Projekt, bazujący na najnowszych rozwiązaniach technologicznych w zakresie wytwarzania celulozy, ma na celu opracowanie takiego procesu jej produkcji, który będzie zbieżny z prowadzoną przez wszystkie trzy firmy polityką zrównoważonego rozwoju, a także pozwoli na uzyskanie niższego poziomu kosztów, m.in. ponoszonych w związku z realizowanymi inwestycjami.
Jukka Kilpeläinen, wiceprezes Stora Enso ds. badań i rozwoju, powiedział: Widzimy bardzo duże możliwości drzemiące w technologiach produkcji celulozy chemicznej zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju. Nowe, znaczące innowacje w tym zakresie będą skutkować mocniejszymi włóknami i wyższą wydajnością przy produkcji celulozy. Pomogą one również w wyeliminowaniu gazów o nieprzyjemnym zapachu emitowanych w czasie jej wytwarzania oraz osiągnięciu wyższej wydajności energii w procesach produkcji celulozy.
Zatrudniająca ok. 27 tys. pracowników w ponad 50 krajach firma Metso, pierwszy z dwóch nowych partnerów technologicznych Stora Enso, to globalny dostawca zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju technologii i usług dedykowanych dla branż wydobywczej, budowlanej, energetycznej, automatyki, recyklingu oraz celulozowo-papierniczej. Z kolei Domtar Corporation to największa w USA i druga co do wielkości na świecie firma zajmująca się produkcją i sprzedażą papierów niepowlekanych dostarczanych w arkuszach. Domtar wytwarza też celulozę papierniczą, spulchnioną oraz specjalistyczną.
Warto dodać, że koncern Stora Enso – jako jeden z inicjatorów całego przedsięwzięcia – jest światowym liderem wśród przedsiębiorstw z branży leśno-papierniczej pod względem realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. Firma oferuje swoim klientom rozwiązania opierające się na surowcach odnawialnych, a jej wyroby stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę wobec wielu tradycyjnych surowców; co więcej ich produkcja wiąże się z niższym poziomem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Koncern Stora Enso, zatrudniający na całym świecie ok. 27 tys. osób i realizujący sprzedaż na poziomie 8,9 mld euro (dane za rok 2009), jest obecny m.in. w zestawieniach Dow Jones Sustainability Index (będącym pierwszym na świecie indeksem śledzącym kondycję finansową czołowych przedsiębiorstw realizujących politykę zrównoważonego rozwoju) oraz FTSE4Good Index (figurujące w nim przedsiębiorstwa poddawane są ocenie pod względem spełnianych standardów korporacyjnych w zakresie zarządzania środowiskowego, praw pracy i człowieka, kwestii związanych z łańcuchem dostaw oraz działań antykorupcyjnych).