Jak do­brać ko­lor do lo­go mar­ki?Poprzedni artykuł 

Ko­lor mo­że mieć zna­czący wpływ na de­cy­zje za­ku­po­we. Za po­mo­cą wzro­ku do­cie­ra do nas aż 80% ogółu in­for­ma­cji – co za tym idzie, kon­su­ment oce­nia pro­dukt w du­żej mie­rze na pod­sta­wie te­go, co zo­ba­czy. We­dług ba­dań prze­pro­wa­dzo­nych przez M. Ca­stel­ha­no i J. Hen­der­so­na, nasz mózg o wie­le le­piej ro­zu­mie i za­pa­mi­ętu­je obraz w ory­gi­nal­nych ko­lo­rach.

Co wi­ęcej, zbyt du­ża ilo­ść barw spo­wo­du­je, że nasz prze­kaz będzie cha­otycz­ny i nie­czy­tel­ny. W ko­ńcu to ko­lor jest za­uwa­ża­ny przez oto­cze­nie ja­ko pierw­szy. Ba­da­nia Uni­ver­si­ty of Loy­ola, wska­zu­ją, że bar­wy mo­gą zwi­ęk­szyć roz­po­zna­wal­no­ść mar­ki aż o 80% – dla­te­go też war­to wy­ko­rzy­stać ich po­ten­cjał.

W ra­mach świ­ęto­wa­nia Mi­ędzy­na­ro­do­we­go Dnia Ko­lo­rów 21 mar­ca przed­sta­wia­my kil­ka prak­tycz­nych po­rad, które przy­da­dzą się przy okre­śla­niu iden­ty­fi­ka­cji wi­zu­al­nej mar­ki.

Przed­sta­wio­ne po­ni­żej zna­cze­nia kon­kret­nych ko­lo­rów, mo­gą oka­zać się po­moc­ne w do­bo­rze od­po­wied­nie­go ko­lo­ru do lo­go­ty­pu mar­ki.

Nie­bie­ski – ko­ja­rzy się szcze­ro­ścią, za­ufa­niem, po­czu­ciem bez­pie­cze­ństwa, roz­sąd­kiem i in­te­li­gen­cją. Nau­kow­cy do­szli do wnio­sku, że pra­cu­jąc w nie­bie­skich po­miesz­cze­niach, je­ste­śmy bar­dziej pro­duk­tyw­ni, po­nie­waż ta­kie oto­cze­nie sprzy­ja ana­li­tycz­ne­mu my­śle­niu. Na bar­wę nie­bie­ską de­cy­du­ją się fir­my, które re­pre­zen­tu­ją za­ufa­nie, do­brą ko­mu­ni­ka­cję i pro­fe­sjo­na­lizm. Po­przez sko­ja­rze­nia z nie­bem, często wy­bie­ra­ny przez li­nie lot­ni­cze, ta­kie jak Lu­fthan­sa, LOT, czy też Ry­ana­ir. W zwi­ąz­ku z je­go po­pu­lar­no­ścią na­le­ży za­dbać o wy­różnia­jący się wzór, aby Twój lo­go­typ nie znik­nął w za­le­wie in­nych. Do­brym po­my­słem jest do­da­nie do pro­jek­tu slo­ga­nu, jak w przy­pad­ku mar­ki Bro­ther „At your si­de”.

Czer­wo­ny – jest bar­dzo po­bu­dza­jący, in­ten­syw­ny, cha­rak­te­ry­zu­jący się od­wa­gą i dy­na­mi­ką, ale rów­nież mo­że przy­wo­dzić na my­śl mi­ło­ść i na­mi­ęt­no­ść. We­dług ba­dań ko­lor czer­wo­ny po­dob­nie jak żółty na­tu­ral­nie ko­ja­rzy się z za­gro­że­niem. Umiesz­cza­jąc czer­wo­ny ele­ment w lo­go­ty­pie, spra­wi­my że zo­sta­nie on moc­niej wy­eks­po­no­wa­ny. Sz­czyp­ta czer­wie­ni nie za­szko­dzi, a je­dy­nie zdy­na­mi­zu­je nasz prze­kaz. Naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­ny­mi mar­ka­mi, wy­ko­rzy­stu­jący­mi ko­lor czer­wo­ny w swo­jej ko­mu­ni­ka­cji są Co­ca­-Co­la, H&M i Le­vi­s’s.

Zie­lo­ny – re­pre­zen­tu­je si­łę, świe­żo­ść i na­tu­ral­no­ść. To ta­kże sym­bol no­we­go ży­cia i wzro­stu, w efek­cie cze­go si­ęga­ją po nie­go am­bit­ne i od­no­szące suk­ce­sy mar­ki ta­kie jak Star­bucks, An­dro­id i Land Ro­ver. War­to zde­cy­do­wać się na zie­leń, gdy mi­sją na­szej fir­my jest dba­nie o śro­do­wi­sko. Od­cie­ni zie­lo­ne­go jest wie­le, a ka­żdy z nich nie­sie za so­bą in­ne na­tęże­nie emo­cjo­nal­ne. Wśród nich znaj­dzie­my za­rów­no ko­lor kha­ki, ko­ja­rzący się z po­wa­gą przez po­wi­ąza­nie z woj­skiem, jak rów­nież li­mon­ko­wy – zde­cy­do­wa­nie bar­dziej ży­wio­ło­wy.

Żółty – to cie­pły ko­lor, ce­chu­jący się opty­mi­zmem i na­dzie­ją. Ja­ko ko­lor sło­ńca wy­ko­rzy­sty­wa­ny jest w lo­go­ty­pach biur podróży i por­ta­li tu­ry­stycz­nych. Nie­sie za so­bą ra­do­ść i po­go­dę du­cha. Jest sym­bo­lem świa­tła i na­dziei, ale rów­nież przy­wo­dzi na my­śl in­te­li­gen­cję.. „So­czy­sto­ść” te­go ko­loru mo­że sty­mu­lo­wać ape­tyt, z cze­go ko­rzy­sta­ją sie­ci re­stau­ra­cji, jak McDo­nalds czy Su­bway. Po­nad­to ko­lorem żółtym ozna­ko­wa­ne są ka­ski ochron­ne, które ma­ją za­pew­nić bez­pie­cze­ństwo w pra­cy. Je­śli two­ja fir­ma dzia­ła w sek­to­rze bu­dow­la­nym, war­to roz­pa­trzyć wy­bór żółte­go lo­go.

Czar­ny – ten ko­lor bar­dzo często jest wy­ko­rzy­sty­wa­ny w ko­mu­ni­ka­cji wi­zu­al­nej. Sta­no­wi o ele­gan­cji i kla­sie, dla­te­go tak często wy­bie­ra­ny jest przez mar­ki luk­su­so­we. Do­brze kom­po­nu­je się prak­tycz­nie ze wszyst­ki­mi in­ny­mi bar­wa­mi. Sym­bo­li­zu­je si­łę i wła­dzę, jak rów­nież ta­jem­ni­czo­ść. Mar­ką, która zde­cy­do­wa­ła się na przed­sta­wie­nie swo­je­go lo­go w tej to­na­cji, jest Cha­nel. Jak nie trud­no się do­my­ślić, tyl­ko ten ko­lor mógł re­pre­zen­to­wać je­den z naj­wi­ęk­szych do­mów mo­dy na świe­cie.

Po­ma­ra­ńczo­wy – na je­go sym­bo­li­kę skła­da­ją się ce­chy ko­lo­rów, z których po­wstał – czer­wo­ne­go i żółte­go. Za­tem łączy cha­rak­te­ry­stycz­ną dla czer­wo­ne­go dy­na­micz­no­ść i eks­pre­sję z cie­płem i in­spi­ra­cją po­wi­ąza­ny­mi z ko­lo­rem żółtym. W mar­ke­tin­gu sym­bo­li­zu­je przy­stęp­no­ść ce­no­wą, dla­te­go ko­rzy­sta­ją z nie­go mar­ki, które za­pew­nia­ją kon­ku­ren­cyj­no­ść cen. Wśród nich zna­le­źć mo­że­my Al­le­gro, CCC, Pysz­ne.pl.

Różo­wy – ja­ko re­pre­zen­tant si­ły ko­bie­co­ści, zo­stał wy­ko­rzy­sta­ny w kam­pa­nii Avo­nu. Jej sym­bo­lem jest Różo­wa Wstążka, a w ra­mach wy­da­rze­nia or­ga­ni­zo­wa­ny jest Marsz Różo­wej Wstążki. Z cza­sem, wraz z na­de­jściem od­cie­nia okre­śla­ne­go ja­ko mil­len­nial pink, róż stał się neu­tral­ny płcio­wo. Je­go pa­ste­lo­wy ton sym­bo­li­zu­je to­le­ran­cyj­no­ść i otwar­to­ść.

Fio­le­to­wy – to od­cień jed­no­znacz­nie ko­ja­rzący się z wła­dzą i luk­su­sem. Jed­nak w za­le­żno­ści od na­tęże­nia, zmie­nia się też je­go zna­cze­nie. De­li­kat­ny pa­ste­lo­wy skła­nia do re­flek­sji i po­bu­dza kre­atyw­no­ść, na­to­miast bar­dzo in­ten­syw­ny ozna­cza si­łę i po­wa­gę. Je­go wy­bór jest do­ść od­wa­żny, ale przy­kład Play­’a i Mil­ki po­ka­zu­je, że mo­że za­pew­nić ogrom­ny suk­ces i roz­po­zna­wal­no­ść mar­ki.

Ka­ta­rzy­na Idz­kie­wicz, Mar­ke­ting Co­or­di­na­tor, Bro­ther Pol­ska

 Pro­duk­cja: We­bFa­bri­ka 1999–2025 | Kon­takt | Re­gu­la­min | Po­li­ty­ka Pry­wat­no­ści