KBA na targach IFRA Expo 2009: nowe pomysły, nowe koncepcje, nowi partnerzyPoprzedni artykuł 

"Commander": Schemat maszyny KBA Commander typu 6/2 zakontraktowanej przez kanadyjską grupę Transcontinental Inc. do drukarń w Vancouver i Toronto
"Commander": Schemat maszyny KBA Commander typu 6/2 zakontraktowanej przez kanadyjską grupę Transcontinental Inc. do drukarń w Vancouver i Toronto

Podczas targów branży gazetowej IFRA Expo, odbywających się w Wiedniu w dniach 12-15 października, firma KBA po raz pierwszy pojawi się na wspólnym stoisku (nr 610, hala B) ze swoim nowym partnerem strategicznym – indyjskim producentem maszyn drukujących The Printers House (TPH). Na podstawie świeżo podpisanego porozumienia, TPH zajmować się będzie promocją, sprzedażą i dystrybucją maszyn zwojowych KBA na rynku indyjskim, podczas gdy niemiecki koncern będzie oferował wytwarzane przez TPH maszyny Orient o pojedynczej szerokości w pozostałych krajach świata. Oznacza ono jednocześnie, iż obaj dostawcy w określonych w umowie regionach świata będą mogli zaproponować swoim klientom pełne spektrum zwojowych maszyn gazetowych, pracujących z wydajnością od 16 tys. do 90 tys. egz./h.

Strategiczny sojusz zawarty pomiędzy KBA i TPH, uwzględniający działania marketingowe i dystrybucyjne, to – jak twierdzą obaj sygnatariusze – największe tego rodzaju porozumienie w branży gazetowej. Obie strony oczekują, że będzie on stanowił antidotum na obecną, nienajlepszą sytuację ekonomiczną na świecie, a także otworzy nowe perspektywy przed drukarniami i wydawnictwami prasowymi, poszukującymi nowych dróg na rozpoczęcie bądź rozszerzenie swoich działań biznesowych.
Podczas targów KBA zaprezentuje też, wspólnie z firmą Beil Group, zupełną nowość w swojej ofercie – system automatycznej logistyki płyt przeznaczony do bezwodnych maszyn KBA Cortina i konwencjonalnych KBA Commander CT. Rozwiązanie stworzone we współpracy z jednym z przyszłych użytkowników maszyny KBA Cortina – oferowane pod nazwą KBA PlateTrans – pozwala na połączenie działu prepress z maszyną drukującą i jest modułem automatyzującym i usprawniającym produkcję oraz racjonalizującym koszty działalności drukarń i wydawnictw prasowych.

Zapotrzebowanie na bardziej elastyczne rozwiązania, umożliwiające sprostanie coraz większym oczekiwaniom ze strony wydawców i drukarń, wiąże się z rosnącym popytem na kompaktowe i wysoko zautomatyzowane linie produkcyjne. W ostatnim czasie cztery tego rodzaju maszyny – model KBA Commander CT typu 6/2 – zamówiła kanadyjska grupa Transcontinental Inc. z siedzibą w Montrealu. Zakontraktowana konfiguracja składa się w sumie z szesnastu wież drukujących, czterech pojedynczych i dwóch podwójnych złamywaków oraz sześciu suszarek na gorące powietrze, umożliwiających produkcję w technologiach coldsetowej, heatsetowej i hybrydowej. Maszyny zostaną zainstalowane w trzech należących do Transcontinental Inc. drukarniach w Toronto, Vancouver i Calgary.

Z kolei wydawca czołowej francuskiej gazety Le Figaro, której dzienny nakład wynosi 480 tys. egzemplarzy, zamówił trzynastą w historii KBA i największą jak do tej pory maszynę opartą na technologii offsetu bezwodnego – KBA Cortina, pozwalającą (w zakupionej przez firmę konfiguracji) na druk z prędkością 160 tys. egz./h.

Niezależnie od rosnącego zainteresowania rozwiązaniami KBA w zakresie unikalnych, kompaktowych maszyn gazetowych, firma notuje też znaczącą sprzedaż urządzeń opartych na technologii konwencjonalnej. W marcu tego roku turecka grupa Ciner Printing zakupiła pięć maszyn KBA Commander typu 4/1, z których część wyposażono w zespoły drukujące w technologii heatsetowej, odpowiadających dziś za druk 80-stronicowego dziennika Haberturk o średnim nakładzie 300 tys. egzemplarzy. Wydawana w formacie broadsheet gazeta, dzięki odpowiedniej konfiguracji maszyn, jest typowym produktem półakcydensowym, zarówno pod względem wyglądu jak też jakości druku.
W drukarni United Printing & Publishing (UPP) w Abu Dhabi zainstalowano z kolei nową maszynę hybrydową KBA Continent, składającą się z czterech wież o poczwórnej wysokości, dwóch termicznych suszarek na gorące powietrze, szesnastu odwijaków na role i trzech złamywaków. Tu, podobnie jak w przypadku Ciner Printing, możliwa jest produkcja w różnych technologiach drukowania.

Także w ostatnim czasie firma KBA dostarczyła kilka maszyn KBA Prisma typu 4/1 do indyjskiej grupy DNA. Jej niemieccy klienci gazetowi zamówili natomiast szereg konwencjonalnych maszyn KBA Colora i KBA Commander, zarówno w układzie wieżowym jak i satelitarnym. Jak zatem widać, pomimo wciąż niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej, na rynku prasowym wzrasta przekonanie, że jest to optymalny okres dla wzmożonych inwestycji.

Więcej informacji na temat aktualnej oferty firmy KBA w zakresie druku gazetowego oraz jej ostatnich sukcesów na tym polu zostanie przekazanych podczas konferencji prasowej, jaka odbędzie się drugiego dnia targów IFRA Expo – 12 października o godz. 13.30 w sali Schuberta wiedeńskiego centrum kongresowego.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności