Sczęsny Batura w galerii Muzeum DrukarstwaPoprzedni artykuł 

Juliusz Sczęsny Batura, artysta tworzący nie tylko ekslibrisy. Urodził się w 1953 roku w Augustowie, gdzie mieszka do dziś. W 1977 r. uzyskał magisterium z matematyki. W 1986 r. - uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty grafika. Dla kilku wydawnictw ilustrował książki. Organizował też wystawy ekslibrisów twórców polskich i zagranicznych. Wykonywał kukiełki i dekoracje do dziecięcego teatru „Bajama”. Brał udział w 140 wystawach zbiorowych, oraz w 40 wystawach indywidualnych w Polsce, na Litwie, na Ukrainie, w Kazachstanie, a ostatnio w Karwinie (Czechy).

Juliusz Sczęsny Batura wspomina: Pierwszy ekslibris, jaki widziałem w życiu, zrobił mój ojciec w linoleum i odbił farbą plakatową na papierze. W czasie stanu wojennego nie było żadnych materiałów, nie można było dostać nawet płytek PCV. Wtedy na ich skrawkach zacząłem robić małą grafikę i tak pojawił się mój ekslibris. Wymieniałem się z twórcami ekslibrisów całego świata i zebrałem sporą kolekcję, od Japonii do Argentyny.

Obecnie licząca kilka tysięcy ekslibrisów, druków i katalogów kolekcja należy do miasta Augustowa. Nie dziwi powodzenie prac Batury na świecie. Jego prace (głównie linoryty), a ostatnio również plastikoryty, są bowiem bardzo charakterystyczne, żartobliwe i nawiązują do tradycji kultury ludowej.

Ekslibris jest dla artysty ważną formą lapidarnej wypowiedzi, czasami okraszonej żartobliwą charakterystyką właściciela książkowego znaku. Juliusz Szczęsny Batura robi to zawsze z ogromnym taktem i poczuciem estetycznego piękna. Z tego też względu, prezentowany na wystawie świat jego niezwykłych postaci budzi przede wszystkim nasz uśmiech.

R E K L A M A
Ekslibrisy Juliusza Batury posiadają swój niepowtarzalny styl. Jak podkreśla autor, te wyjątkowe znaki wklejane do książek, wykonuje się z myślą o jednym odbiorcy, o konkretnym człowieku albo instytucji i ludziach z nią związanych. W tym dostrzegam szczególną wartość ekslibrisu na tle zalewu dzieł dla wszystkich... i dla nikogo. Ten niewielki znak jest spotkaniem egocentrycznej natury twórcy z gustem odbiorcy. Odbiorcy wyjątkowego. Jest spotkaniem, sporem, porozumieniem lub kompromisem.

Wiele można powiedzieć na temat prac tego artysty, żyjącego w małym miasteczku, z dala od centrów kultury i sztuki, z dala od wielkiego artystycznego świata. Wynika z tego, że sztuka może pojawić się wszędzie tam, gdzie jest inspiracja i wola zrobienia czegoś rzeczywiście nowego. Czegoś, co zachwyca ludzkie oko.

Wystawa w Galerii „Przystanek Grafika” Muzeum Drukarstwa w Cieszynie chce przybliżyć tą ciekawą i niekonwencjonalną twórczość, która wpisuje się jak najbardziej w tegoroczne obchody jubileuszu 500-lecia polskiego ekslibrisu.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością artysty w naszej galerii od 31 maja do 28 czerwca 2016 r. w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa przy ul. Głębokiej 50

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności