Stora Enso poinformowała, że w 4. kwartale br. w Skene (Szwecja) rozpocznie działalność należący do niej, przełomowy – jak podkreśla – zakład formowania włókien w technologii na sucho. Firma dodaje, że fabryka ta będzie największym i najbardziej zaawansowanym tego rodzaju przedsięwzięciem na świecie i stanowi milowy krok w rozwoju technologii produkcji zrównoważonych opakowań. Uruchomienie zakładu jest poprzedzane trwającymi testami w zakresie produkcji na pełną skalę.
W zakładzie w Skane znajdzie zastosowanie innowacyjny proces formowania włókien na sucho. Umożliwia on – jak podaje Stora Enso – wytwarzanie wysokiej jakości wyrobów z włókien formowanych, takich jak wieczka do kubków. Mają one w ocenie firmy zastąpić tradycyjne wyroby plastikowe, wciąż powszechnie używane w opakowaniach do napojów i żywności. Stora Enso podkreśla, że – w przeciwieństwie do tradycyjnego formowania na mokro – suchy proces umożliwia znaczącą redukcję energii i wody, które są w nim niezbędne. Tym samym staje się on jeszcze bardziej zrównoważoną metodą produkcyjną opakowań bazujących na włóknach. Co więcej, powstałe w nim odpady materiałowe są gromadzone i ponownie używane, wpływając na cyrkularność z minimalną utratą surowca.
„Sercem” nowego, innowacyjnego procesu jest zaawansowana technologia stworzona przez firmę PulPac. Opracowana przez nią technologia o nazwie Dry Molded Fiber umożliwia wysokowydajną produkcję z dużą prędkością. To zaś, w ocenie Stora Enso, pozwoli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynkowemu na w pełni odnawialne, odzyskiwalne i biodegradowalne rozwiązania opakowaniowe, bazujące na włóknach.
Stora Enso wskazuje, że wyroby wytwarzane w technologii formowania na sucho cechuje znacząco niższy ślad węglowy w porównaniu z tradycyjnymi produktami, wykonanymi z tworzyw sztucznych. Proces ten oferuje też wysoką elastyczność pod względem zastosowania dodatków barierowych (z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, w zależności od indywidualnych potrzeb klienta). Jednocześnie powierzchnia i wykończenie tak uformowanych opakowań cechuje wysoka jakość, zwiększając spektrum opcji ich zaawansowanego dekorowania.
„Stora Enso jest pierwszym producentem, który z powodzeniem wdrożył na dużą skalę nową technologię formowania na sucho - mówi Anna Stenström, dyrektor operacyjny zakładów w Skene. - Jesteśmy niezwykle podekscytowani faktem, że możemy być pionierami na tym polu i odkrywać możliwości, jakie oferuje to rozwiązanie w kontekście przyszłości zrównoważonych opakowań”.
Juuso Konttinen, Senior Vice President w dziale Biomaterials Growth Businesses firmy Stora Enso, dodaje: „Zakład w Skene to kolejny wielki krok w obszarze biomateriałów, dokonany przez Stora Enso. Zaangażowanie całego zespołu oraz współpraca z PulPac i innymi dostawcami umożliwiły nam odpowiednią skalowalność zastosowania tej innowacyjnej technologii tak, by sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu na bardziej zrównoważone produkty o wysokiej jakości”.
„Fantastycznie jest móc współpracować z myślącymi przyszłościowo liderami rynkowymi, takimi jak Stora Enso. Jesteśmy dumni z faktu, że technologia Dry Molded Fiber umożliwiła zwiększenie skali produkcji z wykorzystaniem formowania na sucho. Pozostajemy zaangażowani we wspieranie Stora Enso w jej dążeniach do sukcesu w tym obszarze rynkowym” - mówi Sanna Fager, Chief Commercial Officer w firmie PulPac.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej