Wielkoformatowy ploter OKI ColorPainter E64s rozpoczął niedawno pracę w firmie Tozamet, będącej producentem maszyn i urządzeń do stabilizacji gruntu, wykorzystywanych w różnych branżach przemysłu. To – jak podaje Amagraf – dowodzi nie tylko wszechstronności samego urządzenia, ale także jego dostawcy, który potrafi dostosować swoją ofertę do potrzeb użytkowników, reprezentujących zarówno branżę poligraficzną, jak też inne, nawet dalekie od niej.
Tomasz Wajda, właściciel firmy Tozamet i jednocześnie konstruktor urządzeń, docenił przede wszystkim budowę plotera OKI i jego duże możliwości w porównaniu z innymi, jakie oglądał i testował. Jednocześnie zdecydował się na zakup urządzenia tnącego Graphtec (którego dystrybutorem od niedawna jest Amagraf), a także innych urządzeń uszlachetniających, również pochodzących z oferty tej firmy. Z jednej strony by uniezależnić się od podwykonawców zewnętrznych, z drugiej –poszerzyć w niedalekiej przyszłości ofertę swojej firmy o usługi poligraficzne.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Tozamet rozpoczęło swoją działalność w 2007 roku od usług spawania małych elementów oraz toczenia na tokarkach konwencjonalnych. Obecnie firma zajmuje się produkcją maszyn dla budownictwa i budowy dróg, usługami transportowo-sprzętowymi, a także obróbką metali. Głównym profilem jej działalności jest produkcja maszyn do stabilizacji gruntu tj. rozsiewaczy (rozsypywaczy) spoiw i stabilizatorów gruntu. „Zgodnie z przepisami unijnymi – mówi Tomasz Wajda – każda z takich maszyn musi posiadać specjalną etykietę. Do tej pory musieliśmy jej wykonanie zlecać firmom poligraficznym, jednak często wiązało się to z dużym czasem oczekiwania na wykonanie takiej usługi, nawet do dwóch tygodni. W przypadku maszyny za 100 tysięcy złotych opóźnianie jej dostawy przez brak etykiety za 5 zł stawało się dla nas coraz bardziej nieakceptowalne, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup własnych urządzeń. Umożliwiają nam one realizowanie tego rodzaju produkcji na miejscu, co pozwoliło nam z jednej strony uzyskać niezależność, z drugiej – w przyszłości świadczyć usługi poligraficzne. W naszym regionie jest na to potencjał, więc mamy nadzieję, że z czasem również w tym zakresie będziemy mogli wykorzystywać zakupione urządzenia”.
Firma, po końcowej analizie oferty dwóch producentów, zdecydowała się na zakup plotera OKI ColorPainter E64s. „Głównym atutem urządzenia OKI w stosunku do maszyny konkurencyjnej, której się przyglądaliśmy, był fakt, że posiada ono sześć głowic drukujących (dla każdego koloru), a nie jedną. To oznacza, że w przypadku jakiegokolwiek problemu możemy w ploterze wymienić tylko jedną z sześciu głowic, co jest zdecydowanie tańsze niż wymiana jednej całej głowicy w urządzeniu konkurencyjnym. Dodatkowo jakość wydruków, m.in. większe nasycenie kolorów, oferowana przez ploter OKI gwarantuje dobre rezultaty. Jest to dla nas istotne także w perspektywie świadczenia usług poligraficznych”.
„Cieszy nas fakt, że również przedsiębiorstwa spoza branży poligraficznej coraz śmielej sięgają po rozwiązania z naszej oferty - mówi Adam Kulesza, przedstawiciel firmy Amagraf. – Świadczy to o naszej dużej elastyczności. Pan Tomasz Wajda, który zna się na budowie maszyn i potrafił ocenić ich możliwości zdecydował się na zakupy urządzeń z naszej oferty w zasadzie po pierwszym spotkaniu. Mając na uwadze m.in. plany związane z usługami drukowania na tym ploterze, jego jakość również musiała być na wysokim poziomie”.
OKI ColorPainter E64s jest jednym z ploterów w rodzinie OKI ColorPainter. Drukuje na mediach o szerokości maksymalnej 1,6 m, z prędkością do 23 m²/h i korzysta ze sprawdzonych tuszy SX o wysokiej lepkości. Wydruki z niego, co podkreśla Adam Kulesza - cechuje wysoka jakość, zapewniana dzięki zastosowaniu wielu rozmiarów kropli nawet przy najwyższych prędkościach drukowania. Dodatkowo dostępny jest tu tryb gwarantujący wysoką gęstość bez zmniejszania prędkości.Ploter oferuje także użytkownikom ograniczenie przestojów w pracy i ciągłość produkcji, m.in. dzięki wyposażenie go w wysokiej częstotliwości przemysłowe głowice o podwyższonej wytrzymałości. Urządzenie można wyposażyć w aktywny jonizator powietrza, który neutralizuje ładunki elektrostatyczne na nośnikach, pozwalając na wyeliminowanie problemów z wydrukiem, powiązanych z wyładowaniami elektrostatycznymi – nawet w warunkach niskiej wilgotności. Technologia Dynamic Dot Printing zastosowana w ploterze wykorzystuje – jak podaje producent - najbardziej zaawansowane algorytmy i ulepszone wzory maskowania, aby zredukować nadmierny natrysk i wyeliminować rozmycie między przebiegami. Warto podkreślić, że wraz z ploterem dostarczane jest oprogramowanie sterujące – CPManager. Informuje ono o stanie drukowania, wyświetla ostrzeżenia i powiadomienia o błędach, a także zapewnia łatwy dostęp do ustawień i parametrów urządzenia. Można je obsługiwać za pomocą komputera oraz zintegrować z urządzeniem mobilnym, np. za pomocą Twittera.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu uniezależnienia się od dostawców zewnętrznych w zakresie produkcji etykiet na nasze maszyny. Ploter w tej części spełnia nasze oczekiwania, choć cały czas go poznajemy. Niemniej jednak już teraz rozpoczęliśmy kampanię informacyjną, dotyczącą naszej produkcji poligraficznej na zlecenie dla firm zewnętrznych. Mamy nadzieję, że również w tym obszarze będziemy mogli się niebawem rozwinąć. Spektrum możliwości urządzenia jest bardzo duże, mamy więc nadzieję, że pozyskamy zupełnie nowych klientów”.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com