Innowacyjne rozwiązania dla branży opakowań: Dzień Otwarty firmy Komori w TsukubaPoprzedni artykuł 

W ostatnim czasie w zakładach produkcyjnych Komori w Tsukuba (Japonia) odbył się Dzień Otwarty, dedykowany rozwiązaniom tej firmy dla dynamicznie rozwijającej się branży opakowań. Wzięli w nim licznie udział przedstawiciele drukarń z całego świata, którzy mieli okazję zobaczyć podczas pracy flagowy model Komori przeznaczony dla tego segmentu rynkowego – Lithrone GX40.

Z myślą o przybyłych gościach firma Komori przygotowała wiele rozwiązań, które łączy wspólny mianownik – automatyzacja poszczególnych etapów procesu drukowania, takich jak narządzanie maszyny, obsługa materiałów eksploatacyjnych oraz kompleksowe utrzymanie kontroli jakości i zarządzania zasobami. Dzień Otwarty był jednak dedykowany nie tylko samym technologiom i produktom. Stał się bowiem dla jego uczestników okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami Komori, jak też z producentami opakowań z różnych stron świata, reprezentujących rynki o różnym potencjale i stopniu nasycenia.

Zgromadzonych w hali produkcyjnej gości powitał Toshiyuki Tsugawa – dyrektor generalny ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Komori. Podkreślił on duże zaangażowanie japońskiego producenta w rozwijający się sektor opakowań. Po wyświetleniu filmu prezentującego sylwetkę Komori głos zabrał Doug Schardt – menedżer produktu Komori America Corporation. Wystąpił on z głównym referatem dnia, zatytułowanym „Rozwiązania opakowaniowe Komori”.

Sytuacja na rynku produkcji opakowań
Doug Schardt przedstawił obecne tendencje na rynku opakowań oraz wyzwania, z jakimi mierzą się drukarnie tego sektora. Wskazał przy tym na kluczowe rozwiązania, jakie mogą stanowić wsparcie dla klientów przy realizowaniu oczekiwanego przez nich poziomu zysków oraz zwrotu z inwestycji. Wymieniając trendy rynkowe zaznaczył, że są one podobne jak w pozostałych obszarach branży poligraficznej: spadające nakłady, konieczność szybszej zmiany zleceń i większa wszechstronność realizowanej produkcji. Podkreślił, że odpowiedzią firmy Komori na te wyzwania są rozwiązania oferowane w ramach wspólnego portfolio PackagingOnDemand: pełnoformatowe maszyny offsetowe Lithrone GX40 i Lithrone GX40RP, jak również offsetowe maszyny półformatowe, systemy druku cyfrowego oraz szereg urządzeń peryferyjnych i rozwiązań oferowanych w ramach platformy Print Engineering Service Provider (PESP).

Priorytet: wysoka jakość i wydajność
Podczas prezentacji Doug Schardt zwracał uwagę na istotne rozwiązania technologiczne maszyn Komori, które wyróżniają je na tle oferty innych producentów: system szybkiego narządzania KHS-AI, skaner PDC-SX i system inspekcji PQA-S. Wymienił również funkcje Smart Sequence – wstępnego programowania, optymalizującą proces zmiany zlecenia oraz Smart Feedback – automatyzującą zmianę ustawień maszyny po kolejnym jej przezbrojeniu. Szczególną uwagę zwrócił na system farbowy, w jaki wyposażona jest maszyna Komori Lithrone, oraz system nawilżania Komorimatic. W efekcie – jak zapewniał prelegent – użytkownik otrzymuje maszynę oferującą bardzo wysoką jakość i wydajność, co jest rezultatem zastosowania w niej ww. systemów i rozwiązań technologicznych.

R E K L A M A

Demonstracje maszyn podczas pracy „na żywo”
Szczególne zainteresowanie uczestników Dnia Otwartego wzbudziły – jak zwykle podczas tego rodzaju spotkań – prezentacje maszyn podczas pracy „na żywo”. Jako pierwsza demonstrowana była maszyna Lithrone GX40 z wieżą lakierującą. Wykonano w niej dwie prace: nakład 500 arkuszy o grubości 0,35 mm drukowany w sześciu kolorach (przy użyciu farb UV) z dodatkowym lakierem błyszczącym, a następnie – nakład 2 tys. arkuszy o grubości 0,45 mm. Do wymiany stosu przed realizacją drugiego zlecenia wykorzystano zautomatyzowany system logistyki, dzięki czemu uniknięto konieczności obniżania prędkości maszyny.
W innej prezentowanej maszynie – Lithrone GX40RP, wyposażonej w innowacyjny system suszenia H-UV, także wykonano dwie prace w układzie kolorystycznym 4/2 oraz 4/1. Podczas pokazu zwrócono szczególną uwagę na niezwykle łagodne przekazywanie arkuszy zapewniane przez system ich obustronnego zadrukowywania (bez konieczności odwracania), w jaki wyposażony jest ten model. Funkcja ta jest szczególnie istotna przy zadrukowywaniu nietypowych, a więc droższych podłoży.
Kolejną prezentowaną maszyną była półformatowa Lithrone S29 z wieżą lakierującą, w której także wykonano dwa zlecenia: nakład 200 arkuszy kartonu o grubości 0,3 mm (zadrukowywany z prędkością 16 tys. ark./h) oraz 200 arkuszy folii PET, przy realizacji którego prędkość została obniżona do 10 tys. ark./h.
Po zakończeniu prezentacji maszyn uczestnicy Dnia Otwartego mieli możliwość zwiedzenia niedawno zmodernizowanego Centrum Technologii Poligraficznych firmy Komori. Część oficjalna spotkania zakończyła się specjalistycznym seminarium, poświęconym zaawansowanym podłożom drukowym.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności