Nowy raport CDP: firma Stora Enso ponownie wśród światowych liderów przeciwdziałających zmianom klimatycznymPoprzedni artykuł 

Stora Enso po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce przedsiębiorstw przeciwdziałających globalnemu ociepleniu. Firma została uwzględniona w raporcie Supplier Climate A List, obejmującym światowych liderów w walce ze zmianami klimatycznymi. Jest on co roku tworzony przez CDP – organizację non-profit zajmującą się problematyką zrównoważonego rozwoju w wymiarze globalnym i wspierająca przedsięwzięcia z nią związane.

„Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia, będącego potwierdzeniem naszych długookresowych działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – mówi Noel Morrin, wiceprezes Stora Enso odpowiedzialny za politykę zrównoważonego rozwoju. – Przez ponad dekadę aktywnie obniżamy ilość energii niezbędnej do funkcjonowania naszych zakładów produkcyjnych. Jednocześnie czynimy starania w kierunku uniezależnienia się od paliw kopalnych. W grudniu 2017 roku Stora Enso jako pierwsza firma z branży leśnej zobowiązała się do osiągnięcia celów, zakładających dalsze ograniczane emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych przez należące do niej zakłady produkcyjne, jak też w jej całym łańcuchu dostaw”.

Stora Enso przystąpiła również do umowy kredytowej Revolving Credit Facility (RCF), której warunki po części są uzależnione od redukcji przez firmę emitowanych przez nią gazów cieplarnianych. Postępy skandynawskiego koncernu w tym obszarze są publikowane w dorocznym raporcie finansowym spółki. Stora Enso wydała także specjalne wytyczne dla swoich dostawców (Green Bond Framework) względem emitowanych przez nich ilości dwutlenku węgla do atmosfery.
„Tym, co nas szczególnie wyróżnia na tle innych graczy rynkowych, jest rosnące w Stora Enso wykorzystanie materiałów odnawialnych – kontynuuje Noel Morrin. – Są one kluczowe w podejmowanej przez nas walce z globalnym ociepleniem, gdyż pozwalają wyeliminować z procesów produkcyjnych węgiel oraz zastępują materiały bazujące na tradycyjnych surowcach kopalnych”.

Paul Simpson – CEO organizacji CDP dodaje: „Gratulujemy wszystkim firmom, jakie znalazły się w tegorocznym rankingu A List. Wspólnie musimy zintensyfikować działania na wszystkich szczeblach, by osiągnąć cele wskazane w tzw. Porozumieniu Paryskim oraz w Sustainable Development Goals. Jest dla nas jasne, że świat biznesu odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji, zaś firmy wyszczególnione w rankingu A List mają w nim szczególny udział”.

Jak podaje organizacja CDP, w ubiegłym roku spłynęło do niej ponad 7000 informacji od firm zaangażowanych w przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dotarły one do ponad 650 inwestorów reprezentujących aktywa o wartości przekraczającej 87 bln USD.

Niezależnie od rankingu CDP, Stora Enso znalazła się także w czołówce zestawienia Transition Pathway Initiative (TPI), uwzględniającego podejmowane przez firmy wysiłki w zakresie jakości zarządzania emisją gazów cieplarnianych oraz polityką związaną z redukcją tzw. śladu węglowego. TPI to globalne przedsięwzięcie zainicjowane przez właścicieli aktywów i wspierane przez zarządzających nimi menedżerów. Jego celem jest monitorowanie obecnych i przyszłych działań proekologicznych, podejmowanych przez przedsiębiorstwa w kontekście ich zgodności z międzynarodowymi i krajowymi wytycznymi, będącymi częścią tzw. Porozumienia Paryskiego.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności