Sitodruk
2008-10-08 19:45:53 | IP: 85.237.176.242 | PRZECZYTANO 6064 RAZY
Skontaktuj się z ogłoszeniodawcą:
DeadChickene-mail:
tel. [nie podano]
Witam serdecznie.Chciałbym uzyskac metodą sitodruku jak największe liniatury. Np. 120 lpi lub więcej.
Przygotowałem sobie diapozytyw ze standardowymi kątami 0, 15, 45 i 75 stopni
Raster chyba eliptyczny ale na 100 procent pewien nie jestem (domyślny raster na offset)
Na siatki 150 TPC (napięte na ramki Roller Newman) nałożyłem emulsję 1+1
diapozytywy ustawiłem równolegle do ramy i naświetliłem niestety na siatkach pojawia się moira (dość silna) .
No to pododawałem do wszystkich kątów w separacjach po 7 stopni i z powrotem do naświetlarni. Kolejna próba naświetlenia i ciach... znowu duża moira. Następnie diapozytywy przy podświetleniu okręcałem na tle siatki aż do zaniku moiry, przyklejałem i naświetlałem ( nawet całkiem wyszło) ale przy wiekszych pracach ze względu na konieczność naświetlania równolegle do ramy nie jest to możliwe.
Kolejna rzecza którą zaobserwowałem jest to że naświetlanie nie jest powtarzalne, to znaczy naświetlone na innym sicie (ten sam wymiar, napięcie i siatka) w tych samych miejscach i pod tym samym kątem separacje powodują moire ( Czy jest możliwe aż tak duże zniekształcenie włókien siatki w trakcie napinania ?)
Czy ma ktoś jakieś doświadczenie w druku wysokich liniatur ( jakie kąty dobrać jakie liniatury do siatki 150 TPC ) czy konieczne jest stosowanie siatek kalandrowanych i filmów kapilarnych. Będe wdzięczny za każda poradę. Marcin
Odpowiedzi |
Dodaj odpowiedź
Panie Marcinie ,
proszę napinać siatki na ramy pod kontem 7- 15 stopni, i tak idealnie się tego nie uda zrobić.
Kolejny krok to delikatne krzywienie kliszy na sicie aż mora zacznie znikać. Może Pan tez próbować napinać sita pod innym kontem, w zależności od tego jakie kąty rastrów przygotowuje Panu grafik. Ze względu na to że każdy kolor z CMYK ma inny kąt , trudno jest dobrać uniwersalne napięcie sit, więc konieczne jest lekkie krzywienie klisz na sicie lub napinanie sit do każdego koloru pod innym kontem . Reasumując , według mnie najlepsze jest napinanie sit pod kątem oraz lekkie krzywieni klisz, a co za tym idzie naklejanie marek pod lekkim kontem. Utrzymanie takiej liniatury możliwe jest raczej tylko przy druku farbami UV, ze względu na brak zasychania farby w oczkach sita. Przy druku rastrowym proszę też zwrócić uwagę na dobór farb, muszą mieć konsystencję tiksotropową ( tzn. galaretowatą ), uniknie Pan tzw. " zalewania ". Użycie sit kalandrowanych nic tu nie pomoże, używa się ich głównie do lakierowani UV.
Mam nadzieję ze Panu pomogłem. W razie problemów proszę o tel.
509 723 477
2008-11-13 20:41 | IP: 85.128.33.219