Nowy ploter sublimacyjny - Mutoh Viper ExtremePoprzedni artykuł 

Nowy ploter sublimacyjny - Mutoh Viper Extreme
Nowy ploter sublimacyjny - Mutoh Viper Extreme
Nowy ploter sublimacyjny - Mutoh Viper Extreme
Nowy ploter sublimacyjny - Mutoh Viper Extreme
Druk na tekstyliach to atrakcyjny rynek nie tylko dla branży reklamowej. Belgijska firma Mutoh zaprezentowała nowy ploter Viper Extreme, który przeznaczony jest do druku pośredniego na tekstyliach metodą sublimacji.

Viper Extreme rozszerza serię ploterów firmy Mutoh. W odróżnieniu od serii TX (druk bezpośredni), ploter ten jest dedykowany do produkcji tekstyliów i innych artykułów metodą pośrednią czyli tzw. sublimacji.
Druk pośredni czyli sublimacja

Sublimacja to przejście ze stanu stałego w stan gazowy, pod wpływem odpowiedniego docisku, temperatury i czasu. Transferowy druk sublimacyjny to rodzaj wysokojakościowego zadrukowywania białych podłoży poliestrowych takich jak tkaniny, dzianiny, ceramika, płyty meblowe czy nawet blachy. Podczas tego procesu specjalne farby drukarskie zawierające barwniki sublimacyjne nadrukowane są najpierw na papier (sitodruk, offset, flexo, ploter piezoelektryczny), a dopiero potem przedrukowywane na podłoża poliestrowe za pomocą płaskich termopras lub pras rolowych tak zwanych kalandrów.

Stosowane materiały i atramenty

Mutoh Viper Extreme to dwa modele 65 i 90 calowe, czyli przyjmujące materiały o szerokości do 1651 i 2240 mm. Grubość stosowanego materiały wynosi od 0.05 do 1.5 mm tak więc mamy możliwość użycia różnego rodzaju papierów transferowych o gramaturach od 70 do 150 g/m2. Ciężki system naciągająco-rozwijający umożliwia stosowanie rolek o wadze do 100 kg, średnicy rdzenia 2 lub 3 cale i średnicy nawoju 30 cm.

W nowym Viperze zastosowany opatentowany system ETT (Extra Tensioning Tool) do prawidłowego prowadzenia i kompensacji naciągu nawet najcieńszych papierów termontrasferowych.

Ploter korzysta ze specjalnych atramentów sublimacyjnych. Każdy z kolorów CMYK dostarczany jest w butlach 1 i 5 litrowych. Istnieje także możliwość korzystania z kolorów dodatkowych. Do dużych zleceń przydatny będzie dodatkowy system stałego zasilania w atrament. Przykładowo Mutoh BIS w wersji 4 lub 8 zbiornikowej (o pojemności 4.3 litra na zbiornik) ma możliwość uzupełniania atramentu w trakcie druku.

Zastosowane technologie druku

Jak każdy nowy ploter firmy Mutoh tak i nowy Viper Extreme korzysta z dwóch technologi wpływających na jakość i wydajność druku. Mowa o technice druku zmienną wielkością kropli (Vardot) oraz druku falą z przeplotem (Intelligent Interweaving).
R E K L A M A

Wydajność z jaką drukuje Mutoh Viper Extreme wynosi maksymalnie od 63 do 77 m2/h w zależności od modelu. Zalecania prędkość produkcyjna dla większości zleceń wynosi 37 m2/h. Wysokojakościowe grafiki (720 dpi) zadrukujemy z prędkością15-17 m2/h. Ploter drukuje w maksymalnej rozdzielczości 1440 x 1440 dpi.

To właśnie dzięki technologi Intelligent Interweaving czyli druku falą z przeplotem możemy osiągnąć tak wysokie prędkości. Dla przypomnienia, polega ona na tym, że unikalne pasy o kształcie fali, przeplatają się (ang. interweaving) z każdą kolejną nakładką atramentu. Takie przenikanie jest możliwe dzięki specjalnemu rastrowi, który m.in. eliminuje paskowanie i inne artefakty. W porównaniu do tradycyjnej techniki o stałym rastrze, nie zauważamy równoległych pasów, odstępów i nakładek między nimi jak i różnic kolorów, które wynikają nie tylko z odległości ale i różnic czasowych w schnięciu atramentu a co za tym idzie eliminujemy efekt paskowania.

Z kolei technologia zmiennej wielkości kropli (ang. Variable Dot) odpowiedzialna jest za generowanie różnej wielkości kropel atramentu od 5.4 do 41.5 ng. W zależności od drukowanej grafiki, inna jest kombinacja rozmiarów kropel na jednolitych obszarach a jeszcze inna dla przejść tonalnych. Idea druku metodą Variable Dot jest podobna do techniki malowania pokoju. Duże jednolite obszary zamalowujemy wałkiem co jest ekonomiczniejsze i zajmuje mniej czasu, natomiast detale małym pędzelkiem.

Podczas druku z wysokimi prędkościami ważnym czynnikiem jest czas schnięcia zadrukowanego medium. W przypadku papieru sublimacyjnego, 100% wody zawartej w atramencie musi odparować. Tutaj z pomocą przychodzą 2 strefy grzejne, czyli grzałki umieszczone pod stołem plotera. Cyfrowo sterowane rozgrzewają się do 70 stopni z dokładnością do jednego stopnia.

Dla kogo sublimacja i Viper Extreme?

Dzięki technice sublimacji mamy możliwość produkcji nie tylko tkanin ale także flag i proporczyków, t-shirtów, peleryn, odzieży sportowej, elementów wystawienniczych i dekoracji. Będą to także artykuły sportowe takie jak deski snowboardowe, kaski, zabawki. Praktycznie nie ma branży gdzie nie można zastosować technologii nanoszenia grafiki metodą sublimacji.

Wyłącznym dystrybutorem ploterów Mutoh w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności