Technologia FLXfinish+ zmienia realia poligrafiiPoprzedni artykuł 

To technologia, która na zawsze może odmienić realia druku wielkoformatowego. Jednocześnie matowe i błyszczące wykończenie, które w produkcji nie wymaga użycia dodatkowych lakierów. Oto FLXfinish+: jak zachwala jej producent – „magiczna funkcjonalność”.

Technologia FLXfinish, umożliwiająca wykończenie każdego wydruku w macie lub błysku za pomocą jednego atramentu, obecna jest w branży druku już od dwóch lat. Jej wykorzystanie znacząco uprościło produkcję przykuwających uwagę projektów, bo do osiągnięcia efektu jedwabistego matu lub energicznego błysku nie są potrzebne żadne dodatkowe materiały. Co więcej – proces wykończenia projektu odbywa się równolegle z samym drukiem.

– Wszystko dzięki lepszej kontroli nad kroplą atramentu, jaką uzyskaliśmy po wprowadzeniu na rynek specjalnych atramentów żelowych, utwardzanych w świetle UV – wyjaśnia Rafał Osiekowicz, ekspert od druku wielkoformatowego w Canon Polska. – Atramenty żelowe nie rozlewają się od razu po podłożu, co daje nam czas na decyzję, w jakiej formie chcemy utrzymać kroplę. Utrwalając ją natychmiast po umieszczeniu na nośniku, uzyskamy jej wypukłość. W skali makro miliony wypukłych kropel będą rozpraszały światło, czyniąc wydruk matowym. Natomiast jeśli kropla upadnie na podłoże, ale damy jej czas na „wypłaszczenie się”, to po utrwaleniu będzie ona odbijać światło w jednym kierunku. A to w skali makro będzie sprawiało wrażenie błyszczenia – precyzuje Rafał Osiekowicz.

Fantazyjne etykiety, opakowania… i drukowane aranżacje wnętrz

Technologia UVgel na rynku poligraficznym dostępna jest od 2017 roku. Przez kilka lat znacząco wpłynęła na możliwości drukarzy oraz oczekiwania klientów. To dzięki niej możliwe stało się proste i ekonomiczne tworzenie niezwykle wytrzymałych na zarysowania i środki chemiczne drukowanych tapet. Ale konstruktorzy nie osiadają na laurach: poszczególne aspekty technologii UVgel podlegają stałemu rozwojowi.

Dlatego w czerwcu 2022 r. na targach FESPA w Berlinie zaprezentowano najnowsze osiągnięcie inżynierów Canon. Wspomniana powyżej funkcjonalność FLXfinish została rozbudowana o „plus”, który daje drukarzom zupełnie nowe możliwości jednoczesnego wykończenia wydruku w macie lub błysku.

– Nietrudno wyobrazić sobie szanse, jakie niesie za sobą FLXfinish+ – twierdzi Rafał Osiekowicz. – Każdy wydruk może przyciągać wzrok fantazyjnymi formami lśniącego i elegancko matowego wykończenia. Co istotne, projektanci nie są ograniczeni do prostych form. Można tworzyć szachownice, spirale i wszystkie kształty, jakie tylko przyjdą projektantowi do głowy. Dzieje się to w jednym przebiegu. Nasze plotery dadzą sobie z nimi radę – zapewnia ekspert.

I dodaje, że prezentowane rozwiązanie to szczególna okazja dla producentów przyciągających wzrok etykiet, opakowań czy ozdób ściennych. – Ale nie tylko. W nowoczesnym druku piękne jest właśnie to, że ostateczną granicę stanowi tylko wyobraźnia projektanta – zaznacza przedstawiciel Canon Polska.

O nowej technologii na dedykowanej witrynie

Więcej informacji o „magicznej funkcjonalności” FLXfinish+ producent udostępnia na swojej stronie internetowej. Ekspert Canon dzieli się na niej swoimi wrażeniami i radami dotyczącymi wykorzystania nowej technologii. Można też wysłuchać rozmowy specjalistów na ten temat nagranej w formie podcastu. Warto zapoznać się z detalami, bo Canon przewidział opcję implementacji nowej technologii także w już użytkowanych ploterach nieco starszej generacji.

Szczegóły: https://www.canon.pl/business/plotery-uv/uvgel/magiczna-technologia-flxfinishplus/.

Na podstawie informacji firmy Canon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności