Tegorocznej edycji targów towarzyszyło wiele emocji. Wiele firm zdecydowało się
w ogóle nie wziąć w niej udziału. Przyznam, że i nasza decyzja nie była łatwa. Sytuacja ekonomiczna w ostatnich miesiącach była trudna, jednakże jej poprawa, jaką obserwujemy w ostatnim czasie spowodowała, że firmy zaczęły inaczej spoglądać na inwestycje. Uruchomienie procesów dofinansowania w ramach funduszy europejskich również otworzyło nieco rynek na inwestycje, co przełożyło się na naszą decyzję o udziale w Poligrafii. Od wielu już lat bierzemy bowiem udział w tej największej imprezie branży poligraficznej w naszym kraju, zawsze staramy się prezentować ciekawe rozwiązania, które – co potwierdza tegoroczna edycja - spotykają się z ogromnym zainteresowaniem odwiedzających imprezę. Liczby sprzedanych przez nas maszyn podczas samej imprezy targowej oraz zainteresowanych klientów naszą ofertą mówią same za siebie i są potwierdzeniem tego, że było warto tu być – mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf Sp. z o.o.
Poza horyzontem
Firma Avargraf podczas targów Poligrafia 2009 prezentowała swoją ofertę pod hasłem „Wykraczamy poza horyzont”. Wiele z prezentowanych tu maszyn posiada bowiem zupełnie nowe możliwości i rozwiązania. Do najbardziej interesujących należy zaliczyć linię do oprawy zeszytowej firmy C.P. Bourg. Prezentowana w Poznaniu maszyna znajduje się obecnie w fazie testów użytkowników i niebawem rozpocznie się jej produkcja. Możliwość zaprezentowania w Polsce tego urządzenia była dla nas wyróżnieniem. Jest to ciekawa maszyna, która powstała w odpowiedzi na potrzeby rynkowe. Innowacyjność prezentowanego systemu polega między innymi na większym zakresie formatów (co daje możliwość pracy z broszurami A4 w układzie albumowym) i większą pojemnością podajnika (co pozwala uzyskać nieosiągalną jeszcze nigdy dotąd wydajność) – mówi Sławomir Kugaudo.
Równie interesującą nowością była prezentowana po raz pierwszy w naszym kraju linia do pakowania wydawnictw Entrance firmy Syspac. To innowacyjna linia do insertowania, pakowania oraz adresowania zapakowanego produktu. Łatwa w obsłudze, zaprojektowana jest do pracy samodzielnej oraz w linii z taśmowcami i oklejarkami.
Zainteresowaniem odwiedzających stoisko firmy Avargraf cieszyła się również linia do oprawy broszurowej z szyciem drutem przez grzbiet - Hohner HSB 8000, kolejna nowość w ofercie Avargraf. Linia składa się z: 4 samonakładaczy do składek oraz nakładacza okładkowego, trójnóża a także funkcji wykładania.
Firma Avargraf zaprezentowała również w Poznaniu nową złamywarkę kieszeniowo-nożową K 54/6 KTL FL 3-54 firmy GUK z innowacyjnym sterowaniem L4/M4 i barwnym monitorem dotykowym typu „touch screen” oraz jednonożową krajarkę Perfecta 115 TS o długości cięcia do 115 cm, w której zostało wprowadzone najbardziej innowacyjne sterowanie TS, jako trzecia generacja sterowania pracą krajarki w oparciu o barwny monitor dotykowy „touch screen” o przekątnej 19” przy formacie 16:10 zastępująca wcześniejsze wersje sterowania z monitorem dotykowym HTVC i TVC. W przypadku sterowania TS po raz pierwszy wszystkie funkcje służące do sterowania pracą krajarki zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej płaskiej klawiatury umieszczonej na przednim panelu obsługowym maszyny i jest nowością w skali światowej.
Nowością była również PräziCase EC-3 - półautomatyczna maszyna do wykonywania okładek w oprawie twardej. Wykonuje zarówno pojedyncze egzemplarze, jak i produkcję seryjną. Urządzenie sterowane jest mikroprocesorem przy użyciu monitora dotykowego, a wszystkie wymiary po rozpoznaniu wyrobu przez czujniki sensorowe są automatycznie nastawiane.
Sprzedane urządzenia
Firma Avargraf może pochwalić się sprzedażą aż pięciu urządzeń. Cieszy nas fakt, że były to w niektórych przypadkach sprzedaże wcześniej zupełnie nie umawiane, a będące wynikiem porównania oferty maszyn na samych targach. To miłe, że mając do wyboru także wiele innych urządzeń klienci decydują się na nasze rozwiązania – mówi Sławomir Kugaudo.
W ciągu czterech dni targowych firma Avargraf sprzedała maszynę do zawieszania bloków w okładkę twardą Präleg HHS 1805 (nabywcą są Wąbrzeskie Zakłady Graficzne z Wąbrzeźna). Sprzedano również: automatyczną bigówkę firmy Bacciottini (nabywcą jest Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lublinie), maszynę do laminowania PRINTLAM B2 hiszpańskiej firmy Tauler Maquinaria (nabywcą jest Drukarnia Offdruk w Łomiankach koło Warszawy), maszynę do kaszerowania Basic 1111 szwedzkiej firmy Lamina System (nabywcą jest Drukarnia Tamir z Bystrzycy Kłodzkiej) oraz używaną falcerkę EUROFOLD 235 (nabywcą jest Drukarnia Classic z Poznania).
Zapoczątkowaliśmy również wiele ciekawych kontaktów, które - jak mamy nadzieję - zaowocują sprzedażą w najbliższej przyszłości – mówi Sławomir Kugaudo.
Niesłabnące zainteresowanie
Odwiedzający Poligrafię mogli również zobaczyć urządzenia, które od jakiegoś już czasu znajdują się w ofercie Avargrafu, a które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem rodzimych zakładów poligraficznych. Należą do nich: urządzenie do odwracania stosu – model RD 1000 PA/R+S firmy Rachner, maszynę do nanoszenia kleju PRÄZICOAT typ 500, prasę do książek oprawionych w okładkę sztywną i do wypalania rowków Präform HHS 21, maszynę do zawieszania bloków książkowych w okładkę sztywną - model Präleg HHS 1805 oraz urządzeniafirmy CP Bourg: klejarkę BB 3002, linię do broszur szytych drutem składającą się ze zbieraczki BSTd+, automatu BDF (łączącego w jednym module funkcje zszywania, złamywania i obcinania) i sztaplarki TDT oraz Bourg BSTE + BME – linię zbierająco – broszurujacą.
Avargraf zaprezentuje także bigówkę PIT STOP Speed firmy Bacciottini, systemy nawilżania hal firmy Merlin, automat do kaszerowania firmy Lamina model Blackline 1620, narzędzia do złamywarek Tech-ni-Fold firmy Uwe Reimold, maszyny firmy James Burn International: EB 5000 – elektryczne urządzenie do zamykania spirali i P 5000 - maszynę do wycinania otworów oraz automatyczną maszynę do laminowania na gorąco PrintLam B2 firmy Tauler.