Tadeusz Ramik aktywnie uczestniczy w życiu środowiska plastycznego w Hawierzowie jako organizator wystaw w Klubie „Pod Arkadami”, za co odznaczony został srebrną odznaką „Za Zasługi”. W 1986 roku przeprowadził się z żoną Lidią (również plastyczką) do Gdańska gdzie mieszka i tworzy do dziś. Podstawą jego twórczości jest malarstwo. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i poza jej granicami.
Ulubionym tematem jego twórczości jest krajobraz, zwłaszcza górski. Mieszkając jeszcze na Zaolziu w roku 1983 roku otrzymał zaproszenie z Polski do udziału w wystawie małej formy graficznej i ekslibrisu. By sprostać zaproszeniu zaczął studiować literaturę, żeby dowiedzieć się, jak wykonuje się grafikę wklęsłodrukową. Wykonał kilka grafik, wysłał do organizatorów i otrzymał wyróżnienie. Od 1996 roku, kiedy to zajął się ekslibrisem, wykonał ich już niespełna 200. Bardzo częstym motywem jego ekslibrisów jest architektura, prawie wyłącznie zabytkowa. Bardzo dużo ekslibrisów poświęconych jest rodzinnym stronom.
Dla porządku trzeba przytoczyć kilka faktów i liczb charakteryzujących twórczość Tadeusza Ramika. Urodził się w Karwinie na Zaolziu. Ukończył WPSW w Ostrawie. Członkiem Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym zostaje w roku 1974. Uczestniczył w ponad 280. wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą – w Barcelonie, Cadaques, Gironie, Bostonie, Rzymie, Bages, Bremie, Eilnie, Saint Niklass, Lwowie, Cluj Napoca, Ploesti, Rijece, Ufa, Chrudimi itd. Z nagród i wyróżnień: I nagrody: Wieliczka, Kraków, Sanok; II nagrody: Lublin, Wieliczka oraz nagrody specjalne – Gdańsk (2). Z wyróżnień warto wspomnieć Sobótkę, Lublin, Gdańsk, Gdynię, Kraków, Wilno, Cadaques, Ploesti. W 2009 roku nagroda Prezydenta miasta Gdańsk.
Zapraszamy do Galerii „Przystanek Grafika” w Muzeum Drukarstwa, ul. Głęboka 50, Cieszyn
Wystawę można zwiedzać do 4. września br. w godzinach otwarcia Muzeum
Na podstawie informacji Muzeum Drukarstwa