Duże zainteresowanie towarzyszyło sublimacyjnym drukarkom wielkoformatowym japońskiej firmy Mutoh podczas Międzynarodowych Targów Tekstylnych FastTextile w Nadarzynie.
Sublimacja rośnie w siłę i wszystko potwierdza, że nadal tak będzie. Za sublimacją przemawia jej ekologiczny charakter, trwałość, możliwość zdobienia nakładów od 1 egzemplarza do masowej produkcji, niski koszt zakupu maszyn.
Atrium Centrum Ploterowe – polski dystrybutor japońskich drukarek marki Mutoh – na listopadowych targach zaprezentował 3 urządzenia sublimacyjne.
Sublimacja w szerokości 62 cm
Na stoisku Atrium zaprezentowano także 62 cm ploter Mutoh ValueJet 628. Ta 8-kanałowa drukarka w zależności od zastosowanych atramentów, może pracować jako urządzenie sublimacyjne, eko-solwentowe czy pigmentowe. Przeznaczona jest dla użytkowników nie wymagających dużej szerokości zadruku.
Najtańszy, najpopularn iejszy, produkcyjny
Kompaktowy ploter Mutoh DrafStation RJ-900 XG przeznaczony jest do precyzyjnego druku sublimacyjnego i wodno-pigmentowego. To idealne urządzenie dla małych zakładów produkcyjnych, działów marketingu, agencji reklamowych, startupów.
„Nie musisz być poligrafem aby w pełni wykorzystać możliwości tego plotera. Mutoh RJ-900 XG jest bardzo łatwy w obsłudze i codziennym użytkowaniu. Idealnie się sprawdzi w druku jednorazowych wydruków, np. reprodukcji obrazów, spersonalizowanych koszulek. Poradzi sobie także z ciągłym drukiem produkcyjnym. Przykładowo mogą to być smycze reklamowe, podkładki pod myszki, chusty”.
Mutoh RJ-900 XG charakteryzuje się szerokością zadruku 107,4 cm. Na system rolowy możemy założyć materiały rolowe jak i docięte już arkusze o szerokości 108 cm. Odległość karetki z głowicą od powierzchni druku możemy ustawić na 2 poziomach. Dzięki temu maksymalna grubość mate riału może mieścić się w dwóch zakresach do 1,2 mm lub do 2 mm. Na system rolowy możemy założyć media na gilzie 2-calowej lub po zastosowaniu adaptera, na 3-calowej.
Nowy XG posiada 1440-dyszową głowicę piezoelektryczną. Jej konstrukcja pozwala na osiągnięcie rozdzielczości druku od 360 do 2880 dpi. Głowica drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Ich wielkość mieści się w zakresie od 3,4 do 49,5 pikolitra. Jest to proces zautomatyzowany a jej efektem są ostre detale, subtelne gradienty i gładkie aple.
Drugą technologią na pokładzie RJ-900 XG jest Intelligent Interweaving. Jest to technologia druku atramentowego stworzona w laboratoriach firmy Mutoh. Umożliwia ona nanoszenie rastra przypominającego rozmytą mgłę lub falę. Przeplot kolejnych warstw eliminuje paskowanie atramentu i różnice kolorystyczne.
Ploter osiąga maksymalną prędkość zadruku do 39,6 m2/h. Tak więc format A0 zadrukowywany jest w 91 sekund (360 dpi) a format A1 w niespełna 44 sekundy. W zależności od typu aplikacji i parametrów druku, produktywność urządzenia sięga 18,5 m2/h.
Mutoh RJ-900 XG oprócz osiągów odróżnia się od konkurencyjnych rozwiązań, tym że głowica piezo jest na stałe zamontowana w karetce. Każdy z kolorów CMYK dostarczany jest w litrowych opakowaniach. Zużycie atramentu kształtuje się na dobrym poziomie 8,5 ml/m2. Przy założeniu, pokrycia powierzchni w 67% w rozdzielczości 720 dpi.
Obsługa plotera nie sprawia problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Media są ładowane od góry, przez co Drafstation Pro nie zajmuje dużo miejsca. Wyposażony jest on w systemy wciągające materiał, przez co nie ma potrzeby ich ręcznej korekcji. Zadrukowane medium jest odbierane przez bezobsługowy, automatyczny system nawijający.
Mutoh RJ-900 XG to ploter najwyższej, japońskiej jakości w niewygórowanej cenie. Przeznaczony jest do druku na typowym papierze do sublimacji (95 g/m2). Umożliwia więc znakowanie flag, odzieży sportowej, t-shirtów, kubków, gadżetów, kasków, desek, dekoracji, itd. W przypadku użycia atramentów wodnych, można go zastosować do produkcji fotografii, obrazów, map, schematów, plakatów, itd. Czyli wszędzie tam gdzie wymagana jest precyzyjna dokładność wydruku w połączeniu z pełno-kolorową grafiką o fotorealistycznej jakości.