Restrukturyzacji w firmie Stora Enso ciąg dalszyPoprzedni artykuł 

Koncern Stora Enso poinformował o podjęciu dalszych działań zmierzających do zredukowania liczby swoich zakładów produkcyjnych, zwłaszcza tych generujących znaczące koszty, oraz o planowanych zmianach w strukturze wyrobów wytwarzanych w wybranych papierniach. Z uwagi na wciąż niesprzyjającą sytuację gospodarczą, czego rezultatem jest zbyt niskie zapotrzebowanie na wytwarzane przez firmę produkty, Stora Enso zamierza jednocześnie obniżyć moce produkcyjne poszczególnych fabryk.

Mówi Jouko Karvinen, CEO koncernu Stora Enso: W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziliśmy szereg działań mających na celu poprawę naszej sytuacji finansowej, co jest podstawą przyszłości każdego przedsiębiorstwa. Staraliśmy się podejmować poszczególne kroki z dużym wyprzedzeniem, tak szybko jak tylko było to możliwe, jednak nawet takie działanie okazało się niewystarczające. Sprzedaż części firmy, spłaszczenie organizacji, a także znaczące ograniczenie zasobów produkcyjnych i stałych kosztów były i wciąż pozostaną częścią naszych działań. Co więcej, są one kluczowymi czynnikami, dzięki którym byliśmy w stanie utrzymać na właściwym poziomie naszą płynność finansową. Jednak warunki rynkowe, w jakich funkcjonujemy, pogarszają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej: w ślad za długookresowymi strukturalnymi kosztami związanymi ze wzrostem cen włókien i energii, mamy do czynienia z drastycznym spadkiem popytu. Jako że otoczenia rynkowego nie jesteśmy w stanie zamienić na inne, w dalszym ciągu będziemy podejmować wysiłki zmierzające do tego, by – wdrażając odpowiednie zmiany – zapewnić całej grupie lepszą przyszłość.

W związku z powyższym koncern planuje w połowie 2010 roku całkowicie zamknąć celulozownię Sunila, zaś do końca bieżącego roku – zlikwidować tymczasowo zamknięty tartak w Tolkkinen, a także wyłączyć z produkcji maszynę papierniczą PM 8 w zakładzie Imatra. Działania te spowodują redukcję zatrudnienia o 450 osób. Stora Enso podejmie też na nowo kroki zmierzające do sprzedaży na początku 2010 roku zakładów Kotka oraz malezyjskiej fabryki zajmującej się laminowaniem podłoży. W zakresie niepowlekanych papierów graficznych, grupa planuje koncentrację na pozyskaniu zyskownych zamówień na te podłoża produkowane w fabrykach Veitsiluoto w Finlandii i Nymölla w Szwecji. Oznacza to obniżenie mocy produkcyjnych maszyn papierniczych PM 8 w Imatra i PM 3 w Varkaus. W pierwszym kwartale przyszłego roku maszyna PM 8 zostanie definitywnie zamknięta. Firma planuje całkowite zamknięcie zakładu Varkaus do końca 2010 roku, o ile nie nastąpi wyraźna poprawa w popycie na niepowlekane papiery graficzne pozwalająca na realizację odpowiednich zysków w tym segmencie rynkowym. Do tego czasu, za sprawą zatrzymania maszyny PM 3 wytwarzającej niepowlekane papiery graficzne, będzie tam prowadzona produkcja wyrobów drzewnych, papieru gazetowego i papieru do książek telefonicznych. Oczekuje się, że ograniczone zapotrzebowanie i niższa dostępność surowców w najbliższych miesiącach doprowadzą do dalszego ograniczania produkcji w tartaku Varkaus, z którego część produkcji zostanie przeniesiona do innych lokalizacji Stora Enso.
NSE Biofuels Oy, spółka joint venture zawiązana wspólnie z Neste Oil, wraz z uruchomionym niedawno pokazowym zakładem produkującym biopaliwa, nie zostaną objęte planowanymi działaniami w zakresie redukcji mocy wytwórczych. Wspólnie ze swoimi akcjonariuszami Stora Enso rozpocznie natomiast działania analityczne, których celem będzie znalezienie odpowiedniego rozwiązania w zakresie recyklingu zużytych kartonów po napojach w Finlandii oraz zapewnienia dostaw energii cieplnej dla miasta Varkaus w sytuacji, gdyby działająca tam papiernia została zlikwidowana.

Finlandia jest krajem o relatywnie największym uzależnieniu przychodów per capita od przemysłu wyrobów drzewnych: pół miliona mieszkańców jest w sposób pośredni bądź bezpośredni związanych z tym sektorem gospodarki. Jeszcze wiosną twierdziliśmy, że kwestią tygodni bądź miesięcy jest znalezienie właściwego i stałego rozwiązania, jeśli chodzi o koszty generowane przez nasze fińskie zakłady w porównaniu z innymi europejskimi fabrykami Stora Enso. Podczas gdy tymczasowe plany grupy bazują na drastycznym spadku popytu i wynikających z tego stratach, w dłuższej perspektywie przyszłość naszych fińskich papierni w największym stopniu zależy od zmian strukturalnych w zakresie kosztów pozyskiwania drewna, w tym tych związanych z wycinką i transportem, obecnymi i potencjalnymi podatkami od wytwarzanej energii, a także niedogodnością spowodowaną dużą odległością geograficzną naszych kluczowych klientów z rynku europejskiego – konkluduje Jouko Karvinen.
Z myślą o pracownikach Stora Enso dotkniętych restrukturyzacją, koncern planuje podjęcie działań pomocowych w znalezieniu im nowych miejsc pracy, zarówno w ramach firmy jak też w przedsiębiorstwach zewnętrznych. Grupa ścisłe współpracuje z lokalnymi centrami zatrudnienia i rozwoju gospodarczego w zakresie poszukiwania nowych możliwości zatrudnienia pracowników i zagospodarowania w inny sposób zakładów przewidzianych do likwidacji. Stora Enso oferuje też wsparcie finansowe dla zwalnianych z firmy osób, które zdecydują się na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.
Wszystkie zaplanowane działania będą jeszcze przedmiotem negocjacji i uzgodnień z przedstawicielami pracowników Stora Enso. Jakiekolwiek decyzje o zamknięciu bądź restrukturyzacji zostaną ostateczne podjęte dopiero po zakończeniu rozmów z poszczególnymi jednostkami biznesowymi.

Zakłady przewidziane do całkowitej i częściowej likwidacji bądź sprzedaży
Pierwszy z zaplanowanych do zamknięcia zakładów, celulozownia Sunila, wytwarza rocznie 375 tys. ton celulozy z miękkiego drewna i zatrudnia ok. 250 osób. Fabryka ma zakończyć działalność w drugim kwartale 2010 roku. Maszyna papiernicza PM 8 w zakładzie Imatra, której produkcja zostanie wstrzymana w pierwszym kwartale przyszłego roku, wytwarza rocznie 210 tys. ton niepowlekanych papierów graficznych. Przy jej obsłudze pracuje ok. 140 osób. Do końca tego roku ma zostać zlikwidowany tartak w Tolkkinen, wytwarzający rocznie 260 tys. m3 drewna i zatrudniający 55 pracowników. W związku z zamknięciem zakładów w Sunila i Tolkkinen roczne zużycie drewna przez Stora Enso spadnie o ok. 2,5 mln m3.
Do końca 2010 roku częściowo zamknięta zostanie działalność zakładów Varkaus, które mogą rocznie wyprodukować 290 tys. ton papierów gazetowych i dedykowanych na książki telefoniczne, 310 tys. ton niepowlekanych papierów graficznych i 270 tys. m3 drewna. Pracuje w nich łącznie ok. 630 osób.
Na początku przyszłego roku ze struktur Stora Enso wydzielone zostaną zatrudniające ok. 530 pracowników zakłady Kotka, produkujące rocznie 185 tys. ton wykańczanych maszynowo papierów powlekanych typu MFC, 175 tys. ton papierów laminacyjnych i Imprex oraz 250 tys. m3 drewna.

Zmiany w papierni Imatra
Stora Enso będzie kontynuować produkcję realizowaną na maszynie do wytwarzania kartonów BM1 w Imatrze, co oznacza zmianę decyzji w tym zakresie ogłoszonej we wrześniu ubiegłego roku. Jest to rezultat rosnącego zapotrzebowania na produkowane tam wyroby i poprawy zyskowności zakładu. Firma planuje też ponowne uruchomienie linii powlekającej podłoża polimerami PE 2. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zakład Imatra zostanie też poddany działaniom mającym na celu usprawnienie realizowanej tu produkcji.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności