Podczas zakończonego niedawno Forum Autodesk 2016 firma Canon po raz pierwszy zaprezentowała swoje portfolio rozwiązań 3D. Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia było „FUTURE OF MAKING THINGS”, a kluczem do dyskusji – niemal nieograniczone możliwości produkcyjne wynikające z zastosowania technologii 3D w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej, architektonicznej czy mechanicznej.
Na Forum Autodesk Canon po raz pierwszy zaprezentował najnowsze modele zaawansowanych systemów do projektowania przestrzennego. W dwóch specjalnie zaprojektowanych strefach, odwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się innowacyjnym modelom urządzeń ProJet 660Pro i ProJet MPJ 2500 Plus, a także zobaczyć w działaniu wielokrotnie nagradzany ploter wielkoformatowy Canon imagePROGRAF iPF840, kolorową kopiarkę wielkoformatową ze skanerem L24 oraz kopiarkę Océ PlotWave 550. Jako jedyny wystawca na Forum, Canon zaprezentował dwa zaawansowane, profesjonalne systemy wytwarzania przyrostowego wykorzystywane m.in. do prototypowania pełnokolorowych elementów (CJP) i bardzo dokładnych prototypów, narzędzi, a nawet gotowych produktów z fotopolimerów (MPJ).
Technologia CJP jest wykorzystywana m.in. do tworzenia modeli architektonicznych i geodezyjnych, które pozwalają na analizę i ocenę elementu przed wprowadzeniem go do produkcji. Drukując w technologii CJP otrzymujemy finalny model bez konieczności sklejania poszczególnych elementów ze sobą i bez ograniczeń geometrycznych (np. kształty organiczne). Co więcej, drukarka ProJet 660Pro pozwala wykonywać kolorowe i precyzyjne elementy do wstępnej oceny projektu w czasie nie dłuższym niż kilka godzin.
Z kolei drukarki MJP (ProJet MJP 2500 Plus) wyposażone w technologię „zmiany fazy” pozwalają tworzyć bardzo precyzyjne modele z tworzyw sztucznych, takich jak np. VisiJet M2 – materiału do zastosowań inżynierskich, który pozwala na druk trwałych oraz sztywnych modeli w bieli i czerni, a także modeli przezroczystych i bezbarwnych. Systemy 3D serii ProJet 2500 to też najmniejsze i najtańsze z urządzeń wykorzystujących technologię MJP, dzięki czemu można ich bez problemu używać np. w biurze.
„Przeprowadziliśmy wiele inspirujących rozmów na temat technologii addytywnych. Nasze stoisko odwiedzali zarówno doświadczeni użytkownicy urządzeń 3D, jak i przedstawiciele firm, które dopiero planują rozwój swojego biznesu o urządzenia do projektowania przestrzennego. To bardzo inspirujące widzieć, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się ta technologia i jak duże szanse rozwoju stwarza dla przedsiębiorstw z branży architektonicznej, przemysłowej czy motoryzacyjnej” – mówi Rafał Osiekowicz, dyrektor marketingu Wide Format Group w Canon Polska.
Swoją prelekcję podczas Forum Autodesk wygłosił Jacek Korzeniewski, specjalista ds. zastosowań 3D, Wide Format Group w Canon Polska, który opowiedział m.in. o zastosowaniach druku 3D w produkcji i projektowaniu. Podkreślił także, że dla firmy Canon, która od ponad 80 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania z zakresu obrazowania, druk 3D to kolejny etap rozwoju.
Na podstawie informacji firmy Canon Polska Sp. z o.o.