając w miejsce klasycznej wywoływarki dedykowane urządzenie czyszcząco-gumujące”.
Przy tej okazji przypomniano kamienie milowe w historii płyt Azura, które zazwyczaj zbiegały się w czasie z kolejnymi targami drupa: premierę rynkową 1. generacji płyt Azura w roku 2004, wprowadzenie 2. generacji płyty – Azura TS (oferującej o 50% wyższą czułość) w roku 2008, pojawienie się „kaskadowej” wersji urządzenia czyszcząco-gumującego CX (redukującego zużycie roztworu gumowego o 60%) w roku 2012 oraz debiut 3. generacji tych płyt – Azura TU – pod koniec 2013 roku. Te ostatnie oznaczały dla Agfa Graphics możliwość zaoferowania technologii Azura całemu rynkowi drukowania akcydensowego, gdyż ich wytrzymałość wzrosła do 150 tys. odbitek. Płyty Azura TU zapewniają przy tym jeszcze wyższą czułość i prędkość naświetlania.
Następnie Eddy De Dobbeleer przedstawił segmentację rynku drukowania offsetowego w kontekście płyt oferowanych przez Agfa Graphics: „Płyty bezchemiczne dedykowane są przede wszystkim małym i średnim drukarniom arkuszowym, a w przypadku płyt Azura TE – także dużym, realizującym nakłady rzędu kilkudziesięciu tysięcy odbitek, a przy tym zwracającym uwagę na kwestie ekologiczne. To produkt stanowiący ewolucję i rozszerzenie naszego portfolio, skierowany do nowego grona odbiorców, zainteresowanych rozwiązaniami typu direct-on-press”.

Azura TE – z naświetlarki prosto na maszynę
Eddy De Dobbeleer pokrótce przedstawił przesłanki Agfa Graphics dla wprowadzenia płyty Azura TE na rynek: „Mając w ofercie sprawdzone rozwiązanie bezchemiczne, jakim jest Azura TS/TU, od dawna bacznie przyglądaliśmy się trendom na rynku technologii direct-on-press. Widzieliśmy, że drukarnie są chętne aby z niej korzystać i doceniają takie cechy jak: niższe koszty, redukcję działań związanych z konserwacją i utrzymaniem sprzętu, mniejszą ilość odpadów – jednym słowem oferowane przez nią korzyści ekonomiczne i proekologiczne. Obecnie uznaliśmy, że rynek jest na tyle dojrzały, że można zaprezentować nasze rozwiązanie – płytę Azura TE”.
Prezentując jej techniczne właściwości, Eddy De Dobbeleer wskazał na zastosowane tu zmiany w powłoce lateksowej oraz w strukturze samego aluminium. Azura TE jest kompatybilna ze wszystkimi powszechnie stosowanymi naświetlarkami termicznymi wyposażonymi w laser o długości fali 830 nm. „Podobnie jak w przypadku innych płyt z serii Azura, tak i tutaj mamy do czynienia ze 100% fizycznym procesem – mówił. – Specjalna powłoka czuła na promieniowanie IR absorbuje ciepło, co powoduje formowanie stabilnego obrazu o bardzo wysokim kontraście. Jest on uzyskiwany dzięki naszej opatentowanej technologii Thermochromic Dye, która – jak pokazały testy – zapewnia dużo lepszą wizualną kontrolę i pomiar punktów rastrowych. Po naświetleniu płyta jest montowana w maszynie drukującej, gdzie – podczas rozruchu – ma miejsce jej finalna obróbka”.
Po założeniu na cylinder formowy, elementy niedrukujące usuwane są dzięki odpowiedniemu oddziaływaniu roztworu zwilżającego i farby. Jak pokazały testy płyt Azura TE u użytkowników jej wersji beta, już po kilku obrotach cylindra można uzyskać pierwszą odbitkę nakładową.

Azura TE „robi różnicę”
W kolejnej części telekonferencji o zaletach płyt Azura TE mówiła Ineke Van Severen – menedżer ds. aplikacji Agfa Graphics. „Jej zastosowanie w praktyce oznacza brak wywoływarki, związanych z nią czynności konserwacyjnych, całkowite wyeliminowanie chemii i jej utylizacji, redukcję zużycia wody, gumy oraz generowanych odpadów. W efekcie produkcja form drukowych jest szybsza, a przy tym nasze płyty zapewniają możliwość wizualnej kontroli obrazu przed założeniem na maszynę. Czyszczenie formy drukowej następuje w samej maszynie, a usunięte z jej powierzchni elementy warstwy kopiowej, pokrywające obszary niedrukujące, wyprowadzane są na zewnątrz wraz z pierwszymi odbitkami rozruchowymi”.
Jak zapewniała Ineke Van Severen, w praktyce oznacza to krótsze narządzanie maszyny i szybsze – niż miało to miejsce w innych tego typu rozwiązaniach – osiągnięcie pierwszych odbitek nakładowych. Podkreślała również, że obciągi gumowe nie „brudzą” się, tj. nie odkłada się na nich farba w miejscach niedrukujących. „To kolejny mankament, z jakim borykają się użytkownicy tego typu rozwiązań – mówiła. – Dzięki płytom Azura TE został on wyeliminowany”.
Jako jedną z jej największych zalet Ineke Van Severen wymieniła wysoki kontrast i jakość obrazu: „Przeprowadzone testy pokazały, że kontrast jest tu dużo wyższy niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. Potwierdzają to także nasi użytkownicy, mający doświadczenia w pracy z płytami bezprocesowymi innych producentów. Zastosowana tu technologia Thermochromic Dye pozwala na wizualną kontrolę obrazu oraz jego pomiar zgodnie z normami ISO czy zaleceniami PSO. W efekcie drukarz zakładając formę na maszynę ma 100% pewność, że dotyczy ona właściwego zlecenia”. Ineke Van Severen podkreślała także wysoką jakość obrazu: jego rozdzielczość i ostrość, uzyskiwaną dzięki liniaturze do 240 lpi.  
Możliwość pracy z płytami Azura TE przy świetle dziennym to kolejna ich zaleta wymieniona przez Ineke Van Severen: „Oznacza to dużą wygodę dla użytkownika i dostosowanie płyt do różnych środowisk produkcyjnych. Azura TE może być poddana działaniu światła dziennego do 24 godzin zarówno przed i po naświetleniu. Z kolei powstałe z jej użyciem formy drukowe można z powodzeniem wykorzystać nawet po kilku miesiącach przechowywania w odpowiednich warunkach”.

Testy beta w Polsce i na świecie
Oficjalnie wprowadzona na rynek 1. grudnia br. płyta Azura TE była wcześniej przez wiele miesięcy testowana w warunkach produkcyjnych u użytkowników z całego świata. Wśród nich znalazły się także polskie drukarnie offsetowe. Podczas telekonferencji zacytowano doświadczenia klientów Agfa Graphics ze Szwajcarii, Holandii i Francji. Wszyscy podkreślali wymienione wcześniej przez przedstawicieli firmy Agfa Graphics zalety: wysoki kontrast obrazu, możliwość pracy przy świetle dziennym, krótszy (nawet o 50%) czas narządzania maszyny, redukcję makulatury czy stabilne zachowanie w maszynie drukującej.
Podsumowując przekazane podczas telekonferencji informacje Guy Desmet – szef marketingu w dziale prepress Agfa Graphics powiedział: „Jesteśmy przekonani, że wprowadzamy płytę Azura TE w optymalnym momencie. Naszym zdaniem jest to najlepszy na rynku produkt klasy direct-on-press, oferujący unikalne cechy i właściwości, a przy tym zgodny z realizowaną przez wiele drukarń polityką zrównoważonego rozwoju. Chciałbym przy tym podkreślić, że Azura TE nie jest następcą płyt Azura TS/TU, ale stanowi uzupełnienie i rozwinięcie naszego portfolio”.

Płyty Azura TE są już dostępne we wszystkich lokalnych oddziałach Agfa Graphics. Warto dodać, że produkty bezchemiczne stanowią obecnie ok. 40% wszystkich płyt sprzedawanych na całym świecie przez tę firmę.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności