23 listopada br. Konrad Lewandowski – współwłaściciel ABC/Allied Pressroom Products Europe – wygłosił referat dla studentów 1. roku kierunku Papiernictwo i Poligrafia, prowadzonego głównie przez kadrę Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Spotkanie, zainicjowane przez prof. nzw. dr hab. inż. Halinę Podsiadło, zatrudnioną w zakładzie, ma stanowić początek współpracy pomiędzy firmą a warszawską jednostką naukowo-dydaktyczną. W jej ramach przedstawiciele ABC/Allied Pressroom Products Europe będą systematycznie dzielić się swoją wiedzą ze studentami ZTP IMiP PW, zarówno podczas wykładów, jak i zajęć praktycznych.
Swój półtoragodzinny wykład Konrad Lewandowski rozpoczął od charakterystyki firmy ABC/Allied Pressroom Products Europe, prezentacji jej portfolio produktów i spektrum działalności. Podkreślił przy tym fakt, że jeden z jej zakładów produkcyjnych znajduje się w Warszawie i jest stale rozbudowywany. Wskazał również na stale rosnące grono odbiorców wytwarzanych tu chemikaliów, znajdujących zastosowanie w arkuszowym i zwojowym druku offsetowym. „Wśród naszych klientów są największe i najbardziej dynamicznie rozwijające się polskie zakłady poligraficzne, bazujące na technice druku offsetowego i specjalizujące się w produkcji akcydensowej oraz dziełowej – mówił Konrad Lewandowski. – Część z nich zaufała nam na tyle, że chemikalia marki ABC/Allied są przez nich używane we wszystkich maszynach pracujących w danej drukarni. Cieszy nas również rosnąca popularność i coraz większe przekonanie rodzimych drukarń do środków chemicznych, pozwalających na drukowanie bez alkoholu.”
Konrad Lewandowski wskazał na różnice w podejściu do parametrów drukowania, m.in. takich jak pH i przewodność – w zależności od regionu świata oraz przyzwyczajeń drukarzy, związanych z postrzeganiem przez nich takich zagadnień jak standaryzacja i kalibracja. Szczegółowo omówił kwestie, wpływające na stabilność drukowania: kontrolę twardości wody i konieczność jej oczyszczania przez różne systemy, zachowanie właściwej równowagi wodno-farbowej, odpowiednie dozowanie bufora oraz niezbędne regulacje maszyny drukującej. Następnie przeszedł do prezentacji drukowania bez alkoholu izopropylowego (IPA). Filozofii tej – co podkreślał – firma ABC/Allied Pressroom Products Europe jest wierna już od wielu lat: „Wciąż musimy walczyć z wieloma mitami, jak chociażby tym, że drukowanie z udziałem alkoholu jest bardziej stabilne, umożliwia szybsze schnięcie arkuszy i ich dalszą obróbkę. Nic bardziej mylnego. Nasze doświadczenia pokazują, że dzięki wyeliminowaniu alkoholu możliwe jest dozowanie mniejszej ilości farby na podłoże drukowe. W naturalny sposób schnięcie następuje więc szybciej. Uzyskujemy dzięki temu oszczędności stricte ekonomiczne, sięgające – według wyliczeń naszych klientów stosujących drukowanie bez IPA – nawet 30%. Warto również pamiętać o aspektach środowiskowych oraz zdrowotnych, wynikających z wyeliminowania alkoholu z produkcji”. Konrad Lewandowski przytaczał wiele przykładów interwencji podejmowanych przez techników firmy ABC/Allied Pressroom Products Europe, związanych z utrzymaniem odpowiedniej jakości produkcji przez jej klientów. „Bardzo często są to prozaiczne kwestie – mówił – dlatego tak ważna jest edukacja osób obsługujących maszyny. Z tego względu każda drukarnia, współpracująca z nami kompleksowo, ma zagwarantowane systematyczne szkolenia dla kadry pracowniczej. Prezentujemy podczas nich nasze wyroby, uczymy jak ich używać oraz w jaki sposób kontrolować jakość produkcji. To bardzo istotny aspekt wdrażania naszych chemikaliów, zwłaszcza tu, gdzie mówimy o drukowaniu bez IPA”.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com