W lutym br. w firmie produkcyjno-reklamowej Signum Pracownia Reklamy z Rzeszowa rozpoczął pracę hybrydowy ploter wielkoformatowy Anapurna H3200i LED. Urządzenie, którego producentem i dostawcą jest Agfa, znacząco zwiększyło możliwości tego podkarpackiego przedsiębiorstwa w zakresie bezpośredniego zadrukowywania mediów sztywnych oraz giętkich w technice inkjetowej, z wykorzystaniem energooszczędnych promienników UV LED. Jego zakup został częściowo sfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Signum Pracownia Reklamy s.c. to firma, której właścicielami są Tomasz Michno i Sebastian Wacławek. Związani z branżą poligraficzno-reklamową od wielu lat, wspólny biznes pod obecnym szyldem prowadzą od 2007 roku. Jego początki dotyczyły reklam zewnętrznych, głównie z zastosowaniem plotera tnącego: wycinania i naklejania folii oraz realizowania konstrukcji z tym związanych. Kolejnym etapem był zakup frezarki – wówczas w portfolio produktów firmy pojawiły się kasetony czy litery przestrzenne. W roku 2009 wyposażyła ona swój park maszynowy w pierwszy w Rzeszowie ploter bazujący na technice UV, kilka lat później – w kolejny, tym razem płaski. „Z pierwszym urządzeniem mieliśmy sporo problemów, ale kolejne znacząco wpłynęło na nasz rozwój, umożliwiając realizację prac na podłożach sztywnych w formacie 1,2 x 2,4 m – mówi Tomasz Michno. – Zwłaszcza że rynek w coraz większym stopniu oczekiwał możliwości wykonywania różnych aplikacji na tego typu materiałach, m.in. z zastosowaniem bieli, primerów czy lakieru. Kolejne lata przyniosły następne inwestycje uzupełniające nasz park sprzętowy: urządzenie do cięcia laserowego, laminator, a także plotery lateksowy i solwentowy. Ten ostatni, zakupiony w 2016 roku, pozwala na drukowanie z szerokością do 3,2 m. Rozbudowywaliśmy też sukcesywnie nasz dział obróbki końcowej (m.in. spawalnię), dzięki któremu możemy zapewnić klientom kompleksową obsługę, uwzględniającą również budowę projektów zrealizowanych od strony poligraficznej. Inwestycje były potrzebne, bo zleceniodawców przybywało. O ile w pierwszych latach obsługiwaliśmy głównie klientów końcowych, to od pewnego czasu – coraz większy odsetek naszych odbiorców stanowią agencje reklamowe”.
„Także w roku 2016 zaczęliśmy działania w kierunku wymiany dotychczasowego urządzenia frezującego na zaawansowane, wielofunkcyjne rozwiązanie do cięcia, bigowania i frezowania – dodaje Sebastian Wacławek. – Byliśmy też w zasadzie zdecydowani na inwestycję w ploter lateksowy, ale wówczas pojawiła się myśl, aby zamiast niego – doposażyć się w najnowszy pod względem technologicznym ploter bazujący na technice UV. Z jednej strony zwiększyłby on bowiem nasze możliwości pod względem zadrukowywania materiałów sztywnych, z drugiej – pozwoliłby na obsługę, w tym samym urządzeniu, mediów giętkich, dotychczas zadrukowywanych w technice solwentowej. Do zmiany decyzji zmotywował nas również fakt pojawienia się na rynku rozwiązań, wykorzystujących energooszczędne promienniki UV LED”.
Ponieważ oba zakupy były częściowo finansowane ze środków unijnych, wybór dostawcy nastąpił w drodze postępowania ofertowego opartego na zasadach konkurencyjności. W części obejmującej rozwiązanie do druku najlepszą okazała się oferta złożona przez firmę Agfa, w rezultacie czego od lutego br. w Signum pracuje wielkoformatowy ploter Anapurna H3200i LED. „Dzięki temu ploter solwentowy został z miejsca wyłączony z produkcji, nowa maszyna przejęła też sporą część prac realizowanych w ploterze płaskim. Nasza wydajność w zakresie druku wzrosła w związku z tą inwestycją w sposób znaczący, wpływając na szybszą obsługę dotychczasowych klientów oraz możliwość obsłużenia nowych zamówień i nowych zleceniodawców” – mówi Tomasz Michno.
Anapurna H3200i LED to uniwersalne urządzenie, obsługujące różnorodne podłoża giętkie i sztywne. W przypadku tych drugich format może wynosić nawet 3,2 x 4 m. Przy materiałach giętkich – poza maksymalną szerokością (3,2 m) ograniczeniem jest waga i średnica zwoju z materiałem. Anapurna H3200i LED drukuje w sześciu kolorach z prędkością do 129 m2/h w trybie draft. Posiada wbudowaną funkcję nanoszenia koloru białego, który może być aplikowany zarówno przed jak i po warstwie wielobarwnej, także jako kolor punktowy (specjalny). Można go również nanosić w tzw. trybie „kanapkowym” (pomiędzy dwiema innymi warstwami atramentu). „Maszyna ma możliwość aplikowania do sześciu warstw w jednym przejściu, dzięki czemu umożliwia realizowanie praz 3D” – podkreśla Tomasz Michno.
Anapurna H3200i LED jest sterowana najnowszą wersją systemu workflow – Asanti 3.0. Jest wyposażona w wydajne, chłodzone powietrzem promienniki UV LED o mocy 16 W/cm2. Do oferowanej przez nie długości fali UV dostosowane zostały specjalne atramenty, także produkowane przez firmę Agfa. Dzięki zredukowanej emisji ciepła, plotery wyposażone w promienniki UV LED mogą obsługiwać m.in. podłoża wrażliwe na wysokie temperatury, np. cienkie folie styrenowe, materiały samoprzylepne czy wykonane z tworzywa PVC. Technologia ta zapewnia też szereg korzyści ekonomicznych i ekologicznych.
„Bardzo sobie cenimy uniwersalność wynikającą z faktu, że ploter ten jest rozwiązaniem hybrydowym – dodaje Sebastian Wacławek. – Wpływa to bowiem znacząco na większą efektywność całego naszego parku sprzętowego. Oferuje on wysoką jakość i prędkość, a jego szerokość umożliwia obsługę nawet bardzo dużych brytów, co przy konstrukcjach, jakie realizujemy, ma niebagatelne znaczenie. Dużą jego zaletą, która była zresztą dla nas jednym z parametrów brzegowych nowej inwestycji, jest energooszczędna technologia UV LED, jaką tu zastosowano”.
Pojawienie się maszyny firmy Agfa wpłynęło też na większe zainteresowanie właścicieli Signum bezpośrednim zadrukowywaniem podłoży nieco innych niż te wykorzystywane przy tradycyjnej reklamie zewnętrznej i wewnętrznej. „Mamy coraz więcej zapytań na temat zadruku szkła – mówi Tomasz Michno – i za sobą pierwsze, udane realizacje z zastosowaniem plotera Anapurna H3200i LED w tym zakresie. Także nasi stali klienci, wśród których są m.in. sieci marketów budowlanych, są mocno zainteresowani możliwościami nowo zakupionego urządzenia. Co oczywiste, czekają oni też na wdrożenie stołu tnąco-frezującego, który stanowi nieodłączną część realizowanego projektu. Obecnie użytkowana przez nas maszyna frezująca jest relatywnie wolna, przez co dość mocno odstaje pod względem wydajności od plotera Anapurna”.
Po zainstalowaniu zautomatyzowanego rozwiązania do cięcia i frezowania firma Signum będzie dysponować rozbudowanym parkiem sprzętowym, umożliwiającym obsługę liczniejszej niż dotychczas grupy klientów. „Planujemy w związku z tym szereg działań o charakterze informacyjnym i promocyjnym – mówi Sebastian Wacławek – obejmującym nie tylko nasz region, ale całą Polskę, a także wybrane kraje, np. Niemcy. Po zrealizowaniu tej inwestycji chcemy bowiem wejść na rynek opakowań i stojaków tekturowych”.
Poza walorami technologicznymi samego urządzenia, właściciele Signum chwalą sobie też obsługę przed- i posprzedażową dostawcy, którym jest polski oddział Agfa NV. „O tym, że Agfa jest bezkonkurencyjna pod względem zaawansowania technologicznego, możliwości oraz elastyczności oferowanego przez nią rozwiązania, wiedzieliśmy od dawna – przyznaje Sebastian Wacławek. – Ale kontakt z dostawcą, zwłaszcza po sprzedaży maszyny, to zawsze pewna niewiadoma. Na tle naszych dotychczasowych doświadczeń z innymi oferentami, Agfa jawi się jako niezwykle profesjonalna firma, dysponująca odpowiednim zapleczem i wykwalifikowanym serwisem. Proces dostawy, wdrożenia i szkolenia naszych pracowników przebiegł bardzo sprawnie. Cenimy sobie szybki czas reakcji i dostępność pracowników serwisu Agfa, którzy służą nam także doradztwem; nie da się bowiem ukryć, że cały czas uczymy się tej maszyny”.
Adriana Piotrowska-Ineksiak – regionalny szef sprzedaży w polskim oddziale Agfa NV dodaje: „Cieszymy się z kolejnego w naszym kraju wdrożenia dużej, hybrydowej maszyny, jaką jest Anapurna H3200i LED. Instalacja tak zaawansowanego rozwiązania to zawsze wyzwanie dla użytkownika, choćby pod względem obłożenia go zleceniami i wyważenia proporcji prac realizowanych na różnych podłożach. Jednak w przypadku firmy Signum jestem o to spokojna: jej właściciele mają bardzo sprecyzowane oczekiwania, w związku z czym wybór obu maszyn – do drukowania oraz obróbki końcowej – był poprzedzony wnikliwą analizą, także rynku zbytu na zlecenia w nich realizowane. Mamy nadzieję, że nasz ploter będzie niezawodnie i bezawaryjnie pracował przez wiele lat, przyczyniając się do dalszego dynamicznego rozwoju firmy Signum”.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com