W zeszłym roku Mutoh zaprezentował pierwszy w całości zaprojektowany przez siebie ploter drukujący technologią UV. Zephyr 65 nie jest jednak wierną kopią maszyn dostępnych na tym rynku – to pierwszy hybrydowy ploter w tym segmencie dedykowany bardziej do pracy z materiałami elastycznymi z roli niż z materiałami sztywnymi co sprawia, iż jest idealnym wyborem dla firm reklamowych pragnących zwiększyć swoją wydajność. Głównym kryterium prac rozwojowych nad nowym ploterem była współpraca plotera z mediami elastycznymi z roli, co znajduje odzwierciedlenie w wyborze atramentu UV i prędkościach druku przekraczających 30 m2/h na godzinę na mediach z roli (w trybie „billboard” prędkość ta sięga 45 m2/h na godzinę). Prędkość druku na podłożach twardych waha się pomiędzy 8.5 a 15 m2/h. Ploter wyposażono w cieszące się rosnącą popularnością greyscal-owe głowice drukujące Xaarjet 760. Zastosowano także opracowaną przez Mutoh'a technologię druku falą z przeplotem Intelligent Interweaving (i2), która skutecznie zapobiega paskowaniu i efektowi boiska, co zwykle ma miejsce w przypadku druku atramentami UV. Rozwiązanie to pozwala na dwukierunkowy druk praktycznie w każdym trybie drukowania. Bez technologi (i2) aby zapobiec efektowi boiska stosowano dotąd druk jednokierunkowy, ale skutkowało to zmniejszeniem prędkości drukowania.
Wiązanie atramentu Atrament stosowany w tym ploterze dobrze wiąże się z materiałami elastycznymi z roli. Na tyle dobrze, że wydruki do zastosowań krótkoterminowych (od kilku do sześciu miesięcy) nie wymagają laminacji – nawet w przypadku grafiki samochodowej. Atrament UV jest odporny na agresywne środki czyszczące. Laminacja jest zalecana w celu ochrony kolorów na wydrukach do zastosowań długoterminowych. Atrament jest elastyczny i posiada limitowaną rozciągliwość.
Technologia druku zmienną kroplą Najmniejsza kropla generowana przez głowicę greyscal-ową Xaar ma wielkość 8 pikolitrów, największa - 40 pikolitrów, a pośrednie odpowiednio 16, 24 i 32 piktolitry. Technologia druku zmienną kroplą charakteryzuje wszystkie tryby druku, także druk w rzeczywistej rozdzielczości 360 dpi. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nawet trybu druku „billboard” umożliwia wydruki, na których szczegóły są wiernie oddane, tekst i linie proste, a odwzorowanie cieni niezakłócone. Zastosowanie kropli o wielkości 8 pikolitrów eliminuje potrzebę używania kolorów light cyan i light magenta. W technice głowicy greyscalowej rozdzielczość druku jest pojęciem względnym – Mutoh sugeruje odnoszenie się do odległości z jakiej ma być oglądany gotowy wydruk oraz sześciu trybów jakości, począwszy od „billboard”, a skończywszy na „Supreme Quality”.
Nowatorskie rozwiązaniaPloter Mutoh Zephyr 65 został stworzony w oparciu o całkowicie nowy projekt i z myślą o atramentach UV. Zestaw 4 kolorów atramentów znajduje się w 2 l pojemnikach przechowywanych w osobnej przegrodzie, uzupełnianych z opakowań o pojemności 1 l. Podciśnieniowy moduł odgazowywujący zapobiega przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do głowic. Standardową wersję plotera wyposażono w belkę jonizującą ściągająca ładunki statyczne, nieocenioną w pracy z materiałami sztywnymi. Budowa maszyny jest dowodem na to jak wiele uwagi poświęcono specyfice drukowania na materiałach elastycznych z roli. System podawania materiałów z roli jest sprawdzonym urządzeniem zapożyczonym z innych modeli ploterów Mutoh. W ploterze Zephyr 65 można stosować role ważące do 100 kg. Materiał z roli jest podgrzewany przed, w trakcie oraz po zakończeniu drukowania. Powodem takiego rozwiązania jest fakt, że stopniowe ogrzewanie i schładzanie materiału zapobiega marszczeniu się medium w kontakcie z wysoką temperaturą wytwarzaną przez lampę UV. Oznacza to, że Zephyr nadaje się do zadruku cienkich materiałów takich jak papier blueback i tkaniny.
