Szkło można zdobić na kilka sposobów dzięki cyfrowym systemom poligraficznym. Technologie te dosyć odmienne, ale finalnie dające oszałamiające rezultaty zaprezentowała firma Atrium Centrum Ploterowe na targach branży szklarskiej – GLASS.
Mające miejsce w Poznaniu w dniach 14-17.11.2018 targi GLASS przyciągnęły zwiedzających zainteresowanych samym szkłem ale coraz częściej technologią jego zdobienia graficznego. Możliwości dzisiejszych ploterów graficznych dają spektakularne efekty.
Możemy wyróżnić kilka technologii, m.in.: zadruk bezpośredni na szkle w technologii LED-UV czy taż zadruk folii, która jest nakładana w specjalnych procesach za czy też miedzy szkło.
Druk bezpośredni na szkle w technologii LED-UV w małym formacie
Technologia druku LED-UV daje ogromne możliwości z uwagi na szeroki zakres możliwych do zadruku materiałów. Dzięki utwardzaniu atramentu na strukturze obiektu, możliwy jest bezpośredni zadruk wielu materiałów, które nie są w stanie powiązać się z „tradycyjnym” atramentem oraz bezpośredni zadruk gotowych produktów, jednym z nich jest szkło.
Na targach zaprezentowaliśmy najmniejszą drukarkę LED-UV japońskiej marki MUTOH. Mutoh ValueJet 426 UF bo o niej mowa, to drukarka specjalistyczna. Jej szerokie możliwości pozwolą zastosować ją w wielu branżach. Jedną z możliwości jest bezpośredni zadruk szkła w formacie nie większym niż A3+. Mówi Paweł Stania z działu marketingu Atrium Centrum Ploterowe.
Mutoh ValueJet 426 UF jest to zaawansowany technologicznie płaski ploter LED-UV wyposażony w stół z podsysem o obszarze zadruku 483 x 329 mm, umożliwiająca zadruk różnych elementów o grubości do 70 mm i ciężarze do 4 kg. W ofercie firmy Mutoh dostępny jest także większy odpowiednik tej drukarki – Mutoh ValueJet 626 UF – którego obszar zadruku wynosi maksyma lnie 594 x 483, przy grubości do 150 mm i ciężarze do 6 kg.
Mutoh ValueJet 426 UF instalowany jest w firmach reprezentujących różne branże. Są firmy znakujące gadżety reklamowe (pendrive, długopisy, breloki), przedsiębiorstwa które znalazły swoją niszę (np. oficjalny partner znakujący klocki LEGI, czy producent akcesoriów dla gitarzystów), producenci trofeów sportowych (a w tym zadruk szklanych medali czy statuetek) i wiele innych.
Możliwość zadruku kolorem białym i druku wielowarstwowego pozwoli zakładom znakującym szkło na poszerzenie gamy produktów.
Zastosowany kolor biały umożliwi poddruk kolorowej grafiki na wszelkich nie białych i przezroczystych powierzchniach np. przy grafice na szkle lub plexi drukowanej od spodu.
Drugim dodatkowym „kolorem” jest lakier. Oprócz możliwości uszlachetniania wydruków na całej powierzchni lub separacji wybiórczej, umożliwi zastoso wanie efektów specjalnych jak warstwa 3D – np. wyczuwalna pod palcem struktura słojów drewna, szronu czy wypukłego witraża.
Urządzenie jest w pełni ekologiczne, charakteryzuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free), brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP). Atrament nie wydziela oparów i zapachów na powierzchni zadrukowanego materiału, a jego skład nie zawiera rtęci i ołowiu. Dzięki zastosowanym energooszczędnym i długowiecznym lampom LED, urządzenie jest także ekonomiczne.