Wyniki finansowe KBA za trzeci kwartał 2009: zysk w roku pełnym wyzwańPoprzedni artykuł 

Firma Koenig & Bauer AG (KBA) poinformowała o swoich wynikach finansowych za trzeci kwartał br. Mimo wciąż niesprzyjającej sytuacji na światowych rynkach, której rezultatem jest m.in. ustabilizowanie się popytu na nowe maszyny drukujące na stosunkowo niskim poziomie, niemiecki producent odnotował w nim dodatni zysk przed opodatkowaniem.

W ostatnich trzech miesiącach firma zebrała większą niż oczekiwano liczbę zamówień na nowe maszyny arkuszowe, przy wciąż słabym zainteresowaniu maszynami zwojowymi i specjalistycznymi; w efekcie sprzedaż i niezrealizowane zamówienia pozostały na zakładanym poziomie, choć był on niższy od ubiegłorocznego. KBA nadal posiada stabilną sytuację finansową, bez długów netto, co pozwala zarządowi firmy planować osiągnięcie na koniec tego roku zrównoważonego wyniku finansowego.

Z uwagi na fakt, że zorientowany w dużej mierze na produkcję eksportową sektor maszyn drukujących ustabilizował się latem na stosunkowo niskim poziomie, także w firmie KBA jak dotychczas nie odnotowano znaczącej poprawy sytuacji w tym segmencie. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2009 roku koncern zebrał nowe zamówienia na kwotę 682,3 mln euro, co oznacza spadek o 32,1% w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym (1,005 mln euro), na który w dużej mierze miały pozytywny wpływ targi drupa 2008. Jednakże – co warte podkreślenia – spadek ten jest dużo niższy od -49% odnotowanych przez cały przemysł maszyn drukujących. Po skokowym wzroście w kwietniu i ustabilizowaniu się sytuacji w miesiącach letnich, w trzecim kwartale firma zebrała zamówienia na nowe maszyny arkuszowe o wartości 149,4 mln euro, co oznacza wzrost o 4,4 mln w porównaniu z drugim kwartałem br. W sumie w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wartość zamówień KBA na arkuszowe maszyny offsetowe zamknęła się kwotą 371,7 mln euro, o 24% niższą od planowanych 489,3 mln euro. Wartość nowych zamówień na maszyny zwojowe i specjalistyczne spadła w analogicznym okresie o 39,9% - z 515,7 mln do 310,6 mln euro. W tym kontekście pozytywne sygnały płyną z segmentu produkcji maszyn do druków zabezpieczonych.
Zgodnie z założeniami sprzedaż grupy KBA w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosła 737,3 mln euro (przy 1075,3 mln euro w roku 2008). Wzrost sprzedaży maszyn arkuszowych w trzecim kwartale spowodował, że na koniec września sprzedaż tego działu w pierwszych dziewięciu miesiącach w tym dziale wyniosła 318,8 mln euro (499,9 mln euro w roku 2008). Sprzedaż maszyn zwojowych i specjalistycznych spadła z 575,4 do 418,5 mln euro.

Eksport na poziomie 83,4%: Chiny motorem wzrostu
Będąc firmą w dużej mierze opierającą się na eksporcie maszyn, koncern KBA w znaczący sposób odczuł wpływ recesji, jaka dotknęła wiele rynków zagranicznych. Mimo to udział eksportu grupy w wynikach finansowych pozostał na stosunkowo stabilnym poziomie 83,4% w porównaniu z 84,2% przed rokiem. Słabszy popyt w Europie i USA został częściowo zrekompensowany wysoką sprzedażą w Chinach, krajach Środkowego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i na innych rynkach rozwijających się. Udział eksportu do krajów europejskich w sprzedaży całej grupy spadł w pierwszych trzech kwartałach br. z 52,3% do 34,8%. Duży popyt ze strony klientów z Chin wpłynął też na zwiększenie eksportu do krajów Azji i Pacyfiku z 19,1% do 23,5% sprzedaży całej grupy. W przypadku krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej odnotowano rezultat znacznie przekraczający zwyczajową dla tego regionu średnią 17,2%, podczas gdy procentowy udział sprzedaży na rynek północnoamerykański pozostał na niskim poziomie 7,9%.

Poprawa zysku przed opodatkowaniem
Zainicjowane w marcu br. działania KBA, zmierzające do znacznej redukcji kosztów, pozwoliły na wygenerowanie do końca września oszczędności rzędu 80 mln euro. Oszczędności w dziale maszyn arkuszowych pomogły w zmniejszeniu straty operacyjnej całej grupy do -31,1 mln euro (przy zysku 7,9 mln euro zrealizowanym w analogicznym okresie roku 2008). Jest to znacząca poprawa w porównaniu ze stratą wielkości -42,2 mln euro odnotowaną w połowie tego roku.
Po stratach przed opodatkowaniem, odnotowanych kolejno w kwartałach: pierwszym (-35,2 mln euro) i drugim (-12,2 mln euro), w trzecim kwartale firma KBA – po raz pierwszy w tym roku – zrealizowała zysk przed opodatkowaniem wynoszący 9,6 mln euro; jest to wynik znacznie odbiegający na plus od rezultatów osiąganych w tym samym okresie przez jej największych konkurentów. Pierwszych dziewięć miesięcy tego roku koncern zamknął stratą przed opodatkowaniem (EBT) w wysokości -37,8 mln euro (przy zysku 3,6 mln euro w analogicznym okresie roku 2008), która po uwzględnieniu podatków od przychodu wzrasta do -39 mln euro (w 2008 roku: zysk 7,8 mln euro). Przychody przypadające na jedną akcję również były na poziomie ujemnym (-2,38 euro/akcję przy 47 centach/akcję przed rokiem).

Stabilne finanse i odpowiedni poziom płynności
Stabilne przepływy gotówkowe, odpowiedni poziom płynności i kapitalizacja majątku w wysokości 373,6 mln euro wpłynęły na właściwy obraz finansowy całej grupy. Przepływy gotówkowe z bieżącej działalności operacyjnej pozostały w trzecim kwartale na poziomie 9,5 mln euro (przy 49,8 mln euro przed rokiem), na co wpływ miał przede wszystkim znaczący spadek w kapitale obrotowym. Kapitał grupy wyniósł na koniec września br. 76 mln euro (przy 85,8 mln euro na koniec ub.r.), zmniejszyła się natomiast wartość pożyczek bankowych – z 63,2 na 57,4 mln euro. W efekcie współczynnik majątku netto KBA wyniósł po trzech kwartałach 2009 roku 34,4%, co jest wynikiem znacznie powyżej średniej całego przemysłu maszyn drukujących.

Słaby popyt stymulatorem konsolidacji rynkowej
W raporcie finansowym za trzeci kwartał br. Helge Hansen, prezes i CEO firmy KBA, zaznaczył, że zachodzące zmiany strukturalne w branży mediów drukowanych stworzyły nagłą konieczność obniżania mocy produkcyjnych, nawet w perspektywie średniookresowej. Poleganie wyłącznie na zamówieniach krótkookresowych, które miało zapobiec czasowym fluktuacjom rynkowym, tylko w niewielkim stopniu pomogło w utrzymaniu mocy i struktur produkcyjnych, niedopasowanych do aktualnych potrzeb rynkowych. W tej sytuacji firma KBA zdecydowała o wdrożeniu specjalnego programu konsolidacyjnego, który spowodował redukcję zatrudnienia o 908 stanowisk – do obecnych 7095. Na koniec czwartego kwartału zostanie ono obniżone do mniej niż 7000, a do połowy 2010 roku – 6500 pracowników. Większość z koniecznych do przeprowadzenia zwolnień została już zatwierdzona; pozostałe znajdują się w fazie negocjacji z przedstawicielami załogi.

2009: prognoza całoroczna
W swoim liście do udziałowców oraz w prognozie zawartej w raporcie finansowym za trzeci kwartał Helge Hansen zapowiedział, że sprzedaż grupy KBA w 2009 roku najprawdopodobniej przekroczy 1,1 mld euro, ok. 25% mniej niż wynosiły tegoroczne założenia budżetowe (1,53 mld euro). Jest to w dużej mierze rezultat niespodziewanie słabego przypływu zamówień na wielozespołowe maszyny zwojowe. Pomimo faktu, że warunki rynkowe spowodują w czwartym kwartale większą niż zakładano redukcję mocy produkcyjnych w dziale maszyn zwojowych KBA, kierownictwo firmy chce dotrzymać planowanych w skali roku wyników finansowych. Jeżeli ostatnie trzy miesiące roku okażą się rozczarowujące i rok 2009 jednak zakończymy rezultatem negatywnym, nie będzie on znaczący i wciąż będzie dużym osiągnięciem w porównaniu z rezultatami osiąganymi przez innych graczy w tym sektorze przemysłu – napisał Helge Hansen.

Prezes Hansen wierzy jednocześnie, iż dużą zaletą KBA jest fakt, iż posiadaczami większościowych udziałów koncernu są inwestorzy znający realia branży poligraficznej: Fiasko rozmów na temat fuzji naszych dwóch największych niemieckich konkurentów raz jeszcze utwierdziło nas w przekonaniu, że musimy polegać na naszych własnych zasobach i w jeszcze większy sposób wykorzystywać nasz tradycyjny biznes, jakim jest produkcja maszyn drukujących. Jednak, koncentrując się w dalszym ciągu na tej części rynku, już wkrótce będziemy się też angażować w nowe obszary działalności, oferujące wysoki potencjał wzrostu, przychodów i zatrudnienia. Jesteśmy przekonani, że rozszerzanie zakresu naszej działalności jest lepszym rozwiązaniem niż angażowanie się w fuzję na rynku, który się kurczy.

Z uwagi na wciąż niepewne prognozy ekonomiczne, Hansen zapowiedział przedstawienie szczegółowych założeń na 2010 rok dopiero po zatwierdzeniu planów produkcyjnych i przyszłorocznego budżetu.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności