Spośród 113 tytułów, jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego, wybrało Książkę Roku „Pióro Fredry”. To szczególna nagroda dla wydawców za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski książek. Główna nagroda została przyznana wydawnictwu
BOSZ za książkę „
Ach! Plakat filmowy w Polsce”, autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej
. Książka Roku przedstawia zarys dziejów plakatu filmowego w naszym kraju. Ilustracją opowieści Doroty Folgi-Januszewskiej o dziejach tej dziedziny artystycznej jest ponad 530 wybitnych polskich plakatów filmowych, często inspirowanych malarstwem, grafiką i sztuką filmową. Od teatrów świetlnych i "żywych obrazów", przez awangardę i teorie psychoanalityczne okresu międzywojennego, czas wojny i socrealizmu, po narodziny polskiej szkoły plakatu i współczesność - oglądamy, jak świat filmu, świat rzeczywisty i wyobraźnia projektantów znajdują swoje odbicie w plakacie filmowym. Nad projektem graficznym całości czuwali profesor Lech Majewski i Justyna Czerniakowska.
Zwycięskie wydawnictwo BOSZ pochodzi z małego bieszczadzkiego miasta - Leska, co nie przeszkadza mu we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Wydawnictwo specjalizuje się w edycji albumów o sztuce, krajobrazie, przyrodzie i dziedzictwie kulturowym. Oficyna powstała w 1994 roku w Olszanicy, a jej założycielami są Barbara Kaniewska-Szymanik i Bogdan Szymanik. W swoim dorobku posiadają ponad 150 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 600 tysięcy egzemplarzy. Nagroda Pióra Fredry to nie pierwsze wyróżnienie dla tego wydawnictwa. Od kilku lat zdobywa ono nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach książkowych, szczególnie tych, nagradzających wydawców za walory edytorskie powstających książek oraz przywiązujących olbrzymią wagę do jakości druku i estetyki wykonania.
Poza tytułem Książki Roku jury przyznało pięć równorzędnych nagród, które otrzymały następujące wydawnictwa: CO – LIBROS, za książkę „
Secesja wrocławska” autorstwa Barbary Banaś i Leszka Szurkowskiego, Oficyna Wydawnicza NOIR SUR BLANC za książkę „
Tango z samym sobą. Utwory dobrane” Sławomira Mrożka, Wydawnictwo Literackie
za książkę „Korespondencja” Tadeusza Różewicza oraz Zofii i Jerzego Nowosielskich, Wydawnictwo Marginesy
za pozycję „Nasierowska. Fotobiografia” opracowaną przez Zofię Turowską oraz Wydawnictwo Naukowe PWN za „
Kulturowe ramy zachowań społecznych” Pawła Boskiego.
Rozstrzygnięcie konkursu, jak co roku nastąpiło w trakcie oficjalnego otwarcia Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, w miejskim Ratuszu, a nagrody zwycięzcy odebrali rąk Prezydenta Miasta Rafała Dutkiewicza.
Nowością w tegorocznym konkursie była statuetka autorstwa Agnieszki Leśniak z wrocławskiej ASP, która przedstawia motyw pióra wyrzeźbiony w szkle. Statuetka ta ma już na stałe wpisać się w WPDK i co roku stanowić nagrodę w konkursie Pióra Fredry dla Książki Roku.
Na podstawie informacji organizatorów