KBA Rapida 106-6+LTTL ALV2: innowacyjna technologia i unikalne rozwiązania w rzeszowskiej drukarni Offset DrukPoprzedni artykuł 

W ostatnim czasie drukarnia Offset Druk z Rzeszowa podpisała umowę dotyczącą zakupu nowej maszyny drukującej KBA Rapida 106-6+LTTL ALV2. Zostanie ona wyposażona m.in. w dwie wieże lakierujące, dwie wieże suszenia pośredniego KBA VariDry oraz wydłużone wykładanie. Maszyna, której instalacja jest zaplanowana na kwiecień tego roku, powiększy park sprzętowy, który do tej pory stanowiły dwie pięciokolorowe maszyny innego dostawcy. Dzięki tej inwestycji wzrosną zarówno moce produkcyjne drukarni Offset Druk, jak też uzyska ona – za sprawą unikalnego na polskim rynku wyposażenia dodatkowego maszyny – możliwość wykonywania zupełnie nowych aplikacji. Inwestycja została w części sfinansowana ze środków unijnych programu „Innowacyjna gospodarka – działanie 4.4”.

DrukarniaOffset Druk z Rzeszowa to obchodząca w ubiegłym roku 20-lecie istnienia firma, której właścicielem jest Adam Motyka. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w arkuszowym druku offsetowym, realizując różnorodne prace z zakresu produkcji akcydensowej i reklamowej. Nieustanny rozwój i chęć wykonywania nowych aplikacji w nowej technologii – w tym wysoko przetworzonych opakowań – wpłynęły na decyzję o zakupie maszyny KBA Rapida. Zostanie ona wyposażona w liczne rozwiązania, z których część do tej pory była niespotykana na polskim rynku. Mówi Adam Motyka: Jest to najnowsza pod względem technicznym maszyna tej klasy na rynku, oferująca najbardziej zaawansowaną technologię i innowacyjne rozwiązania dostępne wyłącznie w firmie KBA. Biorąc pod uwagę kilka czynników, m.in. brak tak bardzo zaawansowanej technologii w regionie Podkarpacia czy zapotrzebowanie klientów na wysokiej klasy produkcję opakowaniową, zdecydowaliśmy się na inwestycję w nową maszynę B1.

KBA Rapida 106 już w kwietniu unowocześni park sprzętowy drukarni, która przenosi się obecnie do nowej siedziby (znajdującej się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Park Naukowo-Technologiczny”), budowanej w związku z dużym projektem inwestycyjnym. Maksymalna prędkość maszyny wynosi 18 tys. ark./h, zadrukowuje podłoża o grubości od 0,06 do 1,2 mm (pakiet CX) i maksymalnym formacie papieru 740 x 1060 mm. W wersji dla firmy Offset Druk zostanie ona podwyższona o 450 mm, a wśród licznych systemów i funkcji automatyzujących oraz ułatwiających jej pracę i obsługę są m.in.: automatyczny system non stop na wykładaniu (stanowiący część pakietu CX); system automatycznej wymiany płyt; system niezależnych napędów cylindrów płytowych DriveTronic SPC; system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS; wideokamera ACR Control (do automatycznej korekty wszystkich registrów); system automatycznego pozycjonowania pierścieni ssących na wykładaniu ASP; system kontroli i pomiaru densytometrycznego DensiTronic Professional; system inspekcji arkusza inline ze zintegrowanym pomiarem i regulacją nafarbienia QualiTronic Professional; system identyfikacji płyt Plate-Ident; systemy automatycznego mycia wałków farbowych, cylindrów gumowych i dociskowych; automatyczny system zasilania lakierem (w tym miejscu warto dodać, że druga wieża lakierująca zostanie dostosowana do zamiennego stosowania lakierów dyspersyjnego i UV); system mieszania i podawania lakierów metalizowanych i perłowych.
Możliwość zastosowania lakierów metalicznych czy perłowych w wieżach lakierujących a także nakładania bieli kryjącej w pierwszym zespole drukującym, a więc najwyższej jakości uszlachetniania wydruków w jednym przelocie, była jedną z opcji, na których szczególnie nam zależało – mówi Adam Motyka. – Z jednej strony zapewni nam to obniżenie kosztów produkcji wyrobów wysoko przetworzonych, z drugiej – pozwoli na zaspokojenie wymagań klientów oczekujących najwyższej jakości. Tę zapewnią z kolei liczne systemy inspekcji i kontroli takie jak np. QualiTronic Professional. Na bezpieczeństwo produkcji zwracamy szczególną uwagę m.in. ze względu na planowane wykorzystywanie maszyny KBA Rapida do wykonywana druków z zastosowaniem systemu identyfikacji niejawnej.

Wkrótce w drukarni Offset Druk rozpocznie pracę pierwsza w Polsce maszyna pełnoformatowa w takiej konfiguracji i z tak bogatym wyposażeniem, które firma KBA mogła zaoferować jako jedyny dostawca maszyn drukujących – podkreśla Mirosława Becker, regionalny szef sprzedaży w firmie KBA-Polska. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że firma pana Adama Motyki będzie jej użytkownikiem i doceniamy fakt, że mimo nie najtańszej oferty – co ma ścisły związek z niestandardowym wyposażeniem i wysokim stopniem automatyzacji – zdecydował się na takie rozwiązanie. Zbudowana od postaw na specjalne zamówienie, nowa maszyna zostanie dostarczona w kwietniu, przechodząc wcześniej niezbędne testy w naszych zakładach w Radebeul, przy których jej przyszły użytkownik będzie miał możliwość uczestniczenia.
Jesteśmy przekonani, że dokonaliśmy właściwego wyboru dostawcy i maszyny – dodaje Adam Motyka. – Kompetentne doradztwo ze strony KBA-Polska, wspaniała współpraca i zaangażowanie na szczeblu zarządu zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej były – poza zaawansowaną technologią – kluczowymi czynnikami, jakie zadecydowały o wyborze dostawcy. Nie bez znaczenia pozostaje też bliskość i czas reakcji serwisu. Mamy nadzieję, że maszyna, którą będziemy wykorzystywać do różnego rodzaju produkcji – od akcydensu aż po wysoko przetworzone opakowania i etykiety – przyczyni się do dalszego rozwoju naszej drukarni, stanowiąc istotną część realizowanego obecnie projektu inwestycyjnego.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności