Nowe, szybsze płyty :Amigo TS oferują wyższy kontrast obrazu i są dedykowane dla nakładów nieprzekraczających 200 tys. odbitek bez wypalania; w przypadku wyższych nakładów płyty można poddać wypalaniu. Wyższa prędkość naświetlania i czyszczenia :Amigo TS pozwala użytkownikom na wyprodukowanie większej liczby form drukowych w ciągu godziny, co z kolei wpływa na podniesienie całkowitej wydajności działu prepress. Pod względem naświetlania i dalszej obróbki (jedyne czego wymagają w tym zakresie to zmycie obszarów niedrukujących specjalnym środkiem czyszczącym), płyty :Amigo TS są kompatybilne z większością termicznych naświetlarek CtP i wywoływarek dostępnych na rynku. W przypadku ich zastosowania znaczącej redukcji ulega ilość powstających odpadów, co sprawia, że :Amigo TS są – jak podaje producent – bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej ekonomiczne niż większość dostępnych na rynku płyt CtP. Według tej samej opinii są one również bardziej stabilne, gdyż z całego procesu wyeliminowano wszystkie zmienne związane z typowym chemicznym procesem wywoływania.
Płyty :Amigo TS są wydajną, stabilną i proekologiczną alternatywą dla wszystkich drukarń offsetowych pracujących obecnie z wykorzystaniem standardowych płyt termoczułych wymagających typowej obróbki chemicznej; w dodatku nie wymagają one żadnych znaczących inwestycji sprzętowych – mówi Marc Op de Beeck, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży Agfa Graphics. – Opracowana przez Agfa Graphics technologia ThermoFuse, na której bazują najchętniej kupowane płyty bezodczynnikowe na świecie, pozwala drukarniom akcydensowym na łatwe przejście na bardziej wydajną i przyjazną środowisku technologię produkcji form drukowych.
Technologia ThermoFuse to uproszczona metoda produkcji form drukowych dla drukarń zarówno arkuszowych jak i zwojowych. Zastosowany w niej fizyczny proces tworzenia obrazu na płycie, znany z bardzo popularnych płyt bezodczynnikowych :Azura TS, eliminuje wiele zmiennych typowych dla „klasycznej” produkcji form, m.in. odczyn i temperaturę wywoływacza. To zaś z kolei eliminuje konieczność monitorowania wywoływarki, wpływając na większą wygodę pracy operatora. Formy wykonane w technologii ThermoFuse są również bardziej stabilne niż standardowe płyty poddawane obróbce chemicznej i oferują wysoką odporność chemiczną. Warto również zwrócić uwagę, że gotowe formy drukowe nie różnią się wyglądem od form konwencjonalnych co ułatwia ich użytkowanie i kontrolę.
Płyty :Amigo TS uzupełniają coraz szerszą ofertę innowacyjnych i proekologicznych płyt termoczułych produkowanych przez Agfa Graphics, takich jak :Azura TS i :Energy Elite. Będą one dostępne w wersji rynkowej z chwilą oficjalnej premiery na targach Ipex 2010.
Agfa :Azura V – proekologiczna, stabilna produkcja płyt do systemów fioletowych
Targi Ipex 2010 będą też miejscem światowej premiery nowej generacji płyt bezodczynnikowych :Azura V. Dedykowane do fotopolimerowych systemów fioletowych wymagają one jedynie wyczyszczenia za pomocą roztworu gumującego, podobnie jak bazujące na technologii ThermoFuse płyty :Azura TS i :Amigo TS, przeznaczone do naświetlarek termicznych.
Nowo wprowadzane na rynek płyty współpracują ze wszystkimi powszechnie stosowanymi na całym świecie fioletowymi systemami CtP, wyposażonymi w diody o mocy co najmniej 30 mW. Mogą one być poddane dalszej obróbce w niemal każdej wywoływarce do płyt fotopolimerowych dostępnej na rynku, przy czym proces ten nie wymaga tradycyjnego wywoływacza. Jak zapewnia Agfa Graphics, płyty :Azura V są idealnym rozwiązaniem dla małej i średniej wielkości drukarń akcydensowych i są dostosowane do nakładów nieprzekraczających 100 tys. odbitek.
Bazując na technologii fotopolimerowej, płyty :Azura V łączą w sobie wysoką jakość drukowania z łatwą obróbką i odpowiednią wytrzymałością. Są to płyty bezodczynnikowe, co oznacza eliminację wywoływacza, a w związku z tym zmienności wpływającej na stabilność uzyskiwanego obrazu. Podobnie jak ich proekologiczne termoczułe „kuzynki”, płyty :Azura V są poddawane dalszej obróbce w specjalnym urządzeniu czyszczącym bądź też w zmodyfikowanej wywoływarce. Dzięki temu nie wymagają one od operatora zbyt dużego zaangażowania w cały proces produkcji form. Przy zastosowaniu naświetlarki Agfa :Avalon V4 i nowej wersji urządzenia czyszczącego :VCF 85, płyty :Azura V – jak podaje producent – pozwalają na znaczne obniżenie całkowitego kosztu eksploatacji systemu CtP, rozszerzając jednocześnie gamę zastosowań.
Przy produkcji płyt :Azura V wykorzystano nową emulsję fotopolimerową współpracującą z gumą czyszczącą o neutralnym wskaźniku pH. System firmy Agfa Graphics nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych w postaci wywoływacza czy regeneratora, a płyty są poddawane jedynie procesowi czyszczenia w jednym ze wspomnianych wcześniej urządzeń. Proces ten eliminuje też konieczność stosowania wody do płukania, czego efektem jest wysoka przyjazność całego rozwiązania dla środowiska naturalnego, łatwość konserwacji i minimalizacja odpadów.
Płyty przeszły już pomyślnie próby w polskich drukarniach i będą dostępne na rynku tuż po zakończeniu targów Ipex 2010.