Wyciąg powietrza Szczelną obudowę możemy podłączyć do centralnego wyciągu powietrza lub opcjonalnego systemu oczyszczania powietrza firmy Mutoh (APS - Air Purification System). Pozwala to na odprowadzenie wydzielanego ozonu oraz kontrolę temperatury wewnątrz plotera. Mutoh Zephyr 65 drukuje na materiale z roli lub na materiale sztywnym nie przekraczającym 2 cm grubości i 30 kg wagi. Stoły podawcze są dostępne jako opcja dodatkowa. Można je łączyć ze sobą dostosowując je do wielkości mediów.
Dwie lampy UV zamontowane w pobliżu głowic po obydwu stronach karetki i wyposażone w żaluzje utwardzają atrament UV. Okres użytkowania lamp wynosi około 1000 godzin, lampy wymienia się razem z kasetą. W ustawieniach plotera możemy precyzyjnie regulować dawkę promieniowania UV: opóźniając wystawienie atramentu na działanie światła UV otrzymamy bardziej błyszczący wydruk. Niewielkie zwiększenie kropli atramentu przynosi dodatkowy efekt.
Łatwa konserwacja Pod koniec dnia ploter można wyłączyć bez dodatkowych czynności obsługowych. Nawet dwutygodniowy przestój nie stanowi żadnego problemu dla tego plotera. Ploter obsługiwany jest poprzez wbudowaną stację roboczą PC. Mutoh także dostarcza swój RIP (Mutoh Grip+) wywodzący się z Caldery. Wersja firmy Mutoh obsługuje maksymalnie dwa plotery wysyłając wszystkie parametry druku do maszyny.
Szeroki wachlarz zastosowańZephyr 65 wymaga niewielkiej interwencji ze strony operatora w kwestii utrzymania. Na początku dnia pracy należy tylko wykonać czyszczenie dysz. Czyszczenie ręczne zwykle nie jest wymagane.
Drukując na materiałach z roli, zastosowania Zephyr'a są szerokie, czasami bardziej różnorodne od druku solwentowego, np. podczas druku na niepowlekanej membranie typu Tyvek wydruk może być wykorzystany natychmiast po drukowaniu. Jest to dużą zaletą, tak samo jak ograniczone zapotrzebowanie na laminację. Wybierając niższe prędkości druku, ploter sprawdzi się w szczegółowych wydrukach zbliżonych do fotograficznej jakości do zastosowań wewnętrznych. Przyjmując średnią cenę atramentu około 1 EUR za 1m2, ploter ten może konkurować ze średniej klasy ploterami drukującymi atramentami mild-solwentowymi. Jednakże, aby uzyskać wymierne korzyści trzeba drukować wystarczającą ilość metrów kwadratowych, gdyż ploter jest wyceniony na około 80000 euro, dodatkowe stoły kosztują 2500 euro za sztukę.
Drukując na materiałach sztywnych, zwykle przywiązuje się większą wagę do jakości niż do prędkości. Operatorzy przyzwyczajeni do pracy z ploterami solwentowymi nie będą mieli większych problemów w zaznajomieniu się z tym ploterem. Stabilna temperatura otoczenia oraz wyciąg powietrza lub system oczyszczania powietrza firmy Mutoh są warunkami koniecznymi.
Ten ploter jest idealnym rozwiązaniem dla producentów reklam, którym nie wystarczają obecne systemy ekosolwentowe i mildsolwentowe. Drugą grupą odbiorców są firmy drukujące na 3 i 5 metrowych ploterach z wydajnością 200 m2 i więcej na godzinę, którym Zephyr przydałby się do realizacji mniejszych wydruków na innych materiałach, nie wpływając na cykle robocze odbywające się na pozostałych maszynach.
Wyłącznym dystrybutorem ploterów Mutoh w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.Plotery w Atrium - www.atrium.com.pl