Międzynarodowe Biennale Plakatu to prestiżowy konkurs, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ostatniej edycji konkursu Muzeum Plakatu otrzymało ponad 3000 zgłoszeń z całego świata! W tym roku prace jak zwykle będą oceniane w czterech kategoriach: plakat kulturalny, plakat reklamowy, plakat społeczny oraz Złoty Debiut. Dodatkowo, w związku z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, wprowadzono piątą kategorię – „Chopin na nowo”. W jej ramach oceniane będą plakaty podejmujące próbę nowego spojrzenia na postać i twórczość kompozytora. Wszystkie prace wyłonione przez komisję kwalifikacyjną po raz pierwszy zostaną zaprezentowane 5 czerwca, na specjalnej wystawie organizowanej w Muzeum Plakatu w Wilanowie. W każdej kategorii jury przyzna nagrody: złote, srebrne oraz brązowe medale.
Międzynarodowe Biennale Plakatu jest ważnym wydarzeniem dla artystów i miłośników sztuki plakatu z całego świata. Zostało zapoczątkowane w 1966 roku i było pierwszym biennale na świecie poświęconym sztuce plakatu. Dzięki staraniom środowiska polskich grafików przetrwało burzliwy dla kultury okres PRL i zyskało prestiżowy status wśród krajowych i zagranicznych artystów. Ten odbywający się co dwa lata konkurs podsumowuje osiągnięcia doświadczonych plakacistów, a jednocześnie jest szansą dla młodych artystów do zaprezentowania się w kategorii Złoty Debiut. Do najsłynniejszych laureatów konkursu należą Andy Warhol, Hiroshi Tanaka, Kazamusa Nagai, Uwe Loesch, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec. W ramach wystawy w Muzeum Plakatu prezentowane są prace laureatów poprzedniej edycji, a także prace jurorów.
Od 16 lat organizatorem konkursu i wystawy jest warszawskie Muzeum Plakatu w Wilanowie. Przez 42 lata istnienia Muzeum udało się w nim zgromadzić 55 000 plakatów – jest to jedna z największych i najbardziej cenionych kolekcji plakatu artystycznego na świecie. Poza Międzynarodowym Biennale, Muzeum Plakatu organizuje także inne wystawy, między innymi Salon Plakatu Polskiego.
Na podstawie informacji Muzeum Plakatu w Wilanowie: