Wystawa pt. "Romek Marber - Grafiki"Poprzedni artykuł 

Wystawa grafik Romka Marbera, wybitnego artysty polsko-żydowskiego pochodzenia, który od 1946 roku mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.

Romek Marber urodził się w 1925 roku w Turku. Po wybuchu wojny trafił do bocheńskiego getta. W 1942 roku, dzięki pomocy niemieckiego oficera Gerharda Kurzbacha, uniknął transportu do obozu zagłady w Bełżcu. W 1943 roku Marber zdołał uciec z getta. Został aresztowany przez gestapo w Krakowie i osadzony w więzieniu. Po kilku tygodniach przeniesiono go do obozu w Płaszowie. 

„14 stycznia 1945 roku, wraz z niewielką grupą więźniów, zostałem pognany z Płaszowa do obozu Auschwitz. Tam dołączyły do nas tysiące więźniów, razem z którymi pomaszerowaliśmy do Gliwic. Załadowano nas do otwartych wagonów kolejowych i wywieziono do Niemiec. To był mój ostatni dzień w Polsce ” – wspomina.

Po wojnie Marber wyemigrował do Wielkiej Brytanii i na początku lat 50. rozpoczął naukę w St. Martin’s School of Art. Później uczęszczał do prestiżowego Royal College of Art (1953-1956). Po ukończeniu szkoły projektował m.in. dla "The Economist" i "New Society". Jego prace docenił ówczesny kreatywny dyrektor wydawnictwa Penguin. Marber otrzymał zlecenie zaprojektowania szaty graficznej jednej z najbardziej popularnych serii wydawnictwa – kryminałów publikowanych pod szyldem The Penguin Crime Series. Zaproponowany przez Marbera layout do dziś jest traktowany jako jedno z najważniejszych osiągnięć brytyjskiej grafiki. W 1964 roku Marber został zatrudniony jako dyrektor artystyczny magazynu "The Observer Magazine".

Romek Marber jest w Polsce niemal nieznany. Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja jest pierwszą okazją dla polskiego widza do zapoznania się z jego projektami – także do spotkania z samym artystą, który po raz pierwszy od 1945 roku wraca do Polski, by uczesniczyć w wernisażu wystawy. 

Ekspozycja ma charakter retrospektywny – obejmuje wszystkie najważniejsze projekty Marbera: te wykonane dla czasopism ("The Economist", "New Society", "The Observer Magazine", "Queen Magazine"), okładki dla Penguina i Pelikana, animacje stworzone na potrzeby filmu, ale również szereg innych prac tego wybitnego grafika, m.in. plakaty, materiały reklamowe, mapy, logotypy, projekty typograficzne. 

Wystawa została przygotowana we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu w Brighton. Jej prezentacja jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji Davida Berga.

18 listopada 2015 - 1 kwietnia 2016
Żydowskie Muzeum Galicja 
ul. Dajwór 18, 31-052 Kraków

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności