Projekty, w których uczestniczy firma Infosystems SA, dotyczą zarówno informatyzacji drukarń, jak też połączenia projektów informatycznych z zakupem bardzo kapitałochłonnych środków produkcji, jakimi są nowoczesne maszyny drukujące, oprogramowanie, urządzenia do introligatorni itd.). Infosystems SA od wielu już lat z sukcesem udziela wiążącego wsparcia w pozyskiwaniu dofinansowania ze środków unijnych dla podmiotów z sektora poligraficznego. Jej doświadczenie w tym zakresie sięga 2003 roku, kiedy to jako jedna z pierwszych w Polsce pomagała klientom w opracowywaniu wniosków i biznes planów jeszcze wówczas do przedakcesyjnych programów PHARE. Infosystems była też jedną z pierwszych firm w Polsce, która uzyskała akredytację w PARP na świadczenie usług w ramach programów PHARE i SPO WKP.
Niedawno, w celu zintensyfikowania wsparcia swoich klientów w zakresie pozyskiwania środków unijnych, w Infosystems SA powołano do życia specjalny Departament Funduszy Europejskich, który powstał w ślad za uruchomioną wiosną bieżącego roku inicjatywą EUGA (konsorcjum firm Microsoft, Hewlett-Packard i BRE Bank SA), dzięki której przedsiębiorstwa poligraficzne mogą bezpłatnie otrzymać kompleksową obsługę wniosku o dofinansowanie projektu informatyzacji przedsiębiorstwa.
Bardzo ważnym elementem formalnym w składanych wnioskach o dofinansowanie jest fakt połączenia zakupu środków produkcji , np. maszyny drukującej z równoczesną implementacją w drukarni nowoczesnego systemu klasy MIS, potrafiącego bezpośrednio komunikować się z urządzeniami i maszynami, czego przykładem jest nasz sztandarowy produkt, system PrintManager.JDF. W procedurze rozpatrywania wniosków o dotacje pozwala on uzyskać dodatkowe decydujące punkty, a co za tym idzie gwarantuje końcowy sukces całego przedsięwzięcia - mówi Mariusz Sosnowski, prezes firmy Infosystems SA. - A jest o co walczyć – drukarnie mają bowiem szansę pozyskać bezzwrotne środki Unii Europejskiej sięgające nawet kwoty 70% kosztów całego projektu. I co jeszcze raz chciałbym podkreślić, bardzo ważnym elementem w ocenie punktowej wniosku jest integracja z rozwiązaniami organizacyjnymi w postaci wdrożenia systemu zarządzania. Bez tego żaden praktycznie wniosek nie ma obecnie realnych szans na uzyskanie dofinansowania.
Przedsiębiorstwa poligraficzne w ramach funduszy europejskich dotyczących informatyzacji poligrafii mogą obecnie starać się o dofinansowanie m.in. zakupu i/lub wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania w poligrafii (jakim jest na przykład Printmanager JDF, sztandarowy produkt firmy Infosystems SA); pakietów biurowych i systemów operacyjnych (np. Microsoft); systemów zarządzania jakością (ISO, HACCP); sprzętu komputerowego; systemów typu workflow; oprogramowania graficznego; systemów zarządzania barwą i cyfrowych odbitek próbnych oraz budowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej.
W ramach funduszy europejskich drukarnie mogą starać się również o dofinansowanie zakupu maszyn poligraficznych, automatów i urządzeń introligatorskich; urządzeń i systemów CtP; sprzętu komputerowego; systemów kontroli barwy; oprogramowania graficznego; cyfrowych systemów odbitek próbnych; budowy lub rozbudowy hal magazynowych i produkcyjnych oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.
Połączenie inwestycji gwarantuje większy sukces starającej się o dofinansowanie drukarni. Printmanager JDF jest zintegrowanym systemem informatycznym umożliwiającym wspomaganie procesu zarządzania od momentu nawiązania kontaktu z klientem, poprzez proces realizacji zamówienia, aż po magazynowanie i logistykę. Jego zastosowanie w łączonych projektach inwestycyjnych - z uwagi na niekwestionowaną innowacyjność - zapewnia uzyskanie dodatkowych punktów we wniosku, które dają przewagę naszym klientom nad innymi wnioskodawcami w konkursach o dotacje unijne – mówi Mariusz Sosnowski.
Firma Infosystems SA przyjmuje już zgłoszenia na opracowanie wniosków na projekty inwestycyjne w poligrafii do najbliższej rundy działania 4.4 POIG. W najbliższej przyszłości zamierza nawet rozszerzyć swoją ofertę w tej dziedzinie. Więcej informacji na temat funduszy unijnych oraz pomocy w ich pozyskiwaniu można uzyskać pod numerem telefonu 022 333 83 68 oraz na stronie internetowej www.FunduszeEuropejskie.org.pl.