Zenon Klemensiewicz był człowiekiem wielkiego patriotyzmu, który szczególnie przejawiał się w jego miłości do języka polskiego. Jak wspomina Irena Bajerowa z domu Klemensiewicz, to umiłowanie języka ojczystego było charakterystyczną cechą XIX-wiecznego polskiego charakteru. W czasach, gdy kraj był rozdarty między zaborców, język pozostawał skarbem narodowym i ostatnią wartością łączącą Polaków. U Zenona Klemensiewicza ta troska o mowę ojczystą jako fundament narodowej tożsamości była szczególnie wyraźna. Współcześnie, jak zauważa Bajerowa, takie przywiązanie do języka zdaje się zanikać.
Data 2 kwietnia 1969 roku na zawsze wpisała się w pamięć społeczności Poligrafika jako dzień tragicznej śmierci patrona szkoły. Tego dnia Zenon Klemensiewicz zginął w katastrofie lotniczej, wracając do Krakowa z Warszawy, gdzie uczestniczył w konferencji prasoznawczej. Warunki atmosferyczne były wówczas ekstremalnie trudne – padał śnieg, a gęste mgły spowiły Beskidy, w tym Policę, górę, na której rozbił się samolot. Na pokładzie znajdowało się 48 pasażerów i 5 członków załogi. Do dziś nie wyjaśniono przyczyn katastrofy ani dlaczego maszyna, zamiast wylądować w Krakowie, znalazła się w okolicach Zawoi. W 1972 roku na miejscu tragedii utworzono Rezerwat Przyrody imienia Profesora Zenona Klemensiewicza.
W 56. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, 2 kwietnia 2025 roku, delegacja uczniów z klas III er i IV er złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie Zenona Klemensiewicza. Gest ten ufundowała Rada Rodziców, podkreślając pamięć o zasługach patrona szkoły i jego oddaniu dla polskiej kultury i języka.
Na podstawie informacji Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza