Sukces seminarium tekstylnego na Zamku RynPoprzedni artykuł 

Sukces seminarium tekstylnego na Zamku Ryn
Sukces seminarium tekstylnego na Zamku Ryn
Sukces seminarium tekstylnego na Zamku Ryn
Sukces seminarium tekstylnego na Zamku Ryn
Sukces seminarium tekstylnego na Zamku Ryn
Sukces seminarium tekstylnego na Zamku Ryn
Na seminarium „Wielki format i tekstylia - poszerz swój biznes”, które odbyło się 24 i 25 września w średniowiecznym Zamku Ryn przyjechało ponad 130 uczestników z całej Polski. Tak wysoka frekwencja potwierdza zainteresowanie technologią druku na tekstyliach.

Pierwszego dnia seminarium, odbyły się prelekcje. Część teoretyczną dwudniowego spotkania rozpoczął prezes firmy Atrium Centrum Ploterowe – Maciej Juchkiewicz, który przywitał gości i przedstawił historię firmy.

D-GEN - Kompletne rozwiązania do druku na tekstyliach

Marek Mróz z firmy Atrium poprowadził wykład na temat druku bezpośredniego na tekstyliach przy użyciu specjalistycznego plotera marki D-GEN. Omówił on cechy i wymagania ploterów tekstylnych, ich konstrukcje oraz problemy do rozwiązania. Skupił się m.in. na kontroli napięcia podawanych mediów i jego znaczenia przy druku bezpośrednim. Na przykładzie prezentowanego urządzenia D-GEN Teleios został omówiony proces wygrzewania i utrwalania zadrukowanej tkaniny. Oprócz druku na poliestrach zostały przedstawione pozostałe modele producenta oraz dodatkowe urządzenia uzupełniające linię produkcyjną o powlekarkę i przycinarkę.

Podsumowując ten wykład od strony biznesowej, druk bezpośredni na tkaninach to rynek wciąż nie doceniony w Polsce. Daje on jednak duże możliwości zastosowań. Dla branży tekstylnej będą to prototypy wzorów, pojedyncze i indywidualne nakłady, odzież sportowa i kąpielowa. Dla branży reklamowej będą to flagi, żagle, parasole, kurtyny, elementy wyposażenia wnętrz i wystawiennicze.

Mutoh Sublistation - techniki druku pośredniego i możliwości poszerzenia biznesu

Druga prelekcja dotyczyła druku pośredniego na tekstyliach. Poprowadzona została przez Karolinę Warkoczyńską z firmy Margot, specjalizującej się w druku sublimacyjnym metodą termotransferu. Bardzo dokładnie omówiła ona cały proces tej techniki drukarskiej od aspektu teoretycznego po sprzęt, atramenty, materiały na oprogramowaniu skończywszy. Od strony biznesowej, przedstawiono kilkadziesiąt produktów wykonywanych za pomocą sublimacji jako możliwości wdrożenia i poszerzenia swojego portfolio usług. Podsumowując ten wykład, sublimacja daje klientom możliwość wydrukowania absolutnie dowolnego wzoru. Charakteryzuje się precyzyjną grafiką i ostrymi konturami. Sublimacja daje możliwość wykonania nawet jednej sztuki ze wzoru co umożliwia druk krótkich serii, wykonywania próbek, szybkiej reakcji na modne wzornictwo. Cechuje się więc ona brakiem ryzyka, produkcji tkaniny o niemodnych wzorach, które nie będą miały żadnej szansy na zbyt. „To ryzyko przejmuje na siebie znacznie tańszy papier sublimacyjny” tłumaczyła pani Warkoczyńska. Ostatnimi zaletami tej techniki jakie wymieniono, był brak dodatkowej obróbki jak płukanie i suszenie oraz ekologiczny proces produkcji. Produkt jest więc gotowy zaraz po utrwaleniu za pomocą prasy.

Mutoh Viper i Viper TX - druk bezpośredni i pośredniego

Urządzenia do druku bezpośredniego i pośredniego omówiła pani Nele Dely z działu rozwoju firmy Mutoh Europe. Przedstawiła ona pełna ofertę producenta, charakteryzując bardzo dokładnie każdą maszynę od strony technicznej oraz możliwości i korzyści zastosowania ich w biznesie. Oprócz tego omówiła także właściwości poszczególnych tekstyliów i ich przeznaczenie na rynku. Prelekcja zakończyła się przedstawieniem „case study” szeregu zachodnich firm tekstylnych posiadających w swoich parkach maszynowych plotery serii Mutoh Viper i Viper TX.

Wykorzystanie plotera Mutoh Viper i kalandra w firmie

Polskim przedstawicielem firm, które posiadającym w swoim parku, ploter Mutoh Viper była Tent Grupa. Właściciel firmy przestawił kilkadziesiąt realizacji, takich jak balony, namioty i inne formy reklamy pneumatycznej realizowanych dla największych klientów w Polsce...

Nie tylko tekstylia

Ostatnia prezentacja pierwszego dnia seminarium dotyczyła nie tekstyliów a druku UV. Mariusz Tomczyk z warszawskiego oddziału Atrium przybliżył uczestnikom spotkania tę technikę drukarską i możliwości zastosowania jej nie tylko w branży reklamowej. Na podstawie kompletnego zestawu UV (plotera UV Mutoh Zephyr, materiałów UV Ikonos i atramentów UV) udowodnił opłacalność takiej inwestycji nie tylko na podstawie bilansu ale i takich zalet jak skrócenie czasu realizacji zlecenia, uproszczenie procesu postprodukcji czy poszerzenie oferty o nowe produkty.

Kompletne seminarium

Pierwszy dzień seminarium w krzyżackich murach zakończył się... w zbrojowni, gdzie już w luźnej atmosferze na torze do kręgli, goście prowadzili rozmowy kuluarowe.

Drugi, praktyczny dzień seminarium to prezentacje ploterów, indywidualne rozmowy i konsultacje przy sprzęcie prowadzone przez specjalistów. Goście mieli okazje popracować na ploterze do druku bezpośredniego D-GEN Teleios, do druku pośredniego Mutoh Viper i Mutoh Sublistation. Była możliwość przetestowania w akcji pras termotransferowych oraz kalandrów. Do dyspozycji gości były także plotery solwentowe Mutoh Blizzard oraz Mutoh ValueJet, ponad 3 metrowy Allwin Konica oraz ploter do druku UV – Mutoh Zephyr.

Podsumowując, spotkanie okazało się bardzo udane. 130 gości zapoznało się z technikami druku na tekstyliach w teorii i praktyce. Oprócz zagadnień technicznych zostały przedstawione możliwości poszerzenia biznesu dzięki czemu można traktować organizatora – firmę Atrium jako solidnego partnera w biznesie... nie tylko tekstylnym.

www.atrium.com.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności