6 lipca w Atrium Centrum Ploterowe będą miały miejsce dostępne dla każdego Dni Otwarte z technologiami Mutoh - japońskiego producenta drukarek wielkoformatowych.
Organizator zaprasza wszystkich zainteresowanych do swojego centrum demonstracyjnego w Opolu, gdzie będzie pracowało kilkanaście urządzeń do druku wielkoformatowego, w tym 6 najpopularniejszych drukarek marki MUTOH.
Podczas lipcowych dni otwartych, pokażemy jak drukować innowacyjnie, ekologicznie i szybko. Na przykład jak drukować pełno-kolorowe grafiki z naniesionym język Braille'a czy też jak spersonalizować kilka tysięcy fidget spinnerów w ciągu godziny. Pokażemy też dlaczego jak można drukować korporacyjne kolory z certyfikatem ekologicznym. Mówi Michał Pytel z działu ploterów Atrium Centrum Ploterowe.
Zobacz jak spersonalizować kilka tysięcy fidget spinnerów w godzinę i drukować językiem Braille’a
Takie możliwości daje „biurkowa drukarka” LED-UV – Mutoh ValueJet 426 UF. Umożliwia druk na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym A3+.
VJ-426 wyposażona jest w stół z podsysem. Ta 6-kolorowa drukarka o obszarze zadruku 483 x 329 mm, umożliwia zadruk materiałów i obiektów 3D o grubości nieprzekraczającej 70 mm i ciężarze do 4 kg.
VJ-426UF oferuje bezkompromisową jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC czy szkło. Mutoh ValueJet 426UF przeznaczona jest więc do druku na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, obiektach 3D, posłuży też do personalizacji produktów, paneli sterowania, nagród, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn, itd.
Obliczyliśmy, że ta „mała” drukarka pozwoli na zadrukowanie w ciągu jednego 8-godzinnego dnia pracy: kilkadziesiąt tys ięcy fidget spiennerów, 112 plansz w formacie A3, 2600 obudów telefonów, 7800 piłeczek golfowych lub 5600 długopisów przy zadruku pełno-kolorowym atramentami CMYK z białym podkładem i lakierem uszlachetniającym. To właśnie bezbarwny lakier umożliwia nadrukowywanie wypukłych znaków Braille’a czy też innych wyczuwalnych w dotyku faktur.
Ploter LED do druku z roli i na płytach
Mutoh ValueJet 1626 i 1638 UH umożliwiają druk zarówno na materiałach sztywnych, jak i elastycznych. Do tego celu producent przygotował 2 rodzaje atramentów tzw. „rigid” oraz „roll”. Te drugie cechują się wysoką rozciągliwością, tak ważną przy zadruku materiałów elastycznych, np. folii wylewanych.
Cechą wspólną obu atramentów, jak i technologii LED-UV jest utrwalenie w momencie druku, przez co wydruk jest gotowy do dalszej obróbki, aplikacji lub sprze daży bezpośrednio po ściągnięciu z plotera.
Urządzenie oferują najwyższą jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC, szkło. Dzięki zastosowaniu lakieru można dodatkowo uzyskać efekt uszlachetniający lub 3D (pismo Braille, wyczuwalna w dotyku faktura np. drewna).
ValueJet serii UH to plotery 6-kolorowe. Oprócz wspomnianego już lakieru, dochodzą standardowe kolory CMYK oraz BIAŁY. Dzięki białemu atramentowi, diametralnie rozszerzają się możliwości plotera. Kolor ten stosowany jako poddruk umożliwia zadruku kolorowych nośników. Natomiast stosowany jako nadruk na grafice CMYK umożliwia znakowanie materiałów przezroczystych od strony wewnętrznej (szkła, pleksy, itd.). Oczywiście można drukować także samym kolorem białym np. na czarnych płytach typu Ikobond.
W trybie druku z roli maksymalna szerokość materiału wynosi 1625 mm. W zależności od wybranej nawijarki, można założyć role o cię żarze do 30, 80 lub 100 kg.
W stołowym trybie „flatbed” ploter może zadrukować płytę o maksymalnej szerokości 1625 mm i długości 1200 mm, przy ciężarze nie przekraczającym 15 kg. Grubość materiału w obu trybach może wynosić aż 15 mm.
Plotery 1.37 i 1.62 m z certyfikatem ekologicznym
Podczas Dni z technologiami Mutoh, uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia, przetestowania i porównania kilku wielkoformatowych ploterów żywicznych o szerokości 1.37 i 1.62 m. W opolskim demolabie drukowały następujące modele: VJ-1324X, VJ-1638X, VJ-1624X oraz VJ-1604X.
Plotery ValueJet serii X pracują w technologii żywicznej. Oznacza to, że drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS. To co odróżnia te atramenty od innych „eko” rozwiązań na rynku to ich skład, który bazuje na żywicach. Co więcej, szeroki gamut kolorystyczny pozwala drukować „korpor acyjne” kolory.
Różnią się one szerokością i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, ich prędkość maksymalna sięga od 15 po prawie 100 m2/h. Wszystkie natomiast posiadają cechę wspólną – japońskie technologie: Mutoh Intelligent Interweaving i Mutoh DropMaster.
Intelligent Interweaving, czyli tak zwany druk „falą” czy też „chmurką” pozwala wyeliminować paskowanie poprzez nakładanie rozmytego rastra. Kolejne warstwy atramenty nachodzą na siebie i się przeplatają, przez co nie występuje tzw. efekt paskowania nawet w trybach wysokiej prędkości.
Drugą technologią jest Mutoh DropMaster. Jest to opatentowana przez firmę Mutoh technologia druku, która ma na celu automatyczną kalibrację głowicy do wysokości i grubości materiału. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym banerze, czego efektem może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. DropMaster gwarantuje, że kropla atramenty zawsze trafia w przewidziane miejsce.
Oprócz wspomnianych technologii warto wspomnieć, że w ploterach ValueJet serii X zastosowano rozwiązania unikalne jak np.: stalowy pasek posuwu karetki, pozłacana płytka głowicy, rolki dociskowe na całej szerokości stołu roboczego, zmienna wielkość kropli atramentu, oprogramowanie Onyx 12, szczelny, hermetyczny i bezpieczny dla użytkownika i plotera system atramentów w workach.
Dni Otwarte odbędą się 6 lipca 2017 w siedzibie polskiego dystrybutora marki MUTOH - Atrium Centrum Ploterowe. Wstęp bezpłatny po rejestracji.
www.atrium.com.pl