„Print in Contra” z ploterem Agfa Jeti 1224 UV HDCPoprzedni artykuł 

Przy ploterze Agfa Jeti stoją od lewej: Przemysław Arabski (Agfa Graphics), Wojciech Rynkowski i Marcin Rynkowski (obaj Contra).
Przy ploterze Agfa Jeti stoją od lewej: Przemysław Arabski (Agfa Graphics), Wojciech Rynkowski i Marcin Rynkowski (obaj Contra).
Wielkoformatowy ploter Jeti 1224 UV HDC był największą  atrakcją stoiska Agfa Graphics podczas tegorocznych targów Poligrafia w Poznaniu. Prosto stamtąd urządzenie trafiło do firmy Contra, gdzie od kilku tygodni jest z powodzeniem wykorzystywane przy zadrukowywaniu różnego rodzaju podłoży sztywnych. Maszyna, będąca pierwszym w pełni produkcyjnym systemem drukującym zakupionym przez to wrocławskie przedsiębiorstwo, pozwoliła na uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych oraz wprowadzenie do oferty nowego rodzaju usług. Jednocześnie na różnych materiałach promocyjnych i informacyjnych firmy pojawiło się sugestywne hasło „Print in Contra”. 
 
WFHUP Contra, firma będąca własnością Wojciecha Rynkowskiego, istnieje od 1991 roku i od początku działa na szeroko rozumianym rynku reklamy wizualnej. Współpracując z klientami z wielu krajów, przede wszystkim europejskich, specjalizuje się w kompleksowej realizacji różnego rodzaju projektów, wykonywanych głównie na trudnych w obróbce podłożach jak np. płyty pleksi. Dysponując licznymi urządzeniami do ich obróbki, m.in. do zaginania, cięcia laserowego czy termoformowania, z powodzeniem podejmuje się nawet najbardziej wymagających zleceń, w których niemałą rolę odgrywa także druk. Mówi Wojciech Rynkowski: „W naszym przypadku stanowi on część całego projektu i jest wykonywany w dwóch technikach – sitodrukowej i od niedawna inkjetowej UV. Pierwsza jest u nas obecna od wielu lat, drugiej przyglądaliśmy się bacznie przez długi czas, czekając na „pretekst” do zakupu własnego urządzenia. Do tej pory bowiem wszelkie druki UV podzlecaliśmy innym przedsiębiorstwom wyposażonym w tego rodzaju maszyny, co było dla nas także okazją do zapoznania się z samą technologią”. 
„Pierwszy raz ploter UV zobaczyliśmy w 2006 roku podczas wizyty w jednej z australijskich drukarń wielkoformatowych – dodaje Marcin Rynkowski, syn właściciela, pełniący w firmie funkcję International Business Managera. – Już wówczas wywarł on na nas ogromne wrażenie. Zakup własnego systemu był zatem tylko kwestią czasu”. 
 
Z uwagi na swoją specjalizację firma Contra potrzebowała urządzenia, które - z jednej strony usprawni proces produkcyjny i pozwoli na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców druku UV, z drugiej zaś – zapewni najwyższą jakość i trwałość prac. „Z naszymi klientami wiążą nas bardzo bliskie relacje – kontynuuje Wojciech Rynkowski. – Dla wielu z nich praca z nami zaczyna się w fazie projektu, zatem druk jest stosowany już na etapie prototypu. Przy podłożu takim jak pleksi i nierzadko jednostkowych produktach inna technologia niż cyfrowa nie wchodzi w grę. Zaś podzlecanie jednego egzemplarza na zewnątrz to przede wszystkim czas i konieczność dopasowania się do harmonogramu prac drukarni. Doszliśmy do wniosku, że choćby z tego względu warto mieć taki system pod własnym dachem”. 
Po przeanalizowaniu ofert rynkowych i przeprowadzeniu wymagających testów różnych urządzeń szefowie firmy Contra zdecydowali się na zakup plotera Agfa Jeti 1224 UV HDC. Mówi Marcin Rynkowski, który był odpowiedzialny za wybór dostawcy i wdrożenie systemu w firmie: „Największe wrażenie zrobiła na mnie przyczepność zapewniana przez ten ploter. Podczas wizyty w belgijskiej centrali Agfa Graphics wykonałem swój własny test z użyciem płyty pleksi i ku mojemu zaskoczeniu system Jeti zdał ten egzamin celująco. Kolejna zaleta Jeti 1224 UV HDC to jakość druku, zwłaszcza przy nanoszeniu apli – tu Agfa jest po prostu bezkonkurencyjna a efekt końcowy wręcz zachwyca. Jakość ma dla nas gigantyczne znaczenie, gdyż wykonujemy raczej małe wyroby, oglądane z bliska. Wreszcie prędkość i koszt wydruku metra kwadratowego – te parametry również nas zadowalają. Należy również podkreślić, że ploter ten jest urządzeniem rzeczywiście produkcyjnym, a nie „amatorskim”, gwarantując terminowe wykonanie zleceń. Naszym celem jest bycie nr 1, ewentualnie nr 2, we wszystkich obszarach, na których działamy, więc nie możemy sobie pozwolić na ryzyko zakupu urządzenia narażonego na częste przestoje, awarie i słabą opiekę serwisową”. 
 
Ploter Agfa Jeti 1224 UV HDC trafił do firmy Contra prosto z poznańskich targów, gdzie maszyna wzbudziła ogromne zainteresowanie zwiedzających, także pod względem szerokiego portfolio podłoży, jakie mogą znaleźć tu zastosowanie. System pracuje z maksymalną prędkością do 94 m2/h, także przy zadrukowywaniu podłoży elastycznych w opcjonalnie dostępnym trybie „z roli na rolę”. W przypadku podłoży sztywnych, z myślą o których został zakupiony przez firmę Contra, maksymalna grubość materiału wynosi 5 cm, zaś format 249 x 127 cm. W standardowej wersji ploter drukuje w trybie CMYK, z dodatkową bielą kryjącą lub podkładową. „Możliwość zastosowania koloru białego była jednym z kluczowych parametrów technicznych, jaki braliśmy pod uwagę – mówi Marcin Rynkowski. – A to ze względu na fakt, że do realizacji naszych prac stosujemy przede wszystkim materiały transparentne. Aby zatem finalny nadruk był widoczny, niezbędna jest biel podkładowa”.  
W maszynie znajdują zastosowanie dedykowane jej atramenty Anuvia HD, zapewniające wysokie nasycenie barw. Urządzenie wyposażono w innowacyjne głowice Ricoh Gen4, nanoszące krople atramentu o wielkości zaledwie 7 pikolitrów i zapewniające wysoką oszczędność jego zużycia. Mówi Przemysław Arabski, regionalny szef sprzedaży w firmie Agfa Graphics: „W dużej mierze to właśnie innowacyjne głowice i atramenty zapewniają jakość i przyczepność, na jakiej zależało właścicielom firmy Contra. Niebagatelne znaczenie ma też oferowana przez ploter Jeti biel, co umożliwiło nie tylko zadrukowywanie podłoży transparentnych, ale też stosowanie różnych kombinacji kolorystycznych”. 
 
„Od chwili zainstalowania tego urządzenia 100% prac drukowanych w technice inkjet UV wykonujemy we własnym zakresie – przyznaje Marcin Rynkowski. – A ponieważ maszyna siłą rzeczy nie jest w pełni obłożona, chcemy ją wykorzystywać także do realizacji zleceń wielkoformatowych dla klientów zewnętrznych. Jest to na dzień dzisiejszy najbardziej wydajne i zaawansowane inkjetowe urządzenie produkcyjne na Dolnym Śląsku, więc – biorąc pod uwagę choćby biznesowy potencjał naszego regionu  – daje nam sporo możliwości”. 
Pojawienie się nowego plotera już zostało zauważone przez klientów firmy Contra. Cześć z nich pyta o możliwość wykonania różnych nietypowych, do tej pory niedostępnych prac. „Wówczas wspólnie z firmą Agfa Graphics wykonujemy testy i oferujemy klientowi dostępne rozwiązanie – kontynuuje Marcin Rynkowski. – To już procentuje i mamy nadzieję, że także nowi zleceniodawcy docenią zalety oferowane przez nasze nowe urządzenie. Będziemy je promować nie tylko podczas kontaktów bezpośrednich, ale też przy okazji naszej obecności na międzynarodowych targach branżowych, jak chociażby VisCom czy Euroshop”. 
„Cieszymy się, że nasze rozwiązanie spełniło restrykcyjne wymagania stawiane przez właścicieli firmy Contra. Mamy nadzieję, że ploter Jeti przyczyni się do jej dalszego rozwoju i nie tylko usatysfakcjonuje obecnych klientów, ale też pozwoli na pozyskanie nowych, choćby ze strategicznego dla niej rynku Europy Zachodniej” – podsumowuje Przemysław Arabski.


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności