Według najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Ricoh przez Instytut Coleman Parkes branża edukacyjna odnotowuje najszybsze tempo zmian w procesie przechodzenia z fazy transformacji do cyfrowej dojrzałości tj. etapu rozwoju, na którym organizacja wykorzystuje zaawansowane narzędzia pozwalające zwiększyć wydajność, przejawia duże zainteresowanie nowymi możliwościami technologicznymi oraz angażuje się w rozwój inicjatyw opartych o najnowsze rozwiązania oraz elektroniczne zarządzanie procesami. W porównaniu z sektorem finansowym i publicznym przedstawiciele kadry zarządzającej z branży edukacyjnej (80%) znacznie częściej wskazują osiągnięcie stanu dojrzałości cyfrowej jako priorytet dla swojej organizacji. Co więcej, są przekonani, że uda im się osiągnąć ten poziom w ciągu 2 najbliższych lat – 34 % wskazało 2016 rok a 71% 2019.
Przedstawiciele branży edukacyjnej doceniają korzyści płynące z pracy z elektronicznymi dokumentami. Przyznają, że nowoczesne technologie pozwalają na przyciągnięcie większego grona studentów. Umożliwiają wprowadzenie nowych narzędzi nauczania i realizację zajęć w trybie online. W porównaniu z innymi sektorami częściej (23%) postrzegają ją jako skuteczną drogę do budowania przewagi konkurencyjnej. Pozostałe korzyści to według nich:
Usprawnienie procesów biznesowych (19%)
Łatwiejszy dostęp do informacji (17%)
Szybsze wykonywanie zadań (12%)
Branża edukacyjna na drodze do osiągnięcia cyfrowej dojrzałości napotyka szereg przeszkód wynikających z przyczyn finansowych czy kultury organizacyjnej danej instytucji. Koszty zostały wskazane jako największa bariera przez aż 48% respondentów. Branża edukacyjna boryka się z cięciami budżetowymi, według raportu OECD z 2013 roku wiele europejskich krajów zmniejszyło poziom publicznego finansowania edukacji.
Problem stanowi również zróżnicowany poziom kompetencji informatycznych osób zatrudnionych w branży edukacyjnej. Według 48% badanych trudności wiążą się również z precyzyjnym określaniem i przekazywaniem informacji o korzyściach i celowości wprowadzanych zmian. 43% jako przeszkodę wskazuje natomiast zmiany zachodzące w sposobie wykonywania niektórych zadań i obowiązków, wynikające z wprowadzenia nowych narzędzi.
Carsten Bruhn, Executive Vice President, Ricoh Europe, powiedział “Nowoczesne narzędzia, które już teraz wykorzystywane są w klasach i na salach wykładowych oraz coraz większa popularność programów realizowanych on-line najlepiej obrazują kierunek, w którym zmierza nowoczesny sektor edukacyjny. Nowe technologie dają dostęp do ogromnych możliwości. To, w jaki sposób zostaną wykorzystane stanowi największe wyzwanie stojące przed ludźmi odpowiedzialnymi za sektor edukacyjny. Największe znaczenie w tym procesie ma określenie jasnej wizji i konsekwentna realizacja przyjętych założeń.”
Więcej informacji na: http://thoughtleadership.ricoh-europe.com/pl/
Na podstawie informacji firmy Ricoh Polska Sp. z o.o.