Druk inkjetowy zyskuje coraz większą popularność w branży wydawniczej, produkcji materiałów do przesyłek reklamowych typu direct mail oraz na rynku druku transakcyjnego. Według danych I.T. Strategies od 2008 roku 20% prac realizowanych dotąd w technologii offsetowej zostało wydrukowanych na maszynach atramentowych.
Systemy produkcyjne wykorzystujące tę technologię są coraz częściej wybierane jako komplementarne maszyny pozwalające na szybką produkcję mało i średnio nakładowych zleceń. Coraz większe możliwości technologiczne i większa elastyczność w produkcji przyśpieszają decyzję o przejściu z technologii analogowej na cyfrową.
„Zgodnie z przewidywaniami ekspertów Ricoh urządzenia rolowe będą znajdowały również coraz szersze zastosowanie np. w drukarniach komercyjnych. Wiąże się to z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na zapewnienie wysokiej jakości druku i przyśpieszenie procesu produkcyjnego” – powiedział Jacek Kruciński, Commercial and Industrial Printing Director w Ricoh Polska. „Obecnie znika też kolejna bariera. Na maszynach cyfrowych można już bowiem drukować na powlekanych podłożach offsetowych bez konieczności gruntowania. Pozwala to na szybką i ekonomiczną produkcję średnich i niskich nakładów” – dodał.
Ricoh Pro™ VC70000 – innowacyjna technologia suszenia
Ricoh systematycznie rozwija linię atramentowych systemów produkcyjnych. W 2017 roku firma wprowadziła na rynek dwa nowe modele Pro™ V20000 i Pro™ VC40000. Najnowszym urządzeniem w ofercie jest Pro™ VC70000, który już niedługo w akcji będzie można zobaczyć na Hunkeler innovationdays 2019. Najnowszy system wyposażono w innowacyjną technologię suszenia znacznie skracającą czas schnięcia. Ta cecha ma ogromne znaczenie w przypadku wydruków o wysokim poziomie krycia, które do tej pory były zarezerwowane głównie dla offsetowego procesu produkcji. To rozwiązanie umożliwia obniżenie kosztów i zwiększenie zakresu realizowanych prac.
Na podstawie informacji firmy Ricoh Polska Sp. z o.o.