Kodak wprowadza na rynek nową płytę fioletową Kodak Libra VPPoprzedni artykuł 

Podczas zakończonych niedawno targów World Publishing Expo 2015 oferta firmy Kodak, skierowana do drukarń specjalizujących się w typowej produkcji gazetowej oraz półakcydensowej, wzbogaciła się o nową płytę drukową – Kodak Libra VP. Jest ona kompatybilna ze wszystkimi powszechnie stosowanymi naświetlarkami CtP wyposażonymi w laser fioletowy oraz współpracującymi z nimi wywoływarkami. Oferuje jednocześnie elastyczność w zakresie dalszej obróbki: tradycyjne wywoływanie może tu zostać zastąpione przez uproszczony proces, wykorzystujący specjalny odczynnik czyszczący o niskim stopniu pH.
 

Prostsza obróbka końcowa: wydajność i ekologia
Za sprawą płyty Libra VP, drukarnie dotychczas stosujące tradycyjny proces wywoływania, mogą go uprościć, redukując jednocześnie negatywny wpływ na środowisko naturalne. Aby uzyskać ten efekt, wywoływacz i utrwalacz zostały zastąpione specjalnym środkiem czyszczącym o niskim poziomie pH. Drukarnie oczekujące jeszcze wyższej wydajności i dalszej redukcji zużywanej wody, mogą – poza wdrożeniem ww. środka – skorzystać także z dedykowanego mu „uproszczonego” procesu finalnej obróbki. Wyeliminowano w nim etapy wstępnego wymywania i końcowego płukania, a naświetlona płyta trafia do zmodyfikowanej wywoływarki lub specjalnego urządzenia czyszczącego.
Parametry techniczne płyty Libra VP umożliwiają wysokonakładową produkcję (do 350 tys. odbitek przy konwencjonalnym wywoływaniu i 300 tys. przy procesie „uproszczonym”), co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla drukarń prasowych. Z drugiej strony wysoka stabilność i jakość reprodukcji (150 lpi przy rastrze AM oraz 180 lpi przy rastrze hybrydowym) pozwala na jej wykorzystanie przy wysokonakładowych zleceniach półakcydensowych, realizowanych w tej samej maszynie.

Udana pilotażowa instalacja w niemieckiej drukarni
Jednym z pierwszych użytkowników płyt Libra VP jest niemiecka drukarnia Deister- und Weserzeitung z siedzibą w Hameln. Drukuje się tu sześć dzienników o nakładach nieprzekraczających 25 tys. egz. oraz trzy (wydawane dwa razy w tygodniu) gazetki reklamowe o łącznym nakładzie 100 tys. egz., jak również szereg tygodników i innych prac zlecanych przez klientów zewnętrznych.
Po zakończonych sukcesem testach, drukarnia – dziennie zużywająca 800-1000 płyt – zdecydowała się na przejście z płyt bezchemicznych na nowe płyty Kodak Libra VP. Są one naświetlane na dwóch systemach Krause LS JET. Niemiecka firma zdecydowała się na wdrożenie uproszczonego rozwiązania finalnej ich obróbki, co wiązało się z wyłączeniem sekcji wstępnego zmywania i końcowego płukania w użytkowanych tu wywoływarkach. „Nowa płyta firmy Kodak spełnia nasze wymagania względem sprawnej produkcji form drukowych i realizowania wysokojakościowej produkcji. Naszym zdaniem uzyskiwane są dzięki niej o wiele ostrzejsze punkty rastrowe, co znacząco wpływa na jakość finalnej reprodukcji – mówi Carsten Wilkesmann, członek zarządu ds. technicznych w firmie Deister und Weserzeitung. – Zarówno niższe zużycie wody, jak i wyeliminowanie etapów związanych ze zmywaniem płyt powoduje, że cały proces staje się prostszy i jest mniej narażony na ewentualne odstępstwa od normy. Oczekiwane korzyści przyniosło także zastosowanie specjalnego środka czyszczącego. Przy wcześniej stosowanych płytach niezbędne było intensywne ich czyszczenie w wywoływarce, gdyż znajdująca się na nich powłoka miała tendencję do osadzania się w tym urządzeniu, a w niektórych przypadkach wręcz destabilizowała jego poprawne działanie. Wdrożenie nowych płyt firmy Kodak wyeliminowało te problemy. Naszym zdaniem, Libra VP to bardzo atrakcyjne i konkurencyjne rozwiązanie, wychodzące naprzeciw obecnym potrzebom rynkowym”.
Brad W. Kuchten, prezes Print Systems Division i Senior Vice President w firmie Eastman Kodak, dodaje: „Libra VP to kolejna płyta w portfolio firmy Kodak, gwarantująca, że procesy produkcyjne stają się bardziej wydajne, zyskowne i przyjazne dla środowiska. Co więcej, daje ona drukarniom bazującym na produkcji gazetowej i półakcydensowej niespotykaną wcześniej elastyczność: wybór metody wywoływania, która najbardziej odpowiada specyfice ich produkcji”.

Nowości płytowe firmy Kodak: nie tylko dla technologii fioletowej
Nieco wcześniej, podczas targów Labelexpo Europe 2015, europejską premierę miała inna płyta firmy Kodak – Electra Max. Jak zapewnia producent, ta dedykowana na rynek produkcji offsetowej płyta termiczna oferuje wysoką stabilność produkcji bez konieczności wypalania (także w przypadku wysokich nakładów), odporność na środki chemiczne oraz kompatybilność z rastrami 10-mikronowym FM (stochastycznym) oraz AM o liniaturze 540 lpi. Jest przeznaczona do drukowania w technice offsetu arkuszowego (m.in. opakowań, akcydensów i aplikacji z zastosowaniem farb UV) oraz zwojowego (publikacyjnego). Jej wytrzymałość – potwierdzona przeprowadzonymi przez Kodak testami – wynosi: 500 tys. odbitek w przypadku offsetu zwojowego, 350 tys. odbitek w druku arkuszowym i 150 tys. odbitek przy użyciu farb UV.
Płyta Kodak Electra Max będzie dostępna na rynku europejskim – w ramach kontrolowanej sprzedaży testowej – począwszy od października br. Wprowadzenie do ogólnej sprzedaży planowane jest na ostatni kwartał 2015.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności