Ogłoszenie zwycięzców European Carton Excellence AwardsPoprzedni artykuł 

Jurorzy European Carton Excellence Awards 2022 ogłosili zwycięzców tegorocznego konkursu. „Arcydzieło elementarnego i zrównoważonego projektowania” dla pomidorów koktajlowych Rutgers Printing & Packaging Solutions otrzymało tytuł Karton Roku na dorocznym kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Kartonów (ECMA) w Krakowie.

Wykonany w całości z tektury Stora Enso z włókien odnawialnych, przeznaczonych do kontaktu z żywnością, karton zapewnia idealną równowagę między maksymalną widocznością produktu a stałą stabilnością. Dzięki gładkiemu, białemu i niebielonemu wnętrzu zapewnia absolutną przyjazność dla środowiska i można go łatwo ponownie zamknąć za pomocą słyszalnego „kliknięcia”, nawet po wielokrotnym użyciu. Ich kształt pozwala zmieścić na palecie więcej kartonów niż tradycyjne konstrukcje z tworzywa sztucznego, co pozwala zaoszczędzić koszty, zwiększyć wydajność transportu i zmniejszyć emisje. Co najważniejsze, użycie kartonu do wyprodukowania 1 miliona pudeł pozwala zaoszczędzić około 67 ton plastiku. Pudełka składane po użyciu można całkowicie skompresować i przekazać do recyklingu tektury.

Jurorzy, w tym konsultant ds. marki i projektowania Satkar Gidda, znana projektantka opakowań Susanne Lippitsch oraz dyrektor ds. opakowań globalnych firmy Unilever Sanjeev Das, szczególnie chwalili prostotę projektu, który można otworzyć jedną ręką. Docenili również prezentację opakowania za równie atrakcyjny wygląd na stole, na sklepowej półce i w lodówce. Szczególny nacisk położono również na koncepcję przepływu powietrza przez dziurkowane otwory w kształcie pomidora koktajlowego. Wszystkie te elementy, plus fakt, że jest to konstrukcja jednoczęściowa, zadecydowały o wyborze Kartonu Roku.

Oprócz Kartonu Roku zwycięzcy zostali również wyróżnieni w kilku innych kategoriach, takich jak zrównoważony rozwój, innowacyjność, opakowania ogólne z włókien pierwotnych, opakowania ogólne z włókien pochodzących z recyklingu, opakowania na żywność i napoje wykonane z włókien pierwotnych oraz opakowania na żywność i napoje z włókien pierwotnych. włókno z recyklingu. Ponadto platynowe i złote nagrody przyznano projektom, które jury uznało za niezwykle udane i zasłużyło na szczególne uznanie.

Sukces pod względem zrównoważonego rozwoju

Elastyczne rozwiązanie Van Genechten Packaging dla zestawu szampon-odżywka Herbal Essences, oparte na tekturze Metsä Board, otrzymało najwyższą nagrodę w kategorii zrównoważonego rozwoju. Prosty, efektowny projekt wykorzystuje minimalną ilość kartonu, a jednocześnie zapewnia idealne połączenie produktów. Oprócz trwałości, okładka jest także nową platformą komunikacyjną, umożliwia sprzedaż krzyżową różnych produktów i okazała się niezwykle promująca sprzedaż. Dzięki wycinanym okienkom konsumenci mogą sprawdzić zapach lub nutę produktu w środku i łatwo zapoznać się z listą składników.

Jurorzy docenili prosty, ale atrakcyjny design, który może promować komunikację marki. „Prezentacja jest fantastyczna, a konsument dokładnie wie, jak należy z niej korzystać, ponieważ przekaz marki i treści jest przekazywany bardzo szybko” – skomentowali.

Imponująca innowacja: dostawca kartonu West Rock

„Minimalistyczne i jednocześnie wysokiej jakości” – tak można podsumować zwycięski projekt opakowania WestRock dla Sanpellegrino® Aranciata Rossa z Nestlé w kategorii Innowacje. Przetwórca kartonu i producent WestRock stworzyli nośnik Cluster-Pak z maskowaniem na górze kodu kreskowego i zamknięciem na dole puszki, co pozwala na nieskazitelną widoczność i promocję produktu w zakresie 360° przy użyciu minimalnej ilości materiału. Ponieważ Sanpellegrino® jest eksportowany na całym świecie na rynki, na których kody kreskowe muszą być zakryte w punkcie sprzedaży, u góry wymagana była składana klapka, aby zapobiec skanowaniu pojedynczej jednostki podczas zakupu opakowania zbiorczego. Zastosowanie łącznika mechanicznego sprawia, że nośnik nie zawiera kleju i jest łatwy do recyklingu. Jury doceniło "system zamykania tej tekturowej konstrukcji, który jest tak imponujący, bo zamyka się bez kleju i jest w sumie bardzo stabilny i funkcjonalny".

Opakowania ogólne – włókno dziewicze

Faller Packaging otrzymał nagrodę General Packaging – Fresh Fibres za swój nośnik urządzeń PleioFlow RF wykonany z tektury Holmen Iggesund. Wspornik został zaprojektowany tak, aby utrzymać złożony wyrób medyczny – wraz ze wszystkimi jego przewodami, rurkami i instrumentami – w stabilnej pozycji, gwarantującej jego integralność i ochronę bariery mikrobiologicznej: najważniejszą cechą jest jego funkcjonalność. Niezadrukowana tektura umożliwia kontrolę wzrokową worków SterinClin pod kątem wszelkich cząstek stałych pozostających w samych workach, a także rozdarć i innych uszkodzeń. Ponadto chirurdzy mogą łatwo otworzyć i wyjąć produkt z nośnika w sterylnym środowisku sali operacyjnej – „wzorem zastępowania plastiku i przekonującym przykładem tektury w branży medycznej” – zdaniem jury.

Opakowania ogólne — włókna z recyklingu

Opakowanie listew zasilających Fanton Relife by Lucaprint dla ich nowej, ekologicznej serii gniazdek „Made in Italy”, wykonanych z certyfikowanego kartonu z recyklingu od RDM, zostało nagrodzone w kategorii Opakowanie ogólne – Włókna z recyklingu. Opakowanie, w którym klasyczny plastik został zastąpiony tekturą z recyklingu, jest wyposażone w plombę zabezpieczającą przed manipulacją i jest zoptymalizowane pod kątem procesu przemysłowego. Wykonany jest z jednego materiału i nie ma podszewki ani powłoki, co podkreśla trwałość zawartości. Opakowanie chroni produkt i czyni go widocznym dla konsumenta. Oferuje doskonałe możliwości ekspozycji na półkach i brandingu. Jury określiło go jako „cudowny kawałek tekturowej inżynierii, który zakotwicza produkt wewnątrz”.

R E K L A M A
Opakowania do żywności i napojów – włókno dziewicze

Koncepcja Autajon Durero Packaging dotycząca butelek Match Tonic została zwycięzcą w kategorii Food & Beverage Packaging – Virgin Fibre dzięki innowacyjnemu projektowi opakowania dla e-commerce, które zostało stworzone specjalnie dla czterech szklanych butelek pochodzących z recyklingu . Do pakowania użyto kartonu Stora Enso. Odpowiadając estetyce butelki – kwadratowej z zaokrąglonymi rogami w kształcie kosza – opakowanie zbiorcze, wyposażone w składane uchwyty, jest wygodnie przenośne i zajmuje mało miejsca w transporcie. Wiele warstw można układać na paletach bez konieczności stosowania dodatkowych folii ochronnych. Przyjazna dla użytkownika, ergonomiczna konstrukcja z prostą, pozbawioną dodatków grafiką zachwyca atrakcyjnym wyglądem. Według jury opakowanie jest bardzo sprytne dzięki „optymalnemu wykorzystaniu materiałów – nie za dużo, nie za mało. Doskonale otula kształt butelek i zachwyca atrakcyjną, minimalistyczną szatą graficzną”.

Opakowania do żywności i napojów — włókna z recyklingu

Według jury skrzynka na ziemniaki firmy MM Packaging, która zdobyła nagrodę za opakowania na żywność i napoje wykonane z włókien pochodzących z recyklingu, to „fantastyczna konstrukcja, która jest bardzo łatwa do otwierania i zamykania oraz ergonomiczna w przenoszeniu”. Karton jest produkowany przez MM Board & Paper całkowicie bez plastiku. Skrzynia posiada praktyczny uchwyt do przenoszenia i stabilną podstawę typu crash-lock. Przezroczysta celulozowa folia okienna, która jest bezpieczna dla żywności, biodegradowalna i posiada certyfikat OK compost HOME, umożliwia konsumentom sprawdzenie świeżości ziemniaków przed zakupem. Gładka, łatwa do zadrukowania powierzchnia zapewnia dużo miejsca na grafikę, przepisy i duże kody kreskowe. Kształt opakowania jest interesujący dla detalistów i stwarza doskonałe możliwości optymalnej prezentacji na półce oraz komunikacji marki.

Winfried Mühling, dyrektor generalny Pro Carton, powiedział: „ Jakość tegorocznych zgłoszeń do European Carton Excellence Awards napełniła nas ekscytacją i dumą. Wzory stają się coraz bardziej wyrafinowane i zróżnicowane, z naciskiem na wygodę i wykorzystanie materiałów. Ekologiczna wartość pudełek kartonowych i składanych z biegiem lat nabiera coraz większego znaczenia. Kontrybucje z 2022 r. wyraźnie dokumentują przewagę, jaką tekturowe i składane pudełka mają jako realne symbole zmian na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Gratulujemy zwycięzcom European Carton Excellence Awards i dziękujemy wszystkim, którzy aplikowali. Z niecierpliwością czekamy na więcej informacji o ich osiągnięciach w nadchodzącym roku i zapraszamy wszystkie firmy do ponownego udziału.”

Laureaci Platynowej Nagrody

Produkt Kartonkonverter Kartonhersteller
Kempinski Étagère Rattpack Sappi
Maison Angelina Paris – Pop-up Advent Calendar SBCI societé baumoise de cartonnages ed d’impressions Holmen Iggesund
Rituals – Summer of Joy Van Genechten Packaging (Plant Turnhout) Stora Enso / Metsä Board
Scottish Leader Moonchild Whisky Limited Edition WestRock WestRock

Laureaci Złotej Nagrody

Produkt
Kartonkonverter
Kartonhersteller
Spiritique: Yu Gin
Van Genechten Packaging (Plant Angoulème)

BillerudKorsnäs / RDM
Advent Calendar Maison du Chocolat DUCAJU
BillerudKorsnäs
Dr.Grandel PopArt Edelmann Group
Stora Enso
Elembal 20m film étirable MM Packaging (Plant: MM Packaging Caesar)
Buchmann Karton
Lindt Glückskäfer
Cardbox Packaging Wolfsberg
BillerudKorsnäs
Mercury Smart Watch – Mercury Bikers
Lucaprint

Stora Enso
McDonald’s Hexagonal clamshell salad box
Graphic Packaging International

Stora Enso
Eco Wine Pack
Alzamora Group

Stora Enso

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności