Sun Chemical poinformował o wprowadzeniu na europejski rynek udoskonalonej serii offsetowych farb arkuszowych SunWave Lumina UV LED. Tym samym firma pragnie podkreślić swoje zaangażowanie w tworzenie rozwiązań zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju oraz pozycję technologicznego lidera w obszarze farb utrwalanych promieniowaniami UV.
Jak podkreśla Sun Chemical, zmodyfikowane receptury SunWave Lumina UV nie wymagają adnotacji specjalnych znaków ostrzegawczych „niebezpieczne dla zdrowia”, wcześniej umieszczanych na etykietach farb z tej serii na obszarze Unii Europejskiej. Udoskonalone farby spełniają też standardy środowiskowe Nordic Swan Ecolabel i są w pełni zgodne z wytycznymi EuPIA w zakresie doboru surowców. Co więcej, można je poddać procesowi usuwania farby zgodnie z kryteriami INGEDE (International Association of the Deinking Industry) Method 11, które określają poziom przydatności do wtórnego przerobu produktów poligraficznych.
Farby SunWave Lumina UV mogą znaleźć zastosowanie we wszystkich typach arkuszowych maszyn offsetowych i zapewniają – jak podkreśla Sun Chemical – najwyższą jakość i wydajność druku (także w kontekście przyrostu punktu) oraz właściwe utrwalanie w systemach o niskim poziomie energii. Zaprojektowano je z myślą o drukowaniu w technice offsetowej, zgodnie z normą Process Standard Offset ISO12647. Zastosowane w nich najnowsze żywice o wysokiej reaktywności na światło UV, umożliwiają – jak zapewnia producent – wyjątkowej jakości utrwalanie przy użyciu promienników UV LED oraz niskoenergetycznych lamp rtęciowych zarówno przy druku jedno- jak i dwustronnym.
„Farby SunWave Lumina UV już wcześniej były wysoko oceniane przez rynek za najwyższej klasy drukowalność i jakość utrwalania wydruków poddawanych suszeniu w systemach wyposażonych w promienniki LED oraz niskoenergetyczne lampy rtęciowe. Podnosząc poziom ich zaawansowania w zrównoważony rozwój z dumą i radością przyjmujemy fakt, że zostały one uhonorowane certyfikatem Nordic Swan Ecolabel” – podsumowuje Jonathan Sexton.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej
Obraz André Zivic z Pixabay