Agfa Graphics na targach Fespa Digital 2009: światowe premiery wielkiego formatuPoprzedni artykuł 

Targi Fespa Digital 2009, odbywające się w dniach 12-14 maja na terenach RAI w Amsterdamie, to najważniejsza w Europie wystawa poświęcona technologiom cyfrowego druku wielkoformatowego. Mimo niesprzyjającego klimatu ekonomicznego, w jej tegorocznej edycji wzięli udział najważniejsi dostawcy urządzeń, materiałów, mediów i oprogramowania dedykowanego dla tego segmentu rynku poligraficznego. Wśród nich znalazła się firma Agfa Graphics, która zaprezentowała m.in. dwa zupełnie nowe rozwiązania – wielkoformatowy ploter :Anapurna Mw, pozwalający na zastosowanie dodatkowej bieli kryjącej, oraz maszynę :M-Press Tiger, łączącą zalety sitodruku i druku cyfrowego.

Pierwsza ze światowych premier Agfa Graphics na targach Fespa Digital 2009 to ploter :Anapurna Mw, pozwalający na zastosowanie (w jednym przejściu przed lub w wielu przejściach po właściwym wydruku) dodatkowej bieli. Oznacza to nowe możliwości w zakresie jej zastosowania przy zadrukowywaniu materiałów typu backlit lub jako koloru specjalnego. Jak zapewnia producent, model :Anapurna Mw wyróżnia spośród innych systemów wielkoformatowych połączenie fotograficznej jakości wydruków z funkcjonalnością zapewnianą przez zastosowanie bieli kryjącej.
System :Anapurna Mw to nasza odpowiedź na oczekiwania rynku druku wielkoformatowego od wielu lat – mówi Willy Van Dromme, Business Line Manager w dziale rozwiązań wielkoformatowych Agfa Graphics. – Opcja zastosowania bieli kryjącej, w połączeniu z drukiem o fotorealistycznej jakości i rozdzielczości 1440 dpi w pełnej gamie kolorystycznej, wymaga wykorzystania osobnego modułu zarządzającego systemem podawania atramentu, przede wszystkim ze względu na specyficzne właściwości bieli. Dzięki urządzeniu :Anapurna Mw i oferowanej przez nie opcji zastosowania bieli kryjącej nasi klienci uzyskują możliwość wykonywania wielu zastosowań przemysłowych. Jestem przekonany, że kreatywni użytkownicy naszych rozwiązań będą dzięki niej wdrażać zupełnie nowe, innowacyjne pomysły i realizować specjalne projekty, drukując na materiałach przezroczystych, jak również na ciemnych i kolorowych podłożach. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku wykorzystania lakieru w modelu :Anapurna Mv, mamy tu do czynienia z wartością dodaną finalnego produktu. To zaś oznacza dla naszych klientów nowe możliwości realizacji zysku.

System :Anapurna Mw oferuje te same zaawansowane cechy automatyzujące produkcję, jakie posiada model :Anapurna M. Ploter wyposażono w unikalny, próżniowy system pozwalający na płynny i bezproblemowy transport podłoży nawet przy wysokiej prędkości drukowania. Specjalne czujniki bezpieczeństwa chronią głowice drukujące, a ładowanie mediów jest tu ułatwione dzięki automatycznemu pasowaniu i korekcie ułożenia głowic drukujących. Co więcej, pas jonizujący eliminuje ryzyko gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na podłożu, zapewniając optymalne rozmieszczenie kropel atramentu i najwyższą jakość drukowania. W systemie :Anapurna Mw znajdują zastosowanie atramenty UV w siedmiu barwach (w tym biel kryjąca), zapewniając taką samą fotorealistyczną jakość, jaka jest uzyskiwana przy drukowaniu w modelach :Anapurna M i :Anapurna Mv. Ten ostatni, również prezentowany na stoisku Agfa Graphics, zaprojektowano z myślą o produkcji wysokiej jakości systemów oznaczeń i displejów. Urządzenie jest wyposażone w specjalne głowice umożliwiające nanoszenie lakieru zarówno wybiórczo jak i na całą powierzchnię druku. Tym samym można w nim uzyskać efekty połysku podnosząc w ten sposób atrakcyjność wydruków, zarówno pod względem wizualnym jak i dotykowym.

Firma Agfa Graphics promowała też na targach Fespa Digital niedawno wprowadzony do jej oferty ploter :Anapurna M². Po raz pierwszy zastosowano w nim sześć najnowszej generacji 12-pikolitrowych głowic drukujących podwójnej wielkości (z których każda składa się z 1024 dysz), oferujących wysokiej jakości druk z rozdzielczością 720 x 1440 dpi. Jest to urządzenie dedykowane na rynek przemysłowego druku wielkoformatowego, wyposażone w wiele funkcji automatyzujących pracę, a co za tym idzie – zwiększających jego wydajność. Maksymalna prędkość plotera wynosi ok. 23 m2/h i jest osiągana w czterech przejściach i trybie dwukierunkowym. Z kolei dzięki automatycznemu pasowaniu i korekcie ułożenia głowic drukujących znacznie uproszczono w nim funkcję ładowania podłoża. W ploterze :Anapurna M² można wykorzystywać zarówno media giętkie w trybie z roli na rolę, jak też materiały sztywne.

Inna światowa premiera Agfa Graphics z targów w Amsterdamie to druga generacja maszyn :M-Press, oferowana pod nazwą :M-Press Tiger. Te dedykowane na rynek sitodruku rozwiązania łączą w sobie zalety technologii inkjetowej Agfa Graphics z doświadczeniami firmy Thieme w zakresie budowy urządzeń sitodrukowych. Nowy model oferuje trzykrotnie większą wydajność i jeszcze wyższą jakość niż jego wcześniejsza wersja.

Za sprawą modelu :M-Press Tiger firma Agfa Graphics ma zamiar udowodnić, że przyszłość branży sitodrukowej leży w zastosowaniu technologii cyfrowych. Zamiast budować zupełnie nową maszynę, Agfa Graphics wykorzystała wiedzę firmy Thieme w zakresie sitodruku i transportu podłoży, wyposażając urządzenie :M-Press Tiger w nowy moduł drukujący w technologii inkjet UV. Zastosowano w nim druk w poprzek arkusza, realizowany za pośrednictwem 64 nowych podwójnych głowic piezoelektrycznych Agfa UPH2. Nowy moduł gwarantuje możliwość druku wielkoformatowego z niespotykaną dotychczas wydajnością.

Dzięki wprowadzeniu na rynek maszyny :M-Press Tiger robimy znaczący krok naprzód, zarówno pod względem prędkości jak też jakości druku – mówi Tom Cloots, Business Line Manager, odpowiedzialny za linię urządzeń :M-Press w firmie Agfa Graphics. – Możliwości :M-Press Tiger w zakresie zadrukowywania są wręcz niezwykłe, gdyż w znaczący sposób zwiększyliśmy prędkość systemu oraz wprowadziliśmy nowe tryby druku z wyższą jakością, a także możliwość wyboru poziomu połysku, a wszystko bez wpływu na wydajność urządzenia. Nowa technologia zastosowana w głowicach drukujących, ich automatyczne pozycjonowanie oraz dopasowywanie, pozwoliły na osiągnięcie wydajności rzędu 1583 m2 na godzinę. Paleta kolorystyczna, z jaką drukuje :M-Press Tiger, jest szersza niż ta uzyskiwana przy zastosowaniu profilu ISOcoated V2, a dzięki opcjonalnym, pracującym w trybie in-line tradycyjnym zespołom sitodrukowym, znajdującym się przed lub za zespołem inkjetowym, można w niej stosować lakiery podkładowe, lakiery nanoszone na druk podstawowy, kolory odblaskowe, specjalne i metaliczne. Ze względu na fakt, iż maszyna :M-Press Tiger nie wymaga w zasadzie dodatkowego ustawiania przy większości zwykłych zleceń sitodrukowych, jej rzeczywista wydajność jest porównywalna z tradycyjnym sitodrukiem. Urządzenie realizuje zlecenia w podobnym czasie, lecz przy niższych kosztach i z wyższą jakością. Stosując maszynę :M-Press Tiger nie ma konieczności stosowania tradycyjnych rastrów sitodrukowych a zużycie atramentów to jedynie około 25% zużycia standardowych farb sitodrukowych.

Nasza firma była pierwszym na świecie użytkownikiem maszyny :M-Press – mówi Mark Turner, dyrektor ds. produkcji w brytyjskiej drukarni SMP. – Pracujemy na niej od dwóch lat przez siedem dni w tygodniu w cyklu całodobowym. System ten okazał się kluczowy przy zaoferowaniu naszym klientom nowej palety usług, realizowanych w krótszym czasie oraz osiągnięciu większej wyrazistości detali niż w tradycyjnym sitodruku. Poza przejęciem nisko- i średnionakładowych zleceń z urządzeń sitodrukowych i offsetowych, maszyna :M-Press pozwala nam na realizację nowych, wcześniej nieosiągalnych aplikacji. Gdy Agfa Graphics zaprezentowała nam nowy model :M-Press Tiger, od razu byliśmy do niego przekonani. Przez cały czas informowano nas o postępach w pracy nad nową maszyną, a jej finalna jakość oraz prędkość przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być pierwszym na świecie użytkownikiem :M-Press Tiger, aby po raz kolejny stworzyć przewagę konkurencyjną z myślą o naszych klientach. Maszyna pracuje z trzykrotnie wyższą wydajnością od swojej poprzedniczki, dzięki czemu będziemy w stanie przenieść niemal wszystkie wysokonakładowe prace z maszyn sitodrukowych do tego urządzenia. Zakładamy, że :M-Press Tiger rozpocznie u nas pracę już w trzecim kwartale br.
W maszynie :M-Press Tiger znajdują zastosowanie stworzone przez Agfa Graphics atramenty UV z rodziny :Anuvia. Jej moduły drukujące są kompatybilne ze wszystkimi pracującymi obecnie instalacjami :M-Press. Unikalna możliwość rozbudowy maszyny wraz ze wzrostem firmy, maksymalizuje wartość początkowej inwestycji w system.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności