Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za pierwsze półrocze 2009. Firma osiągnęła w nim znaczącą poprawę zysku operacyjnego, a do tego drugi kwartał br. był trzecim z kolei, w którym odnotowano wysoki poziom przepływów gotówkowych z bieżącej działalności. Zdaniem Jouko Karvinena, CEO firmy Stora Enso, jest to rezultat wdrożonego we właściwym czasie planu restrukturyzacyjnego, który pozwolił na znaczną redukcję kosztów.
Jak wynika z komunikatu prasowego wydanego przez Stora Enso, w drugim kwartale br. koncern odnotował sprzedaż w wysokości 2,184 mld euro (o 50 mln więcej niż w pierwszym kwartale), zaś jego zysk operacyjny nieuwzględniający jednorazowych wydatków wyniósł 48,5 mln euro, przy 3 mln euro osiągniętych w pierwszych trzech miesiącach 2009. Rezultat ten wynika w dużej mierze z redukcji wydatków o 276 mln euro (13%), przede wszystkich kosztów stałych i związanych z produkcją włókien drzewnych. Przepływy gotówkowe z bieżącej działalności wyniosły w drugim kwartale br. 189 mln euro, głównie za sprawą zwiększania kapitału obrotowego i redukcji zadłużenia netto. Na wyniki Stora Enso znaczący wpływ miały również niegotówkowe odpisy w wysokości 418 mln euro, wynikające z dofinansowania – wspólnie z firmą Cerberus – spółki NewPage. Stora Enso nadal posiada 19,9% udziałów w tym przedsiębiorstwie.
Komentując powyższe wyniki Jouko Karvinen mówi: Przed trzema miesiącami oczekiwaliśmy, że w drugim kwartale 2009 roku czeka nas powtórka z niezwykle trudnego kwartału pierwszego. I niestety nie pomyliliśmy się co do prognoz związanych z wciąż słabym popytem. Nasze działania związane z polityką cenową, w tym z ograniczaniem produkcji, opłaciły się: osiągnęliśmy pozytywny – liczony rok do roku – rezultat, jeśli chodzi o ceny papierów i kartonów, jakkolwiek był on połączony ze zdecydowanie niższymi cenami produktów drzewnych i celulozy.
Prezes firmy podkreśla również, że już dziś Stora Enso odczuwa pozytywne skutki działań zaradczych podejmowanych w ciągu ostatnich dwóch lat: W drugim kwartale br., w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008, obniżyliśmy całkowite koszty o ok. 280 mln euro, tj. o 13%. Między innymi dzięki temu, oraz za sprawą obniżenia wielkości produkcji o 17%, nasz zysk operacyjny w drugim kwartale wynoszący 49 mln euro był zdecydowanie wyższy niż 3 mln euro osiągnięte w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Prezes Karvinen podkreślił również słuszność podjętej przed dwoma laty decyzji o wydzieleniu północnoamerykańskiego oddziału Stora Enso i zapowiedział dalsze działania optymalizujące posiadane przez koncern aktywa.
Oczekujemy, że w trzecim kwartale br. popyt wciąż pozostanie na niskim poziomie – kontynuuje Jouko Karvinen. – Jednak niski poziom generowanych przez nas kosztów z pewnością pomoże w obronie przychodów Stora Enso przed presją cenową, przynajmniej jeśli chodzi o określone gatunki papieru. Ogłoszony przez nas w kwietniu program „Następny krok”, mający usprawnić pracę całej organizacji i zredukować koszty o kolejne 250 mln euro, jest obecnie skutecznie wdrażany.
Jouko Karvinen zapowiedział też kolejne zmiany restrukturyzacyjne w Finlandii, gdzie działają najmniej dochodowe zakłady Stora Enso: W planach mamy dalszą redukcję mocy produkcyjnych, a nawet całkowite zamknięcia na obszarach, na których nie widzimy możliwości osiągnięcia pozytywnych rezultatów w krótkim czasie. Szczegóły z tym związane zostaną podane do publicznej wiadomości w trzecim kwartale br.
Nie czekaliśmy na lepsze czasy, ale zamiast tego podejmowaliśmy szereg działań, które w dłuższej perspektywie okazały się słuszne. Nigdy nie powiemy, że jesteśmy już gotowi, że uczyniliśmy wszystko, co można było. Wręcz przeciwnie – teraz chcemy podejmować kolejne działania w jeszcze szybszym tempie – konkluduje Jouko Karvinen.
Średniookresowe prognozy Stora Enso
Kierownictwo Stora Enso przewiduje, że otoczenie rynkowe dla produktów oferowanych przez koncern będzie wciąż niezwykle wymagające i nie przewiduje w związku z tym nagłej poprawy sytuacji w aspekcie ekonomicznym. Prognozy związane z wydatkami na reklamę zostały w jeszcze większym stopniu zrewidowane w dół, gdyż wciąż spada udział wydatków na reklamę w PKB. Co więcej, udział reklamy drukowanej w całym „torcie reklamowym” także w dalszym ciągu się obniża.
W trzecim kwartale 2009 roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008, przewidywany jest też spadek popytu na papiery gazetowe, magazynowe i graficzne. Natomiast w porównaniu z drugim kwartałem br. ma nastąpić wzrost zapotrzebowania na papiery gazetowe i magazynowe. Na niezmienionym poziomie, w porównaniu z trzecim kwartałem 2008, ma pozostać popyt na kartony do opakowań płynnych, jednak w przypadku innych produktów opakowaniowych zapotrzebowanie ma być nieco słabsze. Z uwagi na słabą koniunkturę na rynkach budowlanych w Europie, USA i Japonii oczekuje się niskiego popytu na wyroby drzewne.
Na obszarze Europy niektóre gatunki papierów są szczególnie narażone na presję cenową. Natomiast na niezmienionym poziomie mają pozostać ceny kartonów spożywczych i opakowań przemysłowych. Redukcja mocy produkcyjnych pozwoliła na uzyskanie właściwej równowagi między popytem i podażą na rynku produktów drzewnych. Oczekuje się, że ceny niektórych z nich wręcz odnotują wzrost.
W Chinach mamy do czynienia z poprawą sytuacji ekonomicznej, w efekcie czego oczekuje się wyższego niż przed rokiem zapotrzebowania na niepowlekane papiery magazynowe. Ich ceny z kolei mają pozostać na niezmienionym poziomie. W przypadku powlekanych papierów graficznych oczekuje się dalszego wzrostu popytu oraz nieznacznego wzrostu cenowego. Na rynku Ameryki Łacińskiej jesienią przewidywana jest sezonowa poprawa w popycie na powlekane papiery magazynowe. Ceny mają zachować stabilną pozycję.
Stora Enso w dalszym ciągu podtrzymuje całoroczną prognozę redukcji kosztów o około 4%, na co mają złożyć się przede wszystkim niższe koszty surowców pochodzących z włókien (drewno, papier z recyklingu i zakupiona u dostawców zewnętrznych celuloza).