Gallus ECS 340: pierwsza maszyna drukująca z granituPoprzedni artykuł 

Gallus na targach LabelExpo Europe 2009
Gallus na targach LabelExpo Europe 2009

Po premierze na LabelExpo Europe 2009

Niedawno zakończone wrześniowe targi LabelExpo Europe 2009 były ogromnym sukcesem nowo wprowadzonej na rynek maszyny Gallus ECS 340. W najbliższym czasie można się spodziewać pierwszych instalacji tych maszyn.

Gallus ECS 340 otwiera nową erę produkcji etykiet dla przemysłu spożywczego

Grupa Gallus wprowadzając na rynek maszynę Gallus ECS 340 zapoczątkowała nową erę ekonomicznej produkcji etykiet na artykuły spożywcze. Podstawę maszyny stanowi solidny granit techniczny. Jeszcze nigdy drukowanie nie było takie proste, efektywne i komfortowe przy jednocześnie bardzo niskich kosztach jednostkowych etykiety – i do tego przy niskich kosztach inwestycyjnych.

Granit techniczny jako podstawa maszyny Gallus ECS 340

„Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości granit techniczny doskonale nadaje się do budowy maszyn. Dzięki zastosowaniu granitu możliwe było skonstruowanie maszyny ECS 340, która jest bardzo przyjazna dla użytkownika. Zespoły drukujące są zawieszone na granitowej podstawie, co umożliwia drukarzowi do nich łatwy dostęp i prostą obsługę”, mówi Stefan Heiniger, dyrektor działu badań i rozwoju grupy Gallus.

„Poza tym granit jest surowcem naturalnym, który bardzo pozytywnie wpływa na bilans emisji CO2 maszyny ECS 340. Dodatkowo na koniec cyklu życia maszyny możliwość ponownego użycia granitu nie stanowi żadnego problemu”, dodaje Heiniger.

Wysoka produktywność przy niskich kosztach inwestycji

Przy produkcji etykiet nisko przetworzonych (np. do produktów spożywczych, leków itp.) koszty materiału mogą sięgać nawet 50% całych kosztów etykiety. Dlatego też udział makulatury ma znaczący wpływ na marżę danego zlecenia. Gallus ECS 340 wyznacza nowe standardy w zakresie redukcji makulatury w tej klasie maszyn: niewiele ponad 11 metrów wstęgi dla maszyny 8-kolorowej. „Imponujące jest to, jak szybko maszyna dochodzi do prawidłowego spasowania, a co ważniejsze utrzymuje ten stan i nie trzeba regulować registrów! Drastycznie zmniejszyliśmy naszą ilość makulatury” podsumowuje ostatnie miesiące pan Esser, dyrektor produkcji w firmie Barthel GmbH. Od połowy 2009 roku w firmie Barthel GmbH w Essen pracuje pierwsza maszyna Gallus ECS 340, na której drukowane są głównie etykiety na artykuły spożywcze.

Bardzo krótka droga wstęgi ma również inne zalety. Rezultat korekt w trakcie produkcji jest natychmiast widoczny i umożliwia bardzo efektywną pracę. Dynamiczna regulacja w trakcie produkcji gwarantuje również, że obraz podczas zmiany prędkości drukowania nie zmienia się i utrzymana jest najwyższa jakość produkcji. „Mamy takie zaufanie do maszyny w kwestii utrzymywania pasowania, że drukarz nawet przy maksymalnej prędkości drukowania może się zająć przygotowywaniem kolejnego zlecenia, bez ciągłego kontrolowania jakości druku”, dodaje pan Esser z Barthel GmbH.

Podczas konstruowania tej maszyny firma Gallus zastosowała wszystkie elementy zwiększające produktywność, które sprawdziły się już na rynku. Na przykład cylinder płytowy i wałek rastrowy są w formie tulei (sleeves), co umożliwia szybką zmianę zleceń. Uzupełnieniem jest system rakla komorowego, dzięki czemu farby można zmieniać bardzo szybko. Poza tym maszyna, napędzana w całości serwomotorami, posiada chłodzone cylindry dociskowe, co umożliwia stosowanie różnych podłoży drukowych.

„Oferujemy maszynę Gallus ECS 340 w bardzo atrakcyjnej cenie” mówi Klaus Bachstein, prezes grupy Gallus. „Wynika to z faktu, że jest ona skonstruowana dokładnie pod potrzeby konkretnego segmentu zastosowań i posiada tylko najważniejsze funkcje, bez kompromisu w kwestii jakości i produktywności. Dzięki temu otrzymaliśmy produktywny system drukujący, na którym można drukować etykiety po najniższych cenach jednostkowych, a jednocześnie bez potrzeby drogiej inwestycji.”

Komfortowe drukowanie

„Drukarze bardzo szybko przyzwyczaili się do intuicyjnej obsługi maszyny” odpowiada pan Esser na pytanie o komfort obsługi maszyny Gallus ECS 340. „W kwestii komfortu obsługi warto przede wszystkim zwrócić uwagę na niską emisję hałasu. Maszyna generuje bardzo mało wibracji i nie posiada odprowadzania gorącego powietrza, dzięki czemu praca na niej jest czystą przyjemnością”, dodaje Esser.

Likwidacja systemu odprowadzania gorącego powietrza w maszynie ECS 340 była możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu UV. Suszarki UV są całkowicie zamknięte i chłodzone wodą przez co nie potrzeba odprowadzać gorącego powietrza. Zmniejsza to ilość hałasu i wpływa pozytywnie na klimat w hali maszyn.

„Sukces maszyny jeszcze przed jej oficjalnym wprowadzeniem na rynek zaskoczył nas wszystkich”, mówi Felix Egger, dyrektor sprzedaży i marketingu grupy Gallus. „Nieliczne pokazy, które zorganizowaliśmy w ostatnich tygodniach, wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród klientów. Jesteśmy bardzo dumni, że sprzedaliśmy już 6 maszyn. Funkcjonalność maszyny Gallus ECS 340, która została opracowana na podstawie licznych dyskusji i sugestii ze strony naszych klientów, w pełni spełnia wymagania w zakresie wydajnej kosztowo produkcji etykiet.”

Na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności