Zakład Wielobranżowy Poligrafia Kacprzak Adwentowski s.j. działa na rynku usług poligraficznych od 1991 roku. Obsługuje przede wszystkim firmy z województw mazowieckiego i łódzkiego (reprezentujące m.in. branże spożywczą, dziewiarską i farmaceutyczną), oferując szeroką paletę usług realizowanych w technice offsetu arkuszowego – książki, czasopisma, foldery, katalogi, kalendarze, metki, etykiety itd. Drukarnia posiada własny dział DTP, a podstawę jej parku sprzętowego stanowią m.in. system CtP Magnus firmy Kodak, liczne urządzenia introligatorskie i uszlachetniające oraz trzy półformatowe arkuszowe maszyny offsetowe, z których najnowsza – KBA Rapida 75-5+L – została zainstalowana w pierwszych dniach czerwca.
Z tej okazji zorganizowana została uroczystość jej oficjalnego uruchomienia, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i samorządu lokalnego, dostawców obu wdrożonych ostatnio rozwiązań – firm KBA-Polska (na czele z prezesem Oliverem Beckerem i wiceprezesem Jensem Junkerem, pełniącym też funkcję prezesa KBA-Grafitec) i Grandsoft (reprezentowanej przez prezesa Roberta Borowczyka) – jak też innych firm współpracujących od wielu lat z Poligrafią (Map Polska – dostawcą papieru, Polmasz – autoryzowanym serwisem maszyn KBA, Ricoh Polska – dostawcą systemów druku cyfrowego; warto w tym miejscu dodać, że łowicka firma jest też autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań biurowych tego producenta), klienci drukarni oraz dziennikarze prasy branżowej.
Witając gości Wiesław Kacprzak, prezes i współwłaściciel Poligrafii s.j., podziękował wszystkim za liczne przybycie i podkreślił zasługi wielu z obecnych na uroczystości osób w rozwoju firmy i realizacji jej celów. Następnie zaprzyjaźniony z drukarnią ks. bp Alojzy Orszulik dokonał poświęcenia nowo uruchomionej maszyny, wspominając przy tej okazji o wielu epizodach z czasów, gdy w diecezji warszawskiej odpowiadał za kontakty z mediami i współpracę z drukarniami.
Wiesław Kacprzak odebrał liczne gratulacje z rąk przedstawicieli władz lokalnych oraz dostawców poszczególnych rozwiązań, współpracujących z jego firmą. Wśród nich znalazł się Jens Junker, wiceprezes KBA-Polska i prezes KBA-Grafitec (w zakładach tej firmy budowane są półformatowe maszyny z rodziny KBA Rapida), który pogratulował właścicielom drukarni rozwoju oraz odwagi w podejmowaniu decyzji o kolejnych zakupach inwestycyjnych, zwłaszcza w tym wciąż niełatwym dla całej branży okresie. Podkreślił też fakt, że nowo zakupiona KBA Rapida 75 jest naturalnym następcą maszyny Polly 466, pracującej w łowickiej drukarni od 1998 roku i wciąż z powodzeniem użytkowanej. Mam nadzieję, że uruchamiana dziś oficjalnie maszyna przyczyni się w znacznym stopniu do dalszych sukcesów firmy Poligrafia i będzie służyć co najmniej tyle lat ile jej poprzedniczka – powiedział Jens Junker.
Dostarczona na początku czerwca maszyna to półformatowa KBA Rapida 75-5+L, wyposażona w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą oraz wysokie wykładanie. Urządzenie pracuje z prędkością do 15 tys. arkuszy/h i obsługuje arkusze w maksymalnym formacie 520 x 750 mm. Na życzenie właścicieli została ona wyposażona w szereg dodatkowych opcji automatyzujących jej pracę i pozwalających na redukcję ilości odpadów powstałych podczas produkcji. Wśród nich warto wymienić m.in.: system półautomatycznej wymiany form drukowych (dzięki któremu zajmuje ona ok. 50 sekund na jeden zespół drukujący), systemy automatycznego mycia wałków farbowych, cylindrów gumowych i dociskowych oraz usuwania zanieczyszczeń z form drukowych, system KBA DensiTronic do densytometrycznego pomiaru paska kontrolnego oraz konsolę KBA ErgoTronic z interfejsem zgodnym ze standardem JDF. Jakość i trwałość wydruków wykonywanych w maszynie KBA Rapida 75 można zwiększyć zabezpieczając je lakierem dyspersyjnym w wieży lakierującej wyposażonej w system rakla komorowego, system suszenia i przedłużone wykładanie.
Warto zaznaczyć, że maszyna KBA Rapida, jak też wdrażane w tym samym czasie w drukarni Poligrafia oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem poligraficznym Galileo firmy Grandsoft, zostały w części sfinansowane ze środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zrealizować ten projekt inwestycyjny – mówił podczas uroczystości uruchomienia maszyny Wiesław Kacprzak. – Maszynę KBA Rapida wybraliśmy z wielu względów, m.in. z uwagi na bardzo pozytywne doświadczenia z dotychczas użytkowaną maszyną Polly 466 zbudowaną przez tę samą fabrykę, dziś należącą do koncernu KBA. Niebagatelne znaczenie miała też wieloletnia, znakomita współpraca z Panem Mariuszem Drejką z firmy Polmasz, będącej autoryzowanym serwisem maszyn KBA, a wcześniej – Polly. Przy wyborze maszyny, poza oczywistymi kwestiami technologicznymi, kluczowe okazały się także jej kompaktowe gabaryty, które umożliwiły zakup wymaganej przez nas konfiguracji – z pięcioma zespołami drukującymi i wieżą lakierującą, umożliwiającą uszlachetnianie w trybie in-line, a nie – jak dotychczas – w osobnym urządzeniu. Przy ograniczonym miejscu przeznaczonym na nową maszynę miało to duże znaczenie. Mamy nadzieję, że KBA Rapida 75-5+L będzie dla nas kolejnym impulsem w rozwoju drukarni, będącej dziś największą firmą poligraficzną w regionie Łowicza i przyczyni się zarówno do jeszcze lepszej i sprawniejszej obsługi naszych dotychczasowych klientów, jak też do pozyskania nowych zleceniodawców.
Po zakończeniu części oficjalnej goście przenieśli się do pobliskiego Nieborowa, gdzie mieli okazję zwiedzić pałac Radziwiłłów. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w pobliskim dworku „Biała Dama”.