Kleje SunLam częścią projektu związanego z wprowadzeniem na rynek kompostowalnych opakowań drukowanych cyfrowo na maszynach HP IndigoPoprzedni artykuł 

Sun Chemical, wspólnie z partnerami technologicznymi – HP, Futamura i Mitsubishi Chemical, opracował koncepcję kompostowalnego opakowania, wykonanego z pojedynczych komponentów (podłoży, farb i kleju) i certyfikowanego przez czołowe organizacje testujące.

Wspomniane przemysłowe opakowanie typu pouch, wykonane na bazie certyfikowanej, kompostowalnej folii przemysłowej firmy Futamura – NatureFlex 23NK, zostało zadrukowane na maszynie cyfrowej HP Indigo 6K, a następnie poddane laminowaniu z udziałem bezsolwentowych, również kompostowalnych przemysłowo klejów Sun Chemical – SunLam SFC100+HAC306 i pokryte folią uszczelniającą Mitsubishi Chemical BioPBs FD92PM. Projekt został zrealizowany w drukarni Baker Label, specjalizującej się w produkcji etykietowej.

Jak podaje Sun Chemical, rezultaty uzyskane podczas procesu drukowania w technologii cyfrowej, jak też laminacji bezrozpuszczalnikowej, były – w kontekście odporności laminatu i szczeliwa – podobne jak w przypadku konwencjonalnych opakowań wykonanych z tworzywa sztucznego.

Stanowiący część projektu, wyprodukowany i dostarczony przez Sun Chemical klej do laminowania – SunLam, posiada certyfikat DIN-Certco – niemieckiego, niezależnego ośrodka certyfikującego, specjalizującego się w produktach kompostowalnych. Tym samym został on uznany za spełniający odpowiednie standardy właśnie w kontekście kompostowalności.

Jak podaje Sun Chemical, także wszystkie komponenty, z których składa się laminat, zostały indywidualnie certyfikowane przez niezależne ośrodki. Jednak - by odpowiednie potwierdzenie kompostowalności mogło zostać udokumentowane certyfikatem dla całego laminatu (jak również opakowania pouch) - musiał on przejść test rozpadu.

Marcos Valdezate, Global Business Development Manager odpowiedzialny w firmie Sun Chemical za dział powłok SunEvo do druku cyfrowego, mówi: „Jest nam niezmiernie miło być partnerem firm HP Indigo, Futamura i Mitsubishi Chemical we wspólnym proekologicznym projekcie, związanym z opracowaniem „tworzącego różnicę środowiskową”, kompostowalnego opakowania. W naszym przypadku wkładamy wiele zaangażowania w rozwijanie i udoskonalanie takich produktów jak SunLam, które spełniają odpowiednie standardy pod względem kompostowalności, a finalnie – pomagają naszym klientom w realizowaniu przez nich założeń gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności