Międzysektorowy projekt „Recyclate Initiative”, organizowany przez wiodące firmy z branży tworzyw sztucznych, farb i recyklingu, w tym hubergroup, osiągnął ważny kamień milowy.
Obszerne testy mające na celu poprawę jakości recyklatu folii poliolefinowych potwierdziły, że właściwości recyklingowe laminatów BOPP / BOPP można znacznie poprawić, stosując odpowiednie systemy farb. Rezultatem jest wysokiej jakości granulat o właściwościach materiału porównywalnych z materiałami pierwotnymi. Ten granulat można następnie przerobić, np. z wykorzystaniem technologii formowania wtryskowego, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki temu opakowanie zyskuje nowe życie w zastosowaniach wysokiej jakości.
Farba jest głównym czynnikiem wpływającym na jakość recyklatu
Farba ma wyraźny wpływ na jakość recyklatu. Wcześniejsze użycie standardowego systemu farb NC nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Produkty rozkładu odbarwiają regranulat i znacznie pogarszają
właściwości mechaniczne i sensoryczne. Dr Christian Schirrmacher, przedstawiciel techniczny hubergroup Print Solutions w tym projekcie, opisuje proces rozwoju: „Naszym pierwszym wyzwaniem było zrozumienie procesu recyklingu na poziomie chemicznym i fizycznym. Następnie w drugiej fazie projektu opracowaliśmy metody laboratoryjne w celu znalezienia surowców spełniających złożone wymagania tego procesu. Na podstawie tych informacji byliśmy w stanie określić odpowiedni skład farby”.
Dzięki przejściu na system farb na bazie poliuretanu (Gecko Platinum Flexo), producent farb drukarskich z Kirchheim w znacznym stopniu przyczynił się do sukcesu projektu. Seria farb Gecko Platinum firmy hubergroup, która została specjalnie opracowana do wymagających zastosowań w branży opakowań nadających się do sterylizacji, dzięki technologii PU jest odporna na wysokie temperatury stosowane podczas regranulacji folii polipropylenowej. Dzięki stabilności farby regranulat zachowuje swoje właściwości materiałowe wysokiej jakości, porównywalne z materiałem pierwotnym.
„Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej inicjatywy i możemy dzisiaj świętować te początkowe sukcesy. Osiągnięcie to było możliwe tylko dzięki współpracy w całym łańcuchu dostaw i połączeniu wiedzy i doświadczenia każdej osoby” - Schirrmacher chwali pozytywną i konstruktywną współpracę partnerów projektu.
Co to jest „Recyclate Initiative”?
„Recyclate Initiative” to współpraca między kilkoma firmami z branży farb drukarskich, tworzyw sztucznych i recyklingu. Zaangażowane firmy to między innymi Maag (opakowania), Taghleef Industries (folie), Henkel (kleje do laminowania) i hubergroup Print Solutions (farby
drukarskie). Siłą napędową tej wspólnej inicjatywy jest rosnące zapotrzebowanie na opakowania z tworzyw sztucznych nadające się do recyklingu. Innym czynnikiem jest cel środowiskowy UE, jakim jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym dla jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych do 2030 r. Aby osiągnąć ten cel, hubergroup jest również niezwykle aktywny w innych projektach branżowych, a także w ramach różnych form współpracy, takich jak CEFLEX.
Na podstawie informacji firmy hubergroup