W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysoką jakość wielkoformatowych wydruków na rynku fotografii profesjonalnej, proofingu oraz grafiki, nowoopracowany system 12-kolorowego tuszu pigmentowego firmy Canon LUCIA EX umożliwia drukarkom imagePROGRAF iPF8300, iPF6350 i iPF6300, w porównaniu do serii imagePROGRAF iPFx100, uzyskanie szerszej o około 20 % gamy barw. Wprowadzenie nowego systemu tuszy LUCIA EX umożliwia przygotowanie wydruków wyższej jakości, z gęstym i łagodnym stopniowaniem kolorów oraz ostrzejszą czernią, a także odtworzenie najdrobniejszych szczegółów w zacieniowanych obszarach fotografii. Nowe tusze zostały zaprojektowane przy użyciu innowacyjnej struktury polimerów o większej odporności na zarysowanie. Skutecznie chronią przed płowieniem kolorów, redukując jednocześnie brązowienie i metamerię w celu zapewnienia trwałego i stabilnego wydruku.
Canon poprawił również stabilność struktury mechanicznej nowych modeli, co umożliwia precyzyjniejsze umieszczanie tuszu i, co za tym idzie, osiąganie większej dokładności linii i tekstu oraz jednorodności koloru.
Dzięki rozszerzeniu kompatybilności z produktami innych producentów RIP nowe modele są zgodne z systemami RIP głównych dostawców, takich jak CGS, ColorGATE, DEV studio, EFI, Eisfeld(PosterJet), GMG, ONYX Graphics i SCP. Rozwiązanie takie ułatwia wykorzystanie urządzeń w wielu zastosowaniach związanych z drukiem, wliczając w to proofing, projekty oraz zdjęcia komercyjne. Taki poziom kompatybilności oznacza, że użytkownicy będą mogli sięgnąć po wyjątkową jakość druku oferowaną przez nowe urządzenia imagePROGRAF bez zmiany dotychczasowej organizacji pracy.
Canon dostrzegł także, że oferta podłoży drukowych dla drukarek wielkoformatowych stale się powiększa. Producent, chcąc zapewnić maksymalną wszechstronność nowych modeli imagePROGRAF, opracował narzędzie konfiguracji mediów (Media Configuration Tool), które umożliwia klientom nie tylko użycie oryginalnych nośników firmy Canon, ale także dodanie i dostosowanie ustawień papieru celem zwiększenia precyzji i jakości druku z wykorzystaniem mediów innych producentów. Kompatybilne profile ICC popularnych typów mediów od Hahnemuehle, Ilford i Sihl są dostępne do ściągnięcia na stronach internetowych tych firm. Canon współpracował także z producentami sprzętu komputerowego Colortrac i Contex w celu opracowania kompleksowego rozwiązania od skanowania po wydruk.
Aby w pełni wykorzystać potencjał dynamicznej gamy kolorów oferowanych przez tusze LUCIA EX, nowe modele wykorzystują dwie zaawansowane, jednocalowe głowice drukujące, z których każda ma 2 560 dysz na kolor i dostarcza niezwykle małe krople o objętości czterech pikolitrów (pl) przy pełnej rozdzielczości 2 400 x 1 200 (dpi) punktów na cal, celem dokładnego i przejrzystego odtworzenia szczegółów.
Modele iPF8300 i iPF6350 wyposażone zostały w dyski twarde o pojemności 80 GB, umożliwiające szybsze buforowanie dużych plików, a także pozwalające na ponowny wydruk prosto z drukarki. W celu zapewnienia najwyższego poziomu wydajności i zmniejszenia ogólnego czasu wydruku, wszystkie nowe modele wyposażono również w standardowy gigabitowy interfejs sieci Ethernet oraz automatyczny obcinak z dwoma ostrzami.
„Najważniejsze wnioski z opracowanych przez firmę Canon raportów badawczych Insight z ostatnich dwóch lat pokazują, że potencjał handlowy wielkoformatowych wydruków rośnie. Wprowadzając innowacyjną technologię obrazowania w nowej linii rozwiązań wielkoformatowych imagePROGRAF odpowiadamy zatem na zapotrzebowanie rynku” – powiedział Yuichi Miyano, dyrektor ds. rozwiązań wielkoformatowych w firmie Canon Europe Limited.
Nowe modele imagePROGRAF będą dostępne w Europie bezpośrednio od firmy Canon lub jej pośredników od 1 kwietnia 2010 r.