Cyberbezpieczeństwo tematem drugiego odcinka Rozmów o druku – cyklu podcastów Canon PolskaPoprzedni artykuł 

Przestępstwa cyfrowe stały się codziennością. Nie znamy ani faktycznej skali ataków cyfrowych, do jakich dochodzi na świecie każdego dnia, ani ich wszystkich rodzajów. Czy przed takim zagrożeniem można się w ogóle ochronić i jakie są rekomendowane dzisiejsze standardy ochrony sieciowej? Czy chmura to bezpieczne środowisko pracy? Zagadnienia związane z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem są tematem najnowszego odcinka cyklu podcastów tworzonych przez Canon Polska.

Rozmowy i dyskusje inicjowane przez Canon pod hasłem „Rozmowy o druku” poruszają najważniejsze dla przedsiębiorstw, instytucji i organizacji tematy związane z szeroko rozumianym pojęciem druku. W drugim odcinku ekspert Canon Polska, Dariusz Szwed, odpowiada na pytania dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego. Tematów do poruszenia nie zabrakło: od pandemii, która wywróciła do góry nogami nasze myślenie o pracy poprzez aktualne normy systemów bezpieczeństwa, zyski i straty związane z wykorzystaniem nowoczesnych standardów ochrony firmy, aż po wątpliwości związane z oprogramowaniem chmurowym i przewidywania dotyczące przyszłości.

Kto szczególnie powinien posłuchać podcastu?

– „Cyberbezpieczeństwo” to ogólne hasło, które zawiera w sobie bardzo wiele pomniejszych tematów - przyznaje Dariusz Szwed, który w Canon Polska odpowiedzialny za urządzenia biurowe i systemy ochrony sieciowej. - Ale przecież nie każdy użytkownik internetu i nowoczesnych technologii chce i musi poświęcać tygodnie na studiowanie aktualnych norm bezpieczeństwa. To właśnie rola dostawców sprzętu i oprogramowania, którzy muszą stworzyć i pilnować pewnych standardów, niejako wyręczając końcowych użytkowników i zdejmując im ten problem z głowy - przekonuje.

Z jednej strony producenci biorą odpowiedzialność za duży obszar bezpieczeństwa firm. Z drugiej jednak, badania jasno wskazują, że najsłabszym ogniwem każdego systemu jest człowiek. Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker świata, po latach wspominał, że „łamał ludzi, nie systemy”. Dlatego, jak tłumaczy Dariusz Szwed, kluczem do uniknięcia kłopotów jest nie tylko nowoczesna technologia, ale i ludzka świadomość: - Naszą rolą, jako odpowiedzialnego dostawcy sprzętu i oprogramowania, jest także uświadamianie użytkowników. Czyli dotarcie z prostym, rzetelnym i aktualnym przekazem do wszystkich osób i firm, które mogą być narażone na ataki cyberprzestępców. A dziś to głównie ci wszyscy, którzy zostali zmuszeni okolicznościami do pracy zdalnej. Stąd też pomysł na temat tego odcinka podcasta, który jest elementem naszej edukacji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego – wyjaśnia ekspert.

Bezpieczna firma w sześciu aspektach

Cyberbezpieczeństwo to obecnie temat tym bardziej palący, że w ciągu ostatniego roku drastycznej zmianie uległ tryb pracy i nasze zawodowe przyzwyczajenia. Czy w tym kontekście wystarczająco dużo mówimy o cyberbezpieczeństwie? Czy pracując z domu nieświadomie nie otwieramy hakerom bramy do naszego środowiska komputerowego?

Opublikowany właśnie podcast został podzielony na sześć bloków tematycznych. Każdy słuchacz może zatem wybrać, czy bardziej interesują go obecne możliwości ochrony firmy, czy fakty i mity związane z wykorzystaniem środowiska chmurowego, a może standardy bezpieczeństwa dokumentów w kontekście RODO.

Całość drugiego epizodu cyklu podcastów pt. „Rozmowy o druku” jest możliwa do wysłuchania tutaj

Na podstawie informacji firmy Canon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności