Siedem lat po wprowadzeniu na rynek maszyny Gallus ECS 340, najlepiej sprzedającego się i tym samym odnoszącego największy sukces konwencjonalnemu systemowi do drukowania etykiet w swojej klasie, Gallus otwiera kolejny rozdział w swojej historii. Światowa premiera nowej generacji maszyn miała miejsce podczas Dni Innowacji Gallusa (Gallus Innovation Days), w dniach 20-22 września br. w centrali firmy w St. Gallen.
Gallus Labelmaster jest platformą maszyn do drukowania etykiet, która została zaprojektowana z myślą o rynku etykiet i opakowań. Maszyna wyróżnia się specjalną konstrukcją platformową i może być konfigurowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Dzięki otwartym interfejsom i w połączeniu z know-how firmy Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) w rozwijaniu platform offsetowych maszyn drukujących, ta seria maszyn oferuje swoim użytkownikom dużą pewność inwestycji i możliwość elastycznego reagowania na przyszłe zmiany rynkowe. Nowy Gallus Labelmaster do drukowania etykiet bazuje na skutecznej i sprawdzonej zasadzie konstrukcyjnej zastosowanej przy projektowaniu serii offsetowych maszyn drukujących Heidelberg Speedmaster. „Gallus i Heidelberg wykorzystały wiele synergii przy tworzeniu nowej technologii platformowej dla rynku drukowania etykiet. Modułowa konstrukcja i mniejsza złożoność wychodzą naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów w obu segmentach tj. druku offsetowym i rynku etykiet i zwiększają ich przewagę konkurencyjną”, mówi Stefan Plenz, członek zarządu Heidelberga odpowiedzialny za maszyny. Gallus Labelmaster uzupełnia tym samym ofertę w zakresie cyfrowej produkcji etykiet opartą na opracowanej również we współpracy z Heidelbergiem, maszynie Gallus Labelfire 340, o rozwiązanie do drukowania wysokiej jakości opakowań i etykiet. Gallus zaoferuje na początek maszyny o szerokości wstęgi 440 mm. Większe szerokości wstęgi będą wprowadzane w przyszłości jako rozwinięcie tej serii maszyn. Pierwsza maszyna przechodzi właśnie intensywne testy u jednego z klientów Gallusa, a pierwsze egzemplarze seryjne będą dostępne w drugim kwartale przyszłego roku.
Gallus Labelmaster zbudowany jest z modułów, z których każdy składa się dwóch zespołów drukujących. Moduły te dostępne są w trzech różnych wariantach. Wariant podstawowy pokrywa wszystkie standardy niezbędne w produkcji etykiet. Wersja „Plus” umożliwia większą elastyczność, natomiast wersja „Advanced” nie pozostawia praktycznie nic więcej do życzenia i jest w pełni konfigurowalna zgodnie z potrzebami klientów co do stopnia automatyzacji. A to wszystko przy kosztach inwestycji, które dla produktów klasy premium były dotychczas nieosiągalne.
Proces wymiany zespołów drukujących jest prosty i precyzyjny dzięki nowemu systemowi montowania. Zespoły drukujące są dokładnie umiejscawiane i blokowane na jednostce bazowej, dzięki czemu niezależnie od wybranego podłoża drukowego od momentu uruchomienia maszyny zapewnione jest 100-procentowe pasowanie. Maszyna umożliwia drukowanie na szerokim spektrum podłoży – od papieru i PE, aż do PP i folii.
Projektanci firmy Gallus położyli szczególny nacisk na uproszczenie obsługi systemu Gallus Labelmaster. Pod hasłem „best-spot interaction” inżynierowie Gallusa rozumieją prostą i przede wszystkim szybką obsługę maszyny we wszystkich obszarach. Maszyna może być sterowana z centralnego panelu dotykowego HMI, jednak również ręczne ustawienia są proste i szybkie, co umożliwia błyskawiczny narząd. Specjalnie opracowane dla tego typu maszyn lekkie aluminiowe cylindry drukujące mogą zostać wymienione w kilku prostych krokach, co zapewnia wyjątkowo szybką zmianę zleceń i przezbrojenie maszyny.
Nacisk został położony jednakże nie tylko na szybką zmianę zleceń, ale również na wysoką prędkość drukowania do 200 m/min, która gwarantuje doskonałą wydajność przy jednoczesnym zachowaniu pasowania. Krótki przebieg wstęgi (tylko 1,1 m) pomiędzy zespołami drukującymi znacząco redukuje makulaturę, a zoptymalizowany kałamarz farbowy dla rakla komorowego potrzebuje tylko 250 g farby co pozwala utrzymać jej koszty na niższym poziomie. Dodatkowo kałamarz farbowy został ulepszony pod kątem zapobiegania chlapaniu i spienianiu farby. Zaprojektowany na nowo zespół fleksograficzny, opracowany zgodnie z doświadczeniami w zakresie budowy arkuszowych maszyn offsetowych Heidelberga, napędzany jest bezpośrednio przez dwa serwomotory i gwarantuje od samego początku najwyższą jakość. Poza zespołem fleksograficznym dostępny jest także opracowany od nowa zespół sitodrukowy, który umożliwia wysokiej jakości uszlachetnianie.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na pasowanie maszyny Gallus Labelmaster, niezależnie od tego czy chodzi ona powoli w trybie narządzania, czy pracuje z pełną prędkością produkcyjną to drukowany obraz jest doskonale spasowany i nie trzeba wprowadzać najdrobniejszych poprawek w ustawieniach. Podkreśla to precyzję z jaką został wykonany Gallus Labelmaster.
Na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska Sp. z o.o.