Atramenty Mutoh`a nagrodzone przez EDP!Poprzedni artykuł 

Atramenty Mutoh'a nagrodzone przez EDP!
Atramenty Mutoh'a nagrodzone przez EDP!
Atramenty 3D UV marki Mutoh o 200% rozciągliwości zostały uhonorowane prestiżowym tytułem „Best Alternative Ink Technology Of The Year 2011” przyznanym przez European Digital Press Association!

Jako uzasadnienie przyznania tytułu najlepszej alternatywnej technologii atramentowej wskazano 200% rozciągliwość medium, idealnie nadającego się do aplikacji samochodowych. W odróżnieniu od obecnych technologii atramenty 3D UV dają możliwość szybkiego, ekologicznego druku produkcyjnego z zachowaniem krótkiego czasu schnięcia.

W skład stowarzyszenia EDP wchodzą czołowi wydawcy czasopism o tematyce druku cyfrowego i poligrafii. Publikacje te obejmują 16 krajów europejskich i trafiają do ponad 1 miliona czytelników.

Mutoh Zephyr UV – 3D 200%

Nowe atramenty UV 3D dla plotera Mutoh Zephyr maszynę jeszcze bardziej uniwersalną, łączącą produktywność ploterów solwentowych z ekologicznymi aspektami maszyn „eko”. Należy podkreślić, że w składzie nowych tuszy UV 3D 200% nie znajdziemy żadnych lotnych związków organicznych! W czasie druku nie będzie wyczuwalny także nieprzyjemny zapach. Wydruki są gotowe do aplikacji lub laminacji zaraz po zdjęciu z maszyny!

Atramenty UV 3D 200% firmy Mutoh przeznaczone są nie tylko do wymagających naprężeń krzywizn takich jak aplikacje samochodowe ale doskonale radzą sobie także ze standardowymi aplikacjami na materiałach płaskich czy o nierównej strukturze. Ich odporność na warunki zewnętrzne sięga 2 lat.

Zaprojektowany w Belgii Zephyr jest pierwszym urządzeniem UV w ofercie firmy Mutoh. Jest to 4-kolorowy ploter UV drukujący zarówno z roli na rolę (vinyle, siatki, PVC, itd.) jak i na materiałach płaskich o grubości do 20 mm (płyty, kartony, tworzywa, itd.) Ploter ten charakteryzuje się unikalnym na rynku wyglądem, jednocześnie jest to konstrukcja przemyślana, bazująca na wieloletnim doświadczeniu producenta w zakresie maszyn solwentowych.

Zephyr wyposażony jest w 4 głowice Xaar nowej generacji umożliwiające druk techniką zmiennej wielkości kropli – XaarDot (Drop Optimisation Technology). Zastosowane, 764-dyszowe głowice są bardzo precyzyjne, umożliwiają druk kroplą o wielkości od 8 pl – znajdą one zastosowanie w grafice liniowej, drobnych tekstach, kodach kreskowych. Większe krople mają „rozmiary” 16, 24, 32 i 40 pl – ich kombinacje umożliwią druk łagodnych przejść tonalnych, jednolitych obszarów, fotografii, grafiki reklamowej, itd. Dobór wielkości poszczególnych kropli jest automatyczny - my widzimy tylko znakomity efekt końcowy. Inną istotną cechą głowic Xaar jest tzw. „skala szarości” umożliwiająca druk każdym z kolorów CMYK w 6 poziomach nasyceń, co eliminuje stosowanie dodatkowych kolorów (takich jak LC, LM) i daje nam łącznie 24 odcieni farb!

Kolejna istotną cechą Zephyra jest zastosowana w nim znana już na polskim rynku technologia druku falą z przeplotem (ang. Intelligent Interweaving), która eliminuje paskowanie pojawiające się w wysokich prędkościach druku. Polega ona na innym sposobie aplikacji atramentu, który to nie jest nakładany z każdym przebiegiem karetki w formie równoległych pasów, lecz w formie "fali" z inteligentnie rozmytym rastrem. Z każdym następnym przebiegiem karetki, kolejna "fala" łagodnie przeplata się z poprzednią. Efektem tego jest brak widocznych granic pomiędzy nimi - czyli tzw. paskowania. Technika ta pozwala drukować z prędkościami 2 czy nawet 3-krotnie wyższymi w porównaniu do konkurencyjnych ploterów pozbawionych tej technologii. Dodatkowo Intelligent Interweaving umożliwia rozszerzenie przestrzeni kolorów dostępnej dla ploterów wielkoformatowych oraz przyspieszenie druku na tanich mediach.

Jeśli chodzi o wydajność to Zephyr prezentuje się bardzo dobrze: prędkość maksymalna dedykowana dla druku billboardowego to 40-60 m2/h, prędkość produkcyjna wynosi nawet 30 m2/h natomiast grafiki wysokojakościowe możemy drukować z prędkością do 20 m2/h. Mutoh Zephyr drukuje w szerokości 1.65 metra na materiałach o grubości do 20 mm. Rozdzielczość maksymalna jaką oferuje Zephyr to rzeczywiste 720 x 720 dpi. Ploter umożliwia także druk w niższych rozdzielczościach: 360 x 720 i 360 x 360 dpi.

Zephyr wyposażony jest w system stałego zasilania w atrament UV o pojemności 2 litrów na każdy kolor. Atrament natomiast dostarczany jest w 1-litrowych butlach. Może on być uzupełniany w czasie produkcyjnej pracy plotera. System dostarczania atramentu UV posiada zintegrowany, aktywny system odpowietrzający oraz utrzymujący prawidłową temperaturę farb.

Konstrukcja plotera umożliwia obsługę przez jednego operatora, a dostęp do wszelkich elementów jest ułatwiony. Tak więc wymiana lamp UV zajmuje dosłownie chwilę. Wbudowane dualne lampy UV umożliwiają druk dwukierunkowy. Budowa plotera jest konstrukcją zamkniętą, przez co w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań został wyeliminowany bezpośredni kontakt operatora z procesem druku metodą UV. Zephyr wyposażony jest w wbudowaną stację roboczą z 17-calowym wyświetlaczem.

Ploter wyposażony jest w ciężki system nawijająco-odwijający materiał. Charakteryzuje się on udźwigiem do 100 kg. Może on obsługiwać rolki o średnicy do 30 cm i średnicy rdzenia 2 lub 3 cale. Druk na materiałach płaskich odbywa się za pomocą stołów umieszczonych z przodu i tyłu plotera. Zarówno przy druku z roli jak i na płytach, ploter korzysta z funkcji automatycznego mierzenia medium – urządzenie pozycjonuje krawędzie oraz mierzy grubość materiału. Umożliwia to precyzyjny druk na różnorodnych mediach. Zmiana pomiędzy trybem płaskim a rolkowym zajmuje dosłownie chwilę.

Dla kogo technologia 3D 200%?

Dzięki nowym, formowalnym atramentom 3D 200% ploter znajdzie swoje zastosowanie także w aplikacjach samochodowych i przemyśle przy zadrukowaniu tłoczonych form. Z nieprzeciętnej jakości i szerokiego spectrum zastosowań będzie zadowolona nie jedna agencja, drukarnia wielkoformatowa czy fabryka.

Wyłącznym dystrybutorem produktów Mutoh w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